Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Nettipokeri

Kirjoittanut: Heetteri (Ex-inkvisiittori & Miss Halloween 2008)
  • Lähetetty: 28.11.2007 21:07

Lainaus: Sire

Juujuu, ei tainnut Heetterillä olla otsa rutussa, vaikka avatar onkin kivikasvo. Eix jeh?


Minulla ei ole huumorintajua tai ilmeitä. Siksi voitan aina peleissä. Kaikissa, Kimblessäkin, koska osaan bluffata. Afrikan tähdessäkin kivikasvoisuus tulee todella tarpeen.
;P
Kirjoittanut: Deadboy (Aktiivi)
  • Lähetetty: 22.12.2007 06:57
Tulipa mieleen kirjoittaa tällaista, pokeria pelatessani olen koittanut ottaa oppia vanhan ajan Euroopan aatelisten suhtautumisesta uhkapeleihin, heille tärkeää oli pelin jännityksestä nauttiminen ja seura. Sekä voittoihin että tappioihin suhtauduttiin varsin tyynesti eikä niiden laskemista taikka siitä puhumista pidetty kovin korkeassa arvossa. Jos tuli takkiin, asiaa katsottiin siltä kannalta että kyse on harrastuksesta joka joskus maksaa kuten kaikki harrastukset. Huonompiakin pelaajia arvostettiin jos he olivat hyvää peliseuraa, tai hyviäkään pelaajia ei arvostettu jos he olivat tahdittomia. Vastustalle annettiin tunnustusta jos tämä voitti, oli sitten kyse tuurilla tai taidolla saavutetusta voitosta.

Vaikkakin edellisessä oli mukana historiankirjoista luettujen seikkojen lisäksi ripaus idealismia, vielä ainakin live-peleissä kasinoilla ja kotona tuota vanhaa henkeä vielä on, netin peleissä se alkaa käydä koko ajan harvinaisemmaksi. Nykyään pelin idea on se tehokas voitollinen peli, ainoastaan se merkitsee jotain ja peliä pelataan lähes vain sen rahan voittamisen takia. Jos toisen voittaa selkeällä onnella, saa niskaansa heti syytöksiä siitä että pelasi väärin ja sai vain tuurivoiton, sen oikein pelanneen olisi kuulunut voittaa. Huonommat pelaajat eivät ole pelikumppaneita vaan "paisteja" tai "kaloja", pelkkiä anonyymejä helposti kynittäviä saaliita. Pelissä, joka on alun perin ollut ihmisten välistä huvia ei ole enää ihmisiä, vain kortteja ja rahakasoja. Pelissä ansaituista rahoista pidetään kirjaa yrityskirjanpidon tapaan ja häviäminen on samaa kuin tappiollinen liiketoiminta.

Verrattuna tuohon "aateliseen" suhtautumiseen peliin, on tuo ansaitsemiseen pyrkivä pikemminkin "porvarillista" suhtautumista. Ja kuten historia meille kertoo, viimeistään 1900-luvulla porvaristo syrjäytti aateliset valtaapitävinä ja toi heidän arvojensa tilalle omansa. Pokerillekin käy hiljalleen samoin. Mutta onneksi löytyy aina joitakin jotka eivät halua pelkkää taloustiedettä vaan myös humanismia. Ja jollakulla on mukana oikea korttipakka eikä laptoppia.

Lauantaiaamun viiden sentin filosofoinnilla varusettu kolumni, ole hyvä rakas lukijani
Kirjoittanut: Heetteri (Ex-inkvisiittori & Miss Halloween 2008)
  • Lähetetty: 22.12.2007 13:52
Ah, Deadboyn viestit ovat aina niin herkkua. Niihin on kiva vastata.
Joo, ideaalitilanteessa kaikki pöytäläiset ovat herrasmiehiä, ja kukaan ei pelaa tehdäkseen rahaa. Mutta koska pokeri on monille yhtä lailla hupia kuin tuottoisaa bisnestäkin, aika harvoin törmää pokeriin vain "seurapelinä", ellei jotain pikkulimittien kotipelejä lasketa. Table presence onkin sitten eri juttu, tietynlainen trash-talk kuuluu asiaan, ja näin on ollut aatelispeleissäkin. "Loukkaa vastustajaasi niin nokkelan hienotunteisesti, ettei hän voi loukkaantua menettämättä kasvojaan" on yhä voimassa. Jos joku alkaa steamata pienestä nälvinnästä, häntä pidetään idioottina.

Nettipokeri on nettipokeria, se pidettäköön erillään livepeleistä, jossa on aivan eri meininki. Nettipokerissa on nimenomaan tavoitteena tehdä voittoa, ja hyvä niin. Pokeri on siinä mielessä aivan kuin mikä hyvänsä muukin urheilulaji, eli mikäli sitä haluaa tehdä elääkseen, on siinä oltava helekutin hyvä, ja kasvokkain vastustajaa kunnioitetaan. Paistiksi kutsuminen ja muiden halventavien epiteettien käyttö on vain ajan henkeä, itse kukin - hyvät ja ns. huonot pelaajat - tulee kutsutuksi mitä kummallisimmilla nimillä.

