Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

VALOKUVAUSKILPAILU!!

Kirjoittanut: CybellaTraurig (Aktiivi)
  • #71
  • Arvo: Mahtigootti1500
  • Lähetetty: 10.05.2007 16:00
Heh no ihan ymmärrettäväähän tuo on, ei omakaan silmä aina nappaa juuri sitä mitä etsiskelisin
Kirjoittanut: jeeves (Aktiivi)
  • #72
  • Arvo: Mahtigootti
  • Lähetetty: 10.05.2007 16:01
miulla menee hermot. en saa kameraa lainaksi keltään, ku kellään ei oo kameraa!!! kaikil on joku hikinen ***** kännykamela
Kirjoittanut: Kuunsilta (Valokuvavastaava)
  • #73
  • Arvo: Mahtigootti++
  • Lähetetty: 10.05.2007 19:52
asutko kenties keskiuudenmaan/pk-seudun alueilla? voin lainaa järkkäriäni ja pitää pienmuotoisen ohjeistuksen sen käyttöön eli viestii tänne vaan.
Kirjoittanut: jeeves (Aktiivi)
  • #74
  • Arvo: Mahtigootti
  • Lähetetty: 11.05.2007 15:49
hemmetin kuustoista, mie asun imatran seudulla, siis toisin sanoen lähellä venäjää ja jotain 300 kilometrin päässä helsingin keskustasta. yritin saaha ukolta lainaks ku se on valokuvaaja, mut se ei kerkee tulla tännä vähään aikaan ksoka sekin asuu triljoonan kilsan päässä meitsistä.
Kirjoittanut: Kuunsilta (Valokuvavastaava)
  • #75
  • Arvo: Mahtigootti++
  • Lähetetty: 13.05.2007 09:56
okkei, mutta kyllä otan huomioon jos on kännykamera/p*askempi turistikamera jotka mittaavat viisaasti valon aina itse ja sen takia ilman salamaa usein tulee tärähtänyt kuva ja salamalla näyttää sitten kaikki oudolta. kohinaakin on aikas paljon niissä yleensä ja terävyys vaihtelee. otan nämä asiat huomioon JOS lähetätte kameran tiedot oheessa. jos ette, oletan että käytössä on suht laadukas järjestelmäkamera ja se on sitten ottajan itku jos kuva ei ole laadukas. näin jo yhdelle on sattunut. olen ilkeä, mutta kuria pitää kisassa olla.
Kirjoittanut: Ximmo (Aktiivi)
  • #76
  • Arvo: Mahtigootti1500
  • Lähetetty: 13.05.2007 21:52

Lainaus: Kuunsilta

kännykamera/p*askempi turistikamera jotka mittaavat viisaasti valon aina itse


Tuohonkin on keinonsa. Pala maalarinteippiä siihen valoa mittaavan "silmän" päälle ja avot. Riippuu toki siitä, mihin suuntaan se mittaa sen pieleen, mutta aika monta tommosta perusdigipokkaria saa näin toimimaan tuntuvasti paremmin.

Lainaus: Kuunsilta

otan nämä asiat huomioon JOS lähetätte kameran tiedot oheessa.


En edelleenkään tajua, miksi vaikeutat tätä kisaa sekä itsellesi että lähettäjälle vaatimalla tietoja, kun ne tulevat siinä EXIF-datassa mukana ja näin ollen on luettavissa lähes kaikilla kuvankatselusoftilla. Oman "helpottavan" päätöksesi vuoksi joudut pitämään kuvan tiedot ja kuvat yhteydessä toisiinsa. No juu, jos et ollut kuullut EXIF:stä aiemmin, niin ymmärrän yskän...

Eli kaikille kuvaajille: sanokaa ottaneenne se kuva halvalla kännykällä, niin saatte tasoitusta.
Kirjoittanut: Kuunsilta (Valokuvavastaava)
  • #77
  • Arvo: Mahtigootti++
  • Lähetetty: 13.05.2007 21:57

