Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Hyvä kauhuleffa

Kirjoittanut: jpsv (Jäsen)
  • #1
  • Arvo: Tulokas
  • Lähetetty: 02.01.2007 17:06
Millanen teidän mielstä olis hyvä kauhuleffa? Mitä siinä tapahtuis. Onx esimerkkejä hyvistä leffoista?
Kirjoittanut: MrLuckarin (Aktiivi)
  • #2
  • Arvo: Mahtigootti
  • Lähetetty: 04.01.2007 14:53
Hyvässä kauhuelokuvassa on parasta löytyä

-kiehtova aihe
-ammattitaitoiset näyttelijät (actors, not moviestars)
-hyvä käsikirjoitus
-uskottavuus ja realistisuus kohdallaan
-tunnelma
-taustamusiikittomuus, paitsi jos musiikin lähde esim. radio, tv, yhtye tai muu nykyaikainen soittopeli ei ole katsojan tiedossa (ei kiitos lista hiteille)
-ohjaus kohdallaan
-mahdollisimman vähän tietokone-efektejä, jos ollenkaan
-katsojan älykkyyttä ei aliarvioida
-tarpeeton romantisointi ja clichéiden käyttö pois kokonaan
Kirjoittanut: nocturnal_chimaira (Nimetön)
  • Lähetetty: 24.05.2007 18:01
cradle of fear...
a.k.a yksi maailman huonoimmista yksilöistä
goes along with movie called bad taste
bad taste on toinen paskimmista elokuvista maapallomme päällä joten jos nämä näet älä edes viitsi katsoa
Kirjoittanut: Lilith (Aktiivi)
  • #4
  • Arvo: Mahtigootti+
  • Lähetetty: 25.05.2007 10:50

Lainaus: nocturnal_chimaira

cradle of fear...


Heh, omistan kyseisen tuotoksen ja olen nyt myymässä sitä "maailman huonoimpana" kauhuleffana.

Hyvä kauhuleffa, meidän opettajien huone ja sen asukkaat... no ei. Hyvä kauhuleffa on pelottava, monimutkainen juoni, ei aliarvioida katsojia eikä mässäillä verellä tai suolenpätkillä liikaa...
Kirjoittanut: Iiriva (Miss Halloween 2006 & 2007)
  • Lähetetty: 25.05.2007 12:06
Ei sellaisia olekaan.
Kirjoittanut: Ximmo (Aktiivi)
  • #6
  • Arvo: Mahtigootti1500
  • Lähetetty: 25.05.2007 12:52

Lainaus: nocturnal_chimaira

bad taste on toinen paskimmista elokuvista maapallomme päällä joten jos nämä näet älä edes viitsi katsoa


Yksioikoinen syytös vaatii aina perusteluja. Koska Bad Taste ainakin ensimmäisellä katselulla oli minusta vallan huvittavaa slapstick-komiikkaa, niin haluaisin kuulla, miksi se on maailman paskin elokuva.

Toisekseen ihmettelen, miksi komedialeffa mainitaan kauhuelokuvaketjussa.
Kirjoittanut: MrLuckarin (Aktiivi)
  • #7
  • Arvo: Mahtigootti
  • Lähetetty: 25.05.2007 13:11

Lainaus: Ximmo

Toisekseen ihmettelen, miksi komedialeffa mainitaan kauhuelokuvaketjussa.


Kenties siksi että joillain on omituinen mielleyhtymä siitä että veri ja suolenpätkät eivät voi olla muuta kuin kauhuelokuvan sisältöä.
Hassuja nuo ihmiset.
Kirjoittanut: Piiskansiima (Jäsen)
  • Lähetetty: 25.05.2007 14:43
Mita muuten edes lasketaan kauhuelokuvaksi? Joskus nimittain nakee esimerkiksi Veren Vangit ja Draculan luettavan kauhuelokuviin, vaikka ei niissa nyt mitaan _niin_ kauheaa tapahdu. Veren Vangeissakin naytettiin ehka sekunnin murto-osan verran madannytta akkaa ja siina se shokkiosasto sitten olikin. Valaiskaa, pliiz...
Kirjoittanut: FrozenCorpse (Aktiivi)
  • Lähetetty: 25.05.2007 15:15
Salaisuus pinnan alla Ja Musta Leski. Sai karvat pystyy ja unenki kaikkoamaan.
Kirjoittanut: Ximmo (Aktiivi)
  • #10
  • Arvo: Mahtigootti1500
  • Lähetetty: 25.05.2007 15:30

