Gootti.net

Tule osaksi goottiyhteisöä. Liity jäseneksi!

Goottifoorumi: Arkisto: erilaisempi sanapeli

  • Muokkasi: Ninni
No nyt vielä tällanen, et yhdyssanoja, ja seuraava kirjottaa sit sillä viimisellä sanalla alkavan yhdyssanan, kuten: kuorma-auto-autoliike-liikevaihto-vaihtovaate-vaat ekauppa jne
Eka yhdyssana on:
Piilolinssi

Vain Viikatemiehelle on ovi avattava. Itse Kuolema on kunkin tavattava. Taipaleellaan ruusut kitkee, lakoon iskee kauran. Vaikka silmäni nyt verta itkee, silti minä nauran.

Ööööh... lisää sanapelejä????

pimeys=hulluus

Lainaus: Ninni

Piilolinssi

Linssilude
tosin en tiedä onko lude alkuisia yhdyssanoja, mutta menkööt.

Jokainen meistä on itkenyt katkerasti, kun elämä ei olekaan antanut meille sitä, mitä hartaimmin olemme tahtoneet. Kaikella on silti tarkoituksensa, kyynelilläkin.

Hahaa, kohta voidaan perustaa tuonne Yleisten korinoiden, Goottityylin, ja muiden alueiden kaveriksi Sanapelit -alue.

Aliquando insanire iucundum est.

ludelaji

Vain Viikatemiehelle on ovi avattava. Itse Kuolema on kunkin tavattava. Taipaleellaan ruusut kitkee, lakoon iskee kauran. Vaikka silmäni nyt verta itkee, silti minä nauran.

lajikäsite

In the world without fences and walls, who needs gates and windows?

käsitekartta

Surrounded by my only friend, sweet silence.

  • Muokkasi: Tiragen
karttakeppi

Kahleissa näin on vapainkin mielin, lyö tahtia sade ikkunaan. Kaiken valon näin pimeys nieli, ei toivoa pidä vankinaan.

  • Muokkasi: Elegia
käsitekartta
--
Menipäs överiksi

Kuolleet vetävät eläviä alaspäin. ~ Kuolemaksi hänen untaan luulimme, ja uneksi kuolemaansa.

keppivoimistelu

Vain Viikatemiehelle on ovi avattava. Itse Kuolema on kunkin tavattava. Taipaleellaan ruusut kitkee, lakoon iskee kauran. Vaikka silmäni nyt verta itkee, silti minä nauran.

Tämä aihe on suljettu. Et voi lähettää tähän aiheeseen vastausta. Aihe on todennäköisimmin suljettu siksi, että siinä käsiteltävä asia on puitu perinpohjaisesti ja ns. kaluttu loppuun, tai sitten aihe ei ole enää ajankohtainen (jos viestiketjussa on käsitelty esimerkiksi festivaalia tai konserttia), tai sitten samasta aiheesta on ollut keskustelua jo aikaisemmin. Goottifoorumilla on myös tapana sulkea sellaiset viestiketjut, jotka sisältävät sata (100) sivua, ja avata uusi viestiketju samasta aiheesta toisaalla. Voit halutessasi kysyä foorumin valvojilta tai ylläpidolta syytä tämän viestiketjun sulkemisen syistä.

  • Tälläkin hetkellä suurta suomalaista goottifoorumia selaa 7 vakoilijaa ja 3 goottiyhteisön jäsentä (SilverGhost, pimeyden_hehku, HepZusi). Kävijäennätys koettiin 24.03.2008 23.23, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 87 henkeä!