Lainaus: Ximmo

En edelleenkään tajua, miksi vaikeutat tätä kisaa sekä itsellesi että lähettäjälle vaatimalla tietoja, kun ne tulevat siinä EXIF-datassa mukana ja näin ollen on luettavissa lähes kaikilla kuvankatselusoftilla. Oman "helpottavan" päätöksesi vuoksi joudut pitämään kuvan tiedot ja kuvat yhteydessä toisiinsa. No juu, jos et ollut kuullut EXIF:stä aiemmin, niin ymmärrän yskän


no mutta hyvä herra kun latasinkin jopa kaksi tuollaista ohjelmaa sen yhden kuvan takia eikä näkynyt. helpompihan se on sähköpostissa lähettää?
Kirjoittanut: Kuunsilta (Valokuvavastaava)
  • #78
  • Arvo: Mahtigootti++
  • Lähetetty: 13.05.2007 21:59
jos ärsyttää, pistä simmukat kii
Kirjoittanut: kuopassa (Ylläpitäjä)
  • Lähetetty: 13.05.2007 22:12

Lainaus: Ximmo

En edelleenkään tajua, miksi vaikeutat tätä kisaa sekä itsellesi että lähettäjälle vaatimalla tietoja, kun ne tulevat siinä EXIF-datassa mukana ja näin ollen on luettavissa lähes kaikilla kuvankatselusoftilla.


Ilmeisesti (uudet) digitaaliset kuvantallennusvälineet, kamerat, tallentavat noita EXIF-tietoja kuvaan. Windowsin Paint Shop Pro:lla kuvatiedoston EXIF-datan saa näkymään näppäinyhdistelmällä Shift + I. Tässäpä esimerkki:

PSP-kuvankäsittelyohjelman tarjoama kuvatiedoston EXIF-dataikkuna

Kaikissa kuvissa noita tietoja ei ole kuitenkaan saatavilla. Ainakaan miun webbikamera ei tarjoa minkäänlaisia EXIF-tietoja kuvista.
Kirjoittanut: Ximmo (Aktiivi)
  • #80
  • Arvo: Mahtigootti1500
  • Lähetetty: 13.05.2007 23:08

Lainaus: Kuunsilta

no mutta hyvä herra kun latasinkin jopa kaksi tuollaista ohjelmaa sen yhden kuvan takia eikä näkynyt. helpompihan se on sähköpostissa lähettää?


Ok, ilmeisesti joillakin on käytössä jotain todella vammaisia kuvauslaitteita. Sen Exif-datan saa näkyviin Windowsissa (XP ja Vista), Linuxissa (Gnome ja KDE) ja Mac OS X:ssä (10.4 eteenpäin) ihan suoraan käyttöjärjestelmässä ilman apuohjelmia.

Lainaus: Kuunsilta

helpompihan se on sähköpostissa lähettää?


Ymmärsin vaan, että ne kuvat on kiva tallentaa sähköpostista kiintolevylle ja katsella sitten sieltä, ilman mitään erillistä listaa kuvan tiedoista. Tai näin ainakin itse tekisin. Noh, toivottavasti homma onnistuu bueno, ei mua tässä mikään edelleenkään ärsytä, enkä oo mitenkään svidduilemassa, vaikka näin varmaankin kaikki sanomiseni edelleen ymmärrät.

Lainaus: kuopassa

Ilmeisesti (uudet) digitaaliset kuvantallennusvälineet, kamerat, tallentavat noita EXIF-tietoja kuvaan.


Jep, todella uudet, koska versio 2.1 Exifin määrittelyistä otettiin käyttöön vuonna 1998. Nykyään mennään vasta versiossa 2.2. Itse oon kuvannut digikameralla vuodesta 1998 lähtien ja totta tosiaan, kaikki käyttämäni kamerat (noin 10 kpl) ovat tallentaneet Exif-datan.

Lainaus: kuopassa

Ainakaan miun webbikamera ei tarjoa minkäänlaisia EXIF-tietoja kuvista.


Ajattelitko osallistua?

Tämä aihe on suljettu. Et voi lähettää tähän aiheeseen vastausta. Aihe on todennäköisimmin suljettu siksi, että siinä käsiteltävä asia on puitu perinpohjaisesti ja ns. kaluttu loppuun, tai sitten aihe ei ole enää ajankohtainen (jos viestiketjussa on käsitelty esimerkiksi festivaalia tai konserttia), tai sitten samasta aiheesta on ollut keskustelua jo aikaisemmin. Goottifoorumilla on myös tapana sulkea sellaiset viestiketjut, jotka sisältävät sata (100) sivua, ja avata uusi viestiketju samasta aiheesta toisaalla. Voit halutessasi kysyä foorumin valvojilta tai ylläpidolta syytä tämän viestiketjun sulkemisen syistä.

Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 1 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!