Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Gothic lolitat

Kirjoittanut: SeKukaVaaniiSängynAlla (Jäsen)
  • #111
  • Arvo: Mahtigootti+
  • Lähetetty: 05.04.2009 13:25

Lainaus: Heetteri

200-300e

Outch!! Pirun kalliita... No toisaalta, eipä ne muutkaan goottirytkyt halvaksi tule.
Kirjoittanut: Heetteri (Ex-inkvisiittori & Miss Halloween 2008)
  • Lähetetty: 05.04.2009 13:40

Lainaus: SeKukaVaaniiSängynAlla

Outch!! Pirun kalliita... No toisaalta, eipä ne muutkaan goottirytkyt halvaksi tule.


Eipä tule eipä. Mutta brändi on aina brändiä, se maksaa. Alaan tutustuneiden ompelijoiden mekot ovat sen sijaan 75-120e, joihin sijoittaminen on paljon kannattavampaa kuin esim. Backstreetin - nuo kalliit bäkkärimekot eivät mitenkään päin anna rahalle vastinetta laadussa.
Kirjoittanut: Little Vampire (Jäsen)
  • #113
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 06.04.2009 17:32
Minulla on gothic lolita tyyliin suuntautuva mekko. monet ovat tuleet kysymään että olenko gootti vai lolita kun minulla on ollut kyseinen mekk0 päälläni. En ole oikeastaan kiinnostunut tyylistä mutta ihan kivoja lolita mekot ovat.
Kirjoittanut: Sulevi (Jäsen)
  • #114
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 06.04.2009 19:02
Lolita on hyvin toteutettuna sangen viehättävä tyyli. Tosin viehättävä on kaukana tämän alueen "lolitasta". Jopa minä löydän kamalia virheitä, vaikken ole erityisemmin tyyliin perehtynytkään.
Neidillä on jonkin sortin mekko. Vaaleansininen, kamala kangas, ja ylikermakakkumainen leikkaus ja rutosti rumaa pitsiä. Eikä se edes pysy kasassa, paikoitellen mekkoa on korjattu hakaneuloilla.

Hänellä on myös - arvatenkin samassa paketissa tullut - heardress, joka on, jos mahdollista, mekkoakin kamalampi. Se on nimittäin aivan valtavan kokoinen, peittää melkein koko pään. Dressu pysyy päässä karmivalla kuminauhalla.

Tuon lisäksi heppu pukeutuu henkkamaukkaruutuhameeseen, sun muuhun viehättävään. kamalaa yhdistelyä muutenkin. Lisäksi hänellä on joitakin kamalia jukurttipurkin näköisiä minisilinterejä ja mustat korkeakorkoiset saappaat. Ja sitten neiti on niin lolitaa, että.

Mikä vuodatus -.-
Kirjoittanut: Heetteri (Ex-inkvisiittori & Miss Halloween 2008)
  • Lähetetty: 06.04.2009 19:12

Lainaus: Sulevi

Hänellä on myös - arvatenkin samassa paketissa tullut - heardress, joka on, jos mahdollista, mekkoakin kamalampi. Se on nimittäin aivan valtavan kokoinen, peittää melkein koko pään. Dressu pysyy päässä karmivalla kuminauhalla.


Lolipiireissäkin dissatut "terveysside-headdressit" ovat kyllä kauhistus. Itselläni on yksi HD, ja se on hyvin sävyisä ja pieni. Kermakakuissa ei sinänsä mtn vikaa, mutta väärin toteutettuna = no, kyllä vain. Fail. Onneksi nämäkin pikku ita-lolit yleensä oppivat muodin tavoille, ihan kuin kuuttipiirienkin wnb-pikkuiset.
Kirjoittanut: Piiskansiima (Jäsen)
  • Lähetetty: 03.05.2009 18:06
Mitä olennaista eroa on muuten gothic lolitalla ja kurololitalla? Kuuluuko gothic lolitaan sitten aina ne valkoiset pitsit sun muut...?
Kirjoittanut: Heetteri (Ex-inkvisiittori & Miss Halloween 2008)
  • Lähetetty: 03.05.2009 18:16

Lainaus: Piiskansiima

Mitä olennaista eroa on muuten gothic lolitalla ja kurololitalla? Kuuluuko gothic lolitaan sitten aina ne valkoiset pitsit sun muut...?


Kuro = musta. Gothic lolitassa voi hyvin olla esimerkiksi punaisia, sinisiä, valkoisia, harmaita tai vaikka violetteja tms lisäsävyjä, mutta Kurololitan vaatetus on aina ehdottoman yksiväristä; mustaa. Vrt. Shirololita, joka pukeutuu pelkkään valkoiseen.
Kirjoittanut: Piiskansiima (Jäsen)
  • Lähetetty: 03.05.2009 18:20
Huu, thx. Tyylit vain ovat nopeasti silmäillen niin kovin samanlaisia, siitä nousi tällainen pienenpieni kymysys.
Kirjoittanut: Heetteri (Ex-inkvisiittori & Miss Halloween 2008)
  • Lähetetty: 03.05.2009 18:24

Lainaus: Piiskansiima

Tyylit vain ovat nopeasti silmäillen niin kovin samanlaisia, siitä nousi tällainen pienenpieni kymysys.


Kurololita luokitellaankin yleensä Gothic lolitan alalajiksi, ja Shirololita sweetin/classicin alalajiksi.
Kirjoittanut: Kedira (Nimetön)
  • Lähetetty: 03.05.2009 18:48

Lainaus: Heetteri

Kurololitan vaatetus on aina ehdottoman yksiväristä; mustaa. Vrt. Shirololita, joka pukeutuu pelkkään valkoiseen.


Onko näitä olemassa muitakin, vai loput kaikki sitten gothic lolitaa? Ja voiko sama ihminen pukeutua yhtenä päivänä pelkkään mustaan, toisena valkoiseen ja kolmantena värikkäämmin - vai onko tämä sitten kauhistuttava tyylivirhe?

Serkkuni oli kuulemma ostanut juuri hiljattain englannin kielisen kirjasen, jossa kerrotaan näiden vaatteiden valmistuksesta sekä tyylivaatimuksista ja toimittanut sen sitten mutsille ... Äiti-parkani kun ei osaa englantia kovinkaan hyvin, on nyt sitten suhteellisen pihalla asiasta, luultuaan jo, että nämähän ovat hänelle aikamoisen helppoja ja nopeita luomuksia serkulleni toteuttaa.
Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 58 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!