Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Pohdiskeluja, luonnosta ja ihmisistä

Kirjoittanut: Ximmo (Aktiivi)
  • #11
  • Arvo: Mahtigootti1500
  • Lähetetty: 22.02.2008 16:07

Lainaus: nahkarotta

Nyt ilmasto jatkaa lämpenemistä niin kun se on monen tuhannannen vuoden aikana tehnykkin. Ihmisten toimet on lähinnä nopeuttanu asiaa.


No **** Sherlock. Tästähän tässä juuri on kyse. En usko, että kukaan suomalaisen koulutuksen saanut aikuinen on tietämätön esim. jääkausista. Turha niistä on luennoida. Tieto luonnonlakien mukaisesta lämpenemisestä ei millään tavalla sulje pois sitä faktaa, että ilmasto noudattaa matemaattis-fysikaalisia laskentakaavoja. Ihminen teoillaan on vaikuttanut suuresti kaavoissa esiintyviin muuttujiin ja näin nopeuttanut lämpenemistä luonnottomalla tavalla. Kannattaa muistaa, että tähän luonnolliseen kiertokulkuun liittyvä kylmempi jakso jää näillä näkymin tulematta.

Kaksossiskoni on ammatiltaan ilmatieteenlaitoksen ilmastotutkija (ei tutki säätä, vaan nimenomaan päästöjä). Jonkin verran tätä asiaa on hänenkin kauttaan tullut meikäläisen tietoisuuteen. Ammattinsa puolesta hän ei vouhota mihinkään suuntaan, koska ei valtion ilmatieteenlaitokselle ole sillä merkitystä, onko ilmastomuutos humpuukia vai totta.
Kirjoittanut: Piiskansiima (Jäsen)
  • Lähetetty: 22.02.2008 16:45
Tässä asiassa on kyllä se mutka matkassa, että tavallisen ihmisen on aika vaikea saada rehellistä tietoa siitä mitä on tapahtumassa. Sitä on vähän hukassa kaiken tämän vouhotuksen keskellä. :/
Kirjoittanut: kuopassa (Ylläpitäjä)
  • Lähetetty: 22.02.2008 17:28

Lainaus: Ximmo

Myös yksityisautoilu on käytännössä välttämätön pakko jokaiselle perheelliselle, kenties aivan Helsingin ydinkeskustaa lukuunottamatta.


Jep. Fiksuinta olisi panostaa/painostaa sellaisen teknologian kehittämiseen, jonka avulla saadaan saasteettomat autot liikenteeseen. Esimerkiksi prototyyppejä pneumaattisisista automobiileista on kehitetty, mutta niissäkin kompastuskivenä on se, ettei paineilman tankkausasemia ole olemassa (eikä ymmärtääkseni syystä tai toisesta ole kyetty kehittämään sellaista auton sisälle sijoitettavaa kompressoria, jolla ilmaa saisi tankattua ilman ulkoista apuvälinettä).

Lainaus: Piiskansiima

Sitä on vähän hukassa kaiken tämän vouhotuksen keskellä.


Nöy, nöy. Asiat menevät ojasta allikkoon. Pidä tuo mielessä niin et koe olevasi hukassa. Syleile epätietoisuuden sijaan toivottomuutta.
Kirjoittanut: poison (Organisaattori)
  • #14
  • Arvo: Platinagootti+
  • Lähetetty: 22.02.2008 17:48

Lainaus: kuopassa

Esimerkiksi prototyyppejä pneumaattisisista automobiileista on kehitetty, mutta niissäkin kompastuskivenä on se, ettei paineilman tankkausasemia ole olemassa (eikä ymmärtääkseni syystä tai toisesta ole kyetty kehittämään sellaista auton sisälle sijoitettavaa kompressoria, jolla ilmaa saisi tankattua ilman ulkoista apuvälinettä).

