Gootti.net

Tule osaksi goottiyhteisöä. Liity jäseneksi!

Goottifoorumi: Yleiset korinat: Mitä lahjaksi ylioppilaalle?

  • Vastaa

Lainaus: Pic

Ideoita mitä pyytäisin kun mutsi huohuttaa jo niskaan?

Hmmmph. Silitysrauta ja -lauta, tai muuta vastaavaa hyödyllistä omaan kämppään?

Primadonna ja ilotyttö.

Kiitos ideasta, Bronze.

Neon kanssa nykyään kun yksissä asun, niin suurin osa kodinkoneista ja astioista on kasassa mutta silitysrauta tosiaan puuttuu. Ja IMURI. Haluan imurin.

I never drink... wine. -Bela Lugosi-

  • Muokkasi: The Evil Fairy
  • Vastaa
Eräs tuttuni kertoi että he ostivat jollekkin sukulaispojalle rahapuun jonka lehdistä laittoivat kiinni rahanippuja. Siinä on kuitenkin otettava huomioon, että silloin lahjasta voi tulla hyvinkin hintava, joten kannattaa suosia esim 5 euron seteleitä.

Hell was full so I came back

  • Vastaa

Lainaus: Evelyn

Ja suurimman osan lukioajastani opintotukeni oli 50e, jolla ei kyllä kahta kirjaa enempää ostettu.)


Anteeksi off topic mutta grr kun ärsyttää pienet opintotuet. Itse en saanut mitään ikävuosina 16-19 kun opiskelin. Ihan hemmetin hienoa opiskella 0-tuloisena.
  • Muokkasi: Evelyn
  • Vastaa

Lainaus: MissLaura

Itse en saanut mitään ikävuosina 16-19 kun opiskelin.


Offaan lisää :P Sun porukoilla oli liian hyvät tulot? Yksi kaverini ei ainakaan saa sen takia opintotukea. Meidän yhteiskuntaopin opettaja joskus selitti meille, että opintotuki on suunniteltu niin, että kaikki mitä opiskelija saa tulee kyllä takas. Mulla ainakaan ei oo mennyt yhtäkään kuukautta, että opintotuesta olisi jotain säästynyt vaan kaikki on mennyt. Nytkin on 11 euroa tilillä jäljellä. Oon siihen pyrkinyt, että äiti joutuisi ostamaan mulle mahdollisimman vähän, yritän ostaa opintotuella tarvitsemani. (Ja mitä ei pystytä ostamaan, sitä ei tarvita )
  • Vastaa

Lainaus: Evelyn

Sun porukoilla oli liian hyvät tulot? Yksi kaverini ei ainakaan saa sen takia opintotukea.

Enpä saa minäkään. Porukat tienaa melkein tuplasti sallitun tulorajan. Silti on jostain syystä muka niin tiukkaa rahasta että hyvä kun on vara ollut koulukirjat ostaa. Pihit paskiaiset. Vielä on reilu vuosi ennen kuin alkaa opintotuki juosta tälle tytölle.

Offia offia.

Haluaisin ylppärilahjaksi hyvän ompelukoneen. Nykyinen on ihan persiistä...

Primadonna ja ilotyttö.

  • Vastaa
lahjaksi samaa mitä itsekin sain, tyhjä-ei-mitään.

amen..

  • Vastaa

Lainaus: MissLaura

Anteeksi off topic mutta grr kun ärsyttää pienet opintotuet. Itse en saanut mitään ikävuosina 16-19 kun opiskelin. Ihan hemmetin hienoa opiskella 0-tuloisena.


Muutan kesäksi vanhempien luokse kesäharjoittelun ajaksi. Saan opintotukea vain 105€ asumistukea en ollenkaan, vaikka joudun maksamaan 270€ vuokran Kuopioon. Kivaa, mistäköhän sen 165€ repisi. Systeemi kusee aika pahasti.

Takasin aiheeseen. Sisko valmistuu tänä keväänä. Mutta en nyt mitään astioita viitsisi ostaa, koska hän ei ole kuitenkaan vielä muuttamassa pois kotoa. Mitäköhän ihmettä sitä keksisi.
Tuo rahapuu oli ihan hauska juttu

The stupid neither forgive nor forget; the naive forgive and forget; the wise forgive but do not forget. - Thomas Szasz

  • Vastaa
Minä voisin toivoa vaikkapa mikroaaltouunia Minä nimittäin muutan elokuussa pois tästä opiskelija-solustani, ja kämpällä oleva mikro kuuluu yhdelle kämppiksistäni, joten oma olisi ihan kiva. Se kun säästää huomattavasti rahaa kun tekee kerralla suuren satsin ruokaa ja lämmittelee sitten annoksia mikrossa.

Vah! Denuone latine loquebar? Me ineptum. Interdum modo elabitur.

  • Vastaa
Joo porukoilla oli muistaakseni juuri sen verran että mä en saanut mitään. Ja reiluja kun ovat niin eivät maksaneet mulle mitään, välillä tapeltiin siitä maksavatko mulle edes bussikorttia että ylipäätään pääsisin sinne kouluun.

Yllättäenkin väsyin sit kouluun kun ei edes kirjoja ollut ja kesken jäi.
Tämä systeemi ihan oikeasti kusee, argh kun suututtaa!
  • Vain yhteisön jäseneksi liittyneet käyttäjät voivat lähettää viestejä tänne. Ilmoita käyttäjätunnuksesi ja salasanasi ennen viestin lähettämistä, tai liity ensin jäseneksi.
  • Tälläkin hetkellä suurta suomalaista goottifoorumia selaa 7 vakoilijaa ja 4 goottiyhteisön jäsentä (Little Vampire, Miyaki, Myria, Heetteri). Kävijäennätys koettiin 24.03.2008 23.23, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 87 henkeä!