Jos haluaa järjestää livepokeri-illan, jonka kaikki osanottajat noudattavat tiettyä etikettiä, niin se on aina sallittua, samoin gooteille niin tyypillinen historiallisiin aikakausiin kaipaaminen tapoineen ja hovikiemuroineen. Nykymaailmassa etiketit eivät enää juuri päde, paitsi Presidentinlinnan itsenäisyyspäivän vastaanotossa ja Brittihovissa.
Kirjoittanut: nahkarotta (Jäsen)
  • #14
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 23.12.2007 12:03
pokerin pelaaminen ei ole tavoittanu meikäläistä. jotkut kaverit sitä tykkää pelata, niin netissä kun livenäkin. ite pelaan mielummin osakkeilla ja rahastoilla, siinä ei niin helposti häviä rahoja.
Kirjoittanut: Cata (Aktiivi)
  • #15
  • Arvo: Mahtigootti++
  • Lähetetty: 23.12.2007 12:08

Lainaus: Sire

Minusta on hauska katsella kun oman opiskeluryhmän tyypit pelaavat. Erityisesti tykkään kun mokomat rutjakkeet pelaavat ihan oikeilla korteilla, saman pöydän ympärille kerääntyneenä. Hyvää läppää, loistoilmeitä, ja välillä ihan saakelinmoinen huuto kun joku kahmii merkit pöydältä


Jea, totta. <: ite opetin 9-vuotiaan pikkusiskon pelaamaan pokeria eri variaatioilla, se hoksasi idean tosi nopeaa ja ei oo yhtään huonompi, by the way.

Nettipokeria en ole ikinä uskaltanut edes kokeilla, siihen jää aika hyvin kiinni.
ihailen kyl tätä porukkaa joka pelaa ja uskaltaa.
Kirjoittanut: Heetteri (Ex-inkvisiittori & Miss Halloween 2008)
  • Lähetetty: 23.12.2007 13:04

Lainaus: nahkarotta

ite pelaan mielummin osakkeilla ja rahastoilla, siinä ei niin helposti häviä rahoja.


Haha, yleinen harhaluulo. Osakkeiden ostossa on tietty riski ja tietyt todennäköisyydet, pokerissa samoin. Ns. (pot)oddsien laskeminen tekee asiansa osaaville pokerista pidemmän päälle +EV. (Estimated value)
Kirjoittanut: Gothic Flame (Jäsen)
  • #17
  • Arvo: Edistynyt
  • Lähetetty: 29.12.2007 10:12
pienenä osasin ehkä pelata jotain mutta nykyään harmittaa kun kaverit pelaa niil pokka seteil pokeria enkä osaa... :F osaan kyl kortit jakaa mut...
Kirjoittanut: Heetteri (Ex-inkvisiittori & Miss Halloween 2008)
  • Lähetetty: 29.12.2007 13:29

Lainaus: Gothic Flame

pienenä osasin ehkä pelata jotain mutta nykyään harmittaa kun kaverit pelaa niil pokka seteil pokeria enkä osaa... :F osaan kyl kortit jakaa mut...


Senkus opettelet. Ei pokeriseteissä ole mitään sen kummempaa kuin kortit, dealer-buttoni ja chipit. Huvipokeri on aika lailla eri laji kuin tuottopokeri. Kuka hyvänsä oppii säännöt, ja moni ei edes tajua miten monimutkaiset mekanismit koko pelin taustalla lopulta on. Eivät ne pelaajat jotka sillä tienaavat elantonsa, ole mitään tuuriporsaita välttämättä, lopulta vain tietty osa pelistä on tuurin varassa.
Kirjoittanut: Sire (Aktiivi)
  • #19
  • Arvo: Mahtigootti
  • Lähetetty: 30.12.2007 13:49
Ei minua ainakaan kiinnosta pokerin peluu ansaitsemismielessä ollenkaan. Onhan se yksi keino rahan hankkimiseen muiden joukossa, mutta niin on huippu-urheilukin. En ole kilpailuhenkinen ihminen. Ylenmääräinen kilpailullisuus aiheuttaa minulle lähinnä päänsärkyä. Mukavan harrastuksen muuttuminen ammattimaiseksi toiminnaksi, jossa lasketaan tuottavuuksia ja ties mitä...ei oo minun juttu. Minä mielelläni laitan pillit pussiin jos hupi muuttuu työksi. Toki pokeria voi pelata työkseen, mutta en minä halua.

Tuommoiset herrasmiesten pokeri-illat hupimielessä kuulostavat kyllä hauskoilta
Kirjoittanut: Heetteri (Ex-inkvisiittori & Miss Halloween 2008)
  • Lähetetty: 30.12.2007 14:19

Lainaus: Sire

Tuommoiset herrasmiesten pokeri-illat hupimielessä kuulostavat kyllä hauskoilta


Kyllä. Jos sellaisen joku haluaa järjestää, tulen kernaasti mukaan kynimään teiltä rah...ei kun siis olemaan hienostunut ja ladylike, ja naukkailemaan Sherryä.
Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 16 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!