Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Turistigoottien "must-see" paikat Hgissä ja Treella

Kirjoittanut: tampio (Jäsen)
  • #1
  • Arvo: Tulokas
  • Lähetetty: 12.11.2006 20:47
Moro,

luokseni on tulossa pari ulkomaista goottitylleröä vierailulle (Helsinkiin) ja he ovat kuulleet että Tampereella on kuulemma iso goottiskene (itse en tiedä näistä asioista tuon taivaallista). Morticia-liikkeet Hgissä ovat toki minullekin tuttuja, mutta jos jaksatte ja viitsitte niin laittakaa Hgin ja tampereen kaikki vähänkin kiinnostavat goottimestat/baarit/liikkeet/whatever osoitteiden kera niin voin tutustuttaa heidät paikallisiin kuvioihin.

(toivottavasti) kiitti jo etukäteen.
Kirjoittanut: Ninni (Järjestäjä & Valokuvavastaava)
  • Lähetetty: 12.11.2006 21:18
No kun täällä ei mitään goottibaareja ole, just sen takia ollaan nyt suunniteltu et alettais porukalla kehitteleen jonkinmoista goottiklubia jne. Ainoa goottiklubi on ilmeisesti Lady Moonissa, osoitetta en tarkasti muista. Mutta sekin on vaan kerran kuussa, joka kuun viimeisenä torstaina. Ja sinne on k-24. Morticiat tiedätkin (kaikki 3 varmaan), sit esim Cybershopista ja Backstreetista saa jonkinmoisia gooteillekkin sopivia asusteita, ja niitä pikkuputiikkejahan on ympäri keskustaa. Puhun nyt Hellsingistä. Jos goottimestalla tarkotat jotain paikkaa missä gootit hengaa, niin luehan viestiketjusta "Kuulutko stadin kompassijengiin". Eipä täällä mitään sen kummempaa oo, just siks aloin keksimään noita goottimiittejä, joita nyt on muutama ollut eräiden foorumilaisten kesken, ja tulossa on kokoustyyppinen kahvilamiitti jossa puhutaan siitä klubin perustamisesta ja mun himassa pidettävä kauhuleffailta. Mut eipä ne sun vieraat varmaan just sillon tääl ole kun jompikumpi noista miiteistä toteutetaan. Harmi etteivät tulleet viikko sitten lauantaina kun pidettiin ne halloweenbileet tääl mun himas. En mä oikeen osaa neuvoo tän kummemmin. Tampereella on kuulemma enemmän esim klubitoimintaa gooteille, mut siitä pitää kertoo jonku tamperelaisen. Sori etten pysty auttaan enempää.
Kirjoittanut: Iiriva (Miss Halloween 2006 & 2007)
  • Lähetetty: 12.11.2006 21:48
tampereen klubeista en tiedä, mutta tuomiokirkon kadulla on kaksikin goottivaateliikettä. Heavenly Cirkus ja Nitrobabe. Toinen oli tuomiokirkonkatu 21, toinen 24, en muista kumpi oli kumpi. mutta ihan lähekkäin siis silti
Kirjoittanut: Piiskansiima (Jäsen)
  • Lähetetty: 12.11.2006 21:56
Tsekkaa myös Schattenin nettisivut, sieltä löydät varmasti Tampere-tietoutta. Näin treella ei-koskaan käyneenä voin kertoa, että siellä on goottikaupat Heavenly Circus ja Nitrobabe sekä hassu rinsessapuoti Prinsessa Itkupilli (bongasin tänään hienon laukun Kotivinkki-lehdestä).

Helsingissä kannattaa tutustua Kampin keskuksessa olevaan kiinapuotiin, japaniasta tyksivät taas voi ohjata Blippoon. Koruja ja muuta sälää löytää aika monipuolisesti Aurinko (?) -kaupasta sekä Gateway to India -kaupasta jotka ovat myöskin Kampissa. Naamiokauppa Casanovassa kannattaa kanssa käydä. Second hand shoppeja jos sattuu osumaan matkan varrelle, niin tutustukaa. Parhaimmat ovat Ruuturouva ja Play It Again, Sam mutta tunnettuuden vuoksi ne saattavat olla myös hintavia. Hellsinki Rock Shopissa taas löytää kivoja sisustusesineitä ja tietenkin Hellsinki-henkeä tukevia paitoja. Hassua sisustustavaraa on myös Mortician lähellä, Eerikinkadun ja Annankadun kulmassa ja tietenkin Eerikinkadun pelkästään kiinalaiseen sisustustavaraan keskittyneessä puodissa (jossa taisi muuten olla ale meneillään...). Cyber-henkiset voivat taas suunnata Honestyyn.