En voi olla tässä mainitsematta, että pitää muistaa fysiikan peruslait. Jos "keksittäisiin" sellainen auton mukana kulkeva kompressori, niin jostainhan siihen pitää saada käyttövoima. Ei ole mahdollista luoda energiaa tyhjästä. Pitää ottaa huomioon myös, paljonko vaihtoehtoisen energian tuottaminen kuluttaa luonnonvaroja.
Kirjoittanut: kuopassa (Ylläpitäjä)
  • Lähetetty: 22.02.2008 18:28
Olet aivan oikeassa. Menin hetkeksi hämilleni, kunnes hoksasin, että voihan auton renkaisiin laittaa turbiinit, jotka lataavat auton akut. Akuista saadaan energia ilman pakkaamiseen. Niitä turbiinisysteemejä voisi laittaa myös siihen potkuriin, mikä on tuulettimessa ja rattiinkin (kun rattia kääntelee, latautuu akkukin). Auton moottorissakin lienee liikkuvia osia joten niistäkin voisi hakea energiaa.
Kirjoittanut: poison (Organisaattori)
  • #16
  • Arvo: Platinagootti+
  • Lähetetty: 22.02.2008 18:30

Lainaus: kuopassa

Menin hetkeksi hämilleni, kunnes hoksasin, että voihan auton renkaisiin laittaa turbiinit, jotka lataavat auton akut

Tässä alkaa jo olla ikiliikkujan keksimisen meininkiä
Kirjoittanut: kuopassa (Ylläpitäjä)
  • Lähetetty: 22.02.2008 21:49
Voihan sitä sellaisenkin sivutuotteena pyöräyttää ilmoille, mutta ensisijaisena tavoitteenahan tietenkin on ideoida päästötön ja energiataloudellinen kaara. Se autohan ei välttämättä yllä esitetyssä muodossa tule välttämättä pääsemään aivan täysin omavaraiseksi, mutta jos ilmatankkausasemaa ei tarvitsisi käyttää kuin vaikkapa kerran kuukaudessa, olisi tilanne jo erinomaisen mahtava.

Jos joku keksii minkä takia tällainen auto ei olisi fantsu juttu, puhukoon hän nyt tai vaietkoon iäksi. Autojen päästöongelmaan on esitetty ratkaisu. Jos kukaan ei keksi parempaa, lähetän tämän idean tällaisenaan sinne jonnekin eduskunnan liikenneministeriölle. Tässä tehdään historiaa, perskeles. Nyt mennään eikä meinata.
Kirjoittanut: Blacksmith (Nimetön)
  • Lähetetty: 22.02.2008 22:23
Wanhat konstit on yleensä parempia kuin pussillinen uusia.
Häkäpönttö.
Kirjoittanut: Bullyboys (Jäsen)
  • #19
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 22.02.2008 23:49
Juttelin juuri tässä yhden biologian opettajan kanssa ja hän sanoi, että oli ollut kuuntelemassa vastikää luentoa, jossa oli todettu, että median antama kuva ilmastomuutoksesta on aivan täysin väärä. Oikeasti ollaaan aivan todella paljon pahemmassa jamassa kuin meidän annetaan ymmärtää. Meille uutisoidaan vain vaaleanpunaisia toivon täytteisiä kuvia, vaikka nekin tuntuvat aivan liian paljolta. Olin hieman tyrmistynyt.
Kirjoittanut: Sire (Aktiivi)
  • #20
  • Arvo: Mahtigootti
  • Lähetetty: 23.02.2008 21:22
Melkein eniten tässä asiassa minua on kyrsinyt se, kuinka vastahakoisia nuo amerikkalaiset ovat olleet vähentämään päästöjään. Niiden taholta koko touhu kuulostaa siltä, että aivan sama kuinka paljon sontaa tungetaan ilmaan, kunhan talouden kehitys ei hidastu. Mieluummin katsotaan sivusta kuinka muut ponnistelevat asian eteen ja yritetään parhaan mukaan hyötyä siinä sivussa. Todella *********** asenne.

Tämä aihe on suljettu. Et voi lähettää tähän aiheeseen vastausta. Aihe on todennäköisimmin suljettu siksi, että siinä käsiteltävä asia on puitu perinpohjaisesti ja ns. kaluttu loppuun, tai sitten aihe ei ole enää ajankohtainen (jos viestiketjussa on käsitelty esimerkiksi festivaalia tai konserttia), tai sitten samasta aiheesta on ollut keskustelua jo aikaisemmin. Goottifoorumilla on myös tapana sulkea sellaiset viestiketjut, jotka sisältävät sata (100) sivua, ja avata uusi viestiketju samasta aiheesta toisaalla. Voit halutessasi kysyä foorumin valvojilta tai ylläpidolta syytä tämän viestiketjun sulkemisen syistä.

Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 27 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!