Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Mistä vuodenajasta pidätte eniten?

Kirjoittanut: Nemesis (Nimetön)
  • Lähetetty: 10.10.2007 21:19
syksy
Kirjoittanut: Haze (Jäsen)
  • #172
  • Arvo: Edistynyt
  • Lähetetty: 10.10.2007 21:34
Syksy on tällä hetkellä listan kärjessä, kesä tulee hyvänä kakkosena.
Syksyllä kaikki on niin kaunista, ja illat alkavat pimentyä.

Toisaalta kesällä taas on lämmin ja on loma, ei tarvitse stressata koulusta. Ja tietysti kesällä on kaikkia mukavia festareita
Kirjoittanut: Swanheart (Jäsen)
  • #173
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 12.01.2008 23:55

Lainaus: turmatar

Olen huomannut pitäväni aina sillä hetkellä eniten siitä vuodenajasta, joka on mahdollisimman kaukana.

Sama täällä. Toisaalta kesällä ei tartte auton laseja rapata Talvi on muuten mukava kunhan on lunta. Nämä viimevuosien talvet on vähän tökkiny tuon lumettomuuden takia, ei pääse hiihtämään.
Kirjoittanut: Blacksmith (Nimetön)
  • Lähetetty: 13.01.2008 12:22
Kaikki vuodenajat ovat hienoja ja saan niistä jokaisesta paljon.

Kesällä on lämmintä, lomaa ja silloin voin harrastella yhtä mielipuuhistani, vapa- ja perhokalastusta. Toki kesässä on paljon muitakin hyviä 'ominaisuuksia' esim. ukkosmyrskyt, niitä tulee bongailtua aina kun kohdalle sattuvat.

Syksy on mukava vuodenaika, silloin ainakin meillä aletaan poltella kynttilöitä enenevässä määrin. Kuulaat syksyiset yöt ovat aivan mahtavia rauhallisiin kävelyretkiin, varsinkin kuutamolla. Joskus iltayön hetkinä, kun usva nousee metsiin ja peltojen tienpientareille, kuun valaistessa sen hentoja harsoja, saavat nämä kävelyretket mielen rauhoittumaan ja sielun seestymään. Jotkut voisivat sanoa tällaista ilmaa aavemaiseksi ja ehkä se sitä onkin, minä kuitenkin viihdyn siellä mainiosti.

Talvessakin on paljon hyvää, kuten se että voi pitää takassa tulta (kesällä tulee sisällä liian kuuma jos lämmmittää takkaa tai leivinuunia). Takkatuli ja sen katseleminen on melkein transsiin vievää ajanvietettä, varsinkin jos oma kulta on käpertynyt kainalooni. Talvi on myös pakkasten aikaa ja silloin on aivan pakko päästä pikku taajamastamme pois keskelle metsää, kuuntelemaan totaalista hiljaisuutta jonka särkee vain silloin tällöin pakkasessa paukahtelevien puiden äänet. Tänä ja viime talvena tämä harrastus on jäänyt aika vähille, kunnon pakkasia kun ei ole ollutkaan. Tämän seurauksena tulleet loskakelit ovat sen sijaan epämiellyttäviä ja ovatkin oikeastaan ainoa huono puoli alkutalvessa ja nyt näin keskelläkin talvea.

Kevät on kesän odottelemista ja on hienoa seurata kuinka luonto herää pitkän talven jälkeen pikkuhiljaa täyteen loistoonsa. Aamut sarastavat aina vain aikaisemmin ja illat pitenevät, saaden viimein toisensa melkein kiinni. Keväisin vuorokautiset lämpötilojen vaihtelut ovat suuria, jos jaksaa herätä vähän ennen aurinkoa ja mennä luontoon, voi kokea todellisen satumaailman ympärillään.


Jos vuodenajoista pitäisi valita vain yksi, siis se paras, on se mielestäni syksy. Toivottavasti tulevaisuudessa käy niin, että syksyt pitenevät. Tosin niin että loskakelit jäävät vähemmälle.
Kirjoittanut: Miss Angel (Aktiivi)
  • #175
  • Arvo: Mahtigootti
  • Lähetetty: 13.01.2008 14:07
Mä pidän talvesta eniten. Ihannetalvenani on lunta paljon ja pakkasta noin -10 astetta. Loskaa inhoan yli kaiken. Rakastan talvi-iltoja, kun voi istua ikkunalla ja katsella illan sinistä hetkeä, jonka jälkeen saapuu pimeä. Se on jotain niin kaunista.
Kirjoittanut: Antar (Jäsen)
  • #176
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 13.01.2008 14:17
Kaikissa on puolensa. Varmaan talvi kuitenkin, kun on vilpoisaa ja valkoista.
Kirjoittanut: maammanellielli (Jäsen)
  • #177
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 13.01.2008 17:33
toisaalta vaikea sanoa...ehdottomasti eniten rakastan kesäöitä, sitten tulee syksy jos ei liian sateinen. talvesta tykkään vain tapauksessa jossa on vain n. 5 astetta pakkasta ja kymmenen senttiä lunta, se riittää minulle.
Kirjoittanut: Und3ad (Aktiivi)
  • Lähetetty: 13.01.2008 17:48
Kesäyöt on kivoja, talvella vaan jäädyn ja mulle tulle jäätymisestä aina kylmä
Kirjoittanut: HtorakiM (Jäsen)
  • #179
  • Arvo: Mahtigootti
  • Lähetetty: 13.01.2008 17:59
Ainakin tällä hetkellä tuntuu siltä, että ainoa hyvä vuodenaika on kesä. Kesän ainoa huono puoli on liika valo.
Kirjoittanut: Und3ad (Aktiivi)
  • Lähetetty: 13.01.2008 18:55

Lainaus: HtorakiM

Kesän ainoa huono puoli on liika valo.

hattu ja aurinkolasit päähän vaan
Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 51 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!