Huhhuh, voisin paasata alternative-henkeen sopivasta shoppailusta vaikka kuinka kauan (heh, jonain päivänä kirjoitan vielä oppaan... ), mutta tuossa nyt jotain. Kysyä saa jos jotain tulee mieleen.
Kirjoittanut: Melankolia (Jäsen)
  • #5
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 13.11.2006 02:35
baareja ainakin mein olohuone eli rusty angel, eikunniin helläkin meni taas,
niinjuu inferno.
kaupat tulikin jo aikasemmin, eli nitrobabe, itkupilli, hc, jne. niin ja kaikkee sisutussälää löytyy indiskasta.
Kirjoittanut: Piiskansiima (Jäsen)
  • Lähetetty: 14.11.2006 11:12
Tietääkö kukaan tamperetar, aukeaako tuolle Nitrobabelle nettikauppaa ollenkaan? Siellä on ollut öbaut kesäkuusta teksti "nettikauppa aukea syksyllä", mutta nyt kyllä alkaa olla jo talvi eikä mitn kuulu...
Kirjoittanut: Cata (Aktiivi)
  • #7
  • Arvo: Mahtigootti++
  • Lähetetty: 14.11.2006 11:52
Tampereella tietty myös Backstreet, jos ketään kiinnostaa. Parempi miun mielestäni mitä Hesan Backstreetit.

Tampereen Pispalassa Vastavirta klubi.
Kirjoittanut: Velvet Grey (Nimetön)
  • Lähetetty: 14.11.2006 17:43
No onhan Hesassa Synapsikin, ravintolalaiva Wäiskillä. Seuraavan kerran muistaakseni tammikuussa.
Kirjoittanut: MrLuckarin (Aktiivi)
  • #9
  • Arvo: Mahtigootti
  • Lähetetty: 14.11.2006 23:03
tampereella kyl kannattaisi kävelyttää vieraita muutenkin, kyllähän siellä on paljon nähtävää.
viehättävä miljöö, ja on siinä muistaakseni joku kiva kivinen talo jossa oven pielessä kaksi leijonapatsasta, koskikeskuksen vastapäätä muistelen.

myös menomesta nimeltä rusty angel, käy kurkistaan se.
Kirjoittanut: Tristessa (Aktiivi)
  • Lähetetty: 15.11.2006 10:09
Ykkösgoottimesta kesäkaudella on tietysti Ruttopuisto, eli Vanha Kirkkopuisto.

Ise asiassa synkkiksille on Helsingissä tarjolla paljon klubeja ja keikkoja, tuntuu että joka viikko on jotain. Joitakin mainitakseni: Synapsi, Club Anvil, Hakei - Waveform, Klub Kalma, Black Sunday, Lost Paradise, Kuningas Klubi, Trauma, Club Kajal, Club Radium, Robot Rock, Club Bongabonga, Teenage Kicks, Bone Boogie Club... (näitä em. on siis pidetty tänä syksynä Hesassa, kaikkien jatko ei ole varmaa...) - lisäksi täytyy mainita Studio Vainohulluuden klubit ja keikat. Riippuu tietysti siitä, kuinka laajalti määrittelee "gootin" ja synkän musiikin alakulttuurin. Tietoja saa parhaiten Schatten-foorumilta.

Ja toi Anvil järjestetään siis Lady Moonissa, ja tilaisuuksien ikäraja on 18, ei 24.

Varsinaista goottibaaria Hesassa (tai paljon missää muuallakaan) ei ole, koska markkinat ovat niin pirun pienet. Kannattaa bongata kaupungin synkkis-dj:t ja heidän soittopaikkansa. Esimerkiksi jos itse olen soittamassa jossain levyjä, soitan taatusti myös 80's goottia/wavea ja synkempää synapoppista.

Ikärajattomien keikkojen/klubien järjestämisen ongelma on esimerkiksi se, että monet keikkamestat saavat tuottonsa nimenomaan anniskelusta, joten ikärajattomien keikkojen järjestäminen ei kannata tai lippujen hinta on pakko nostaa korkealle.

Tämä aihe on suljettu. Et voi lähettää tähän aiheeseen vastausta. Aihe on todennäköisimmin suljettu siksi, että siinä käsiteltävä asia on puitu perinpohjaisesti ja ns. kaluttu loppuun, tai sitten aihe ei ole enää ajankohtainen (jos viestiketjussa on käsitelty esimerkiksi festivaalia tai konserttia), tai sitten samasta aiheesta on ollut keskustelua jo aikaisemmin. Goottifoorumilla on myös tapana sulkea sellaiset viestiketjut, jotka sisältävät sata (100) sivua, ja avata uusi viestiketju samasta aiheesta toisaalla. Voit halutessasi kysyä foorumin valvojilta tai ylläpidolta syytä tämän viestiketjun sulkemisen syistä.

Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 4 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!