Lainaus: Piiskansiima

Joskus nimittain nakee esimerkiksi Veren Vangit ja Draculan luettavan kauhuelokuviin, vaikka ei niissa nyt mitaan _niin_ kauheaa tapahdu. Veren Vangeissakin naytettiin ehka sekunnin murto-osan verran madannytta akkaa ja siina se shokkiosasto sitten olikin. Valaiskaa, pliiz..


Kyllähän tuollaiset vampyyrielokuvat ovat selkeästi kauhua. Kauhu ei tarkoita ollenkaan shokkiefektejä, vaikkakin useissa kauhuelokuvissa niitä käytetäänkin tehokeinona. Jo pelkästään piinaava tunnelma riittää monesti kauhistuttamaan ihmisiä. Kannattaa myös muistaa, että ihmisten maailmankatsomus ja samalla myös elokuvien ymmärtäminen ja niiden kauheuksien tuottamien tunnetilojen voima on muuttunut vuosien myötä. Se, mikä joskus ennen riitti kauhistuttamaan yleisöä, ei enää tunnu miltään.

Esimerkiksi 1930-luvun Draculat ja Frankensteinit ovat kaikkea muuta kuin kauhistuttavia tekeleitä, mutta aikoinaan ne olivat hyvinkin tiukkaa horroria. Dr. Jekyll & Mr. Hyde 1930-luvulla aiheutti pyörtymisreaktioita katsojissa, kun pääosaa näytellyt sankari osasi tehdä ilman maskeeraustakin niin tehokkaan siirtymän Jekyllistä Hydeksi vääntelemällä naamaansa ja muuttamalla ryhtiään. Nykyään tuskinpa kukaan pystyisi sen edessä pyörtymään, nauru sen sijaan voisi päästä.

1968 ensi-iltaan tulleen Night of The Living Deadin näytöksissä puolestaan kauhistuneita lapsia itki paniikissa teattereissa ja monet oksensivat leffaa katsoessaan sen puistattavuuden vuoksi. Jokainen, joka on nähnyt tuon elokuvan nyt lähes 40 vuotta myöhemmin, ei voi näitä reaktioita ymmärtää, sillä eihän kyseisessä leffassa näytetä verta ja suolenpätkiä ollenkaan.

Palataanpa alkuun ja aiheeseen: kyllä, Veren Vangit ja Dracula ovat kauhua. Vampyyritarinat kuuluvat kauhukirjallisuuteen ja sitä kautta myös elokuvaformaatissa ne ovat kauhua. En nyt tietenkään tarkoita sitä, että vampyyrijutuista ei voisi tehdä myös lasten viihdettä tai komediaa, mutta näissä kahdessa tekeleessä ei kuitenkaan ole kyse siitä. Vakavailmeisiä ja tummasävyisiä leffoja ne ovat verta imevine vampyyreineen, selkeästi kauhugenreen lajiteltavia siis.

Eihän kauhu siis välttämättä kauhistuta katsojaa, esimerkiksi minä harvemmin kauhistun leffaa katsoessani. Tai no, jos joudun katsomaan Spede Pasasen tuotantoa, niin vääntelehdin pakokauhusta, mutta se ei tee Uunoista kauhua.

Tämä aihe on suljettu. Et voi lähettää tähän aiheeseen vastausta. Aihe on todennäköisimmin suljettu siksi, että siinä käsiteltävä asia on puitu perinpohjaisesti ja ns. kaluttu loppuun, tai sitten aihe ei ole enää ajankohtainen (jos viestiketjussa on käsitelty esimerkiksi festivaalia tai konserttia), tai sitten samasta aiheesta on ollut keskustelua jo aikaisemmin. Goottifoorumilla on myös tapana sulkea sellaiset viestiketjut, jotka sisältävät sata (100) sivua, ja avata uusi viestiketju samasta aiheesta toisaalla. Voit halutessasi kysyä foorumin valvojilta tai ylläpidolta syytä tämän viestiketjun sulkemisen syistä.

Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 66 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!