Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Kitinät, narinat ja vinkunat (osa 5)

Kirjoittanut: Piiskansiima (Jäsen)
  • Lähetetty: 07.11.2008 09:54
On niin nälkä ettei edes haluaisi syödä. Toisaalta, eipä meillä ole mitään ruokaakaan...
Kirjoittanut: werewolfette (Jäsen)
  • #132
  • Arvo: Edistynyt
  • Lähetetty: 07.11.2008 09:56

Lainaus: mlrd

että perkele pitää mennä kysymään. enkä edes pitänyt itseäni sinisilmäisenä.


Parempi kysyä... tyhmyyksissäni en aikoinani kysyny ja hukkasin kaksi vuotta elämästäni... plus yhä vain jäytävät traumat kylkiäiseksi.
Kirjoittanut: Mortica (Aktiivi)
  • #133
  • Arvo: Mahtigootti
  • • Muokkasi: Mortica
  • Lähetetty: 07.11.2008 10:07

Lainaus: Tillie

Mummu nukkui pois tänä aamuna seitsemän aikoihin.


Otanpa minäkin osaa, voimia :<

... mör, tän pitäisi kai olla koulussa... oon kyl periaatteessa kipeä... saikku kyl loppui eilen mut puolen tunnin yöunien ja saamarinmoisen kurkkukivun/yskän varjolla tönötän koneella. Voisi jaksaa käydä kaupassa, hapankorputkin menivät eilen .___. ja tämähän on siis neljän ihmisen talous jossa minä saan hoitaa ruokaostokset. Ja siis ihan "kotona" vielä asun. murmör, avuttomat...

edit: jahas opettelen vielä tämän foorumin koodaussysteemiä 8D
Kirjoittanut: nexubus (Nimetön)
  • #134
  • • Muokkasi: nexubus
  • Lähetetty: 07.11.2008 10:54
Rahatilanne taas :/ Velkamäärä kasvaa, ulosottomies lähettelee kirjeitä ja mistään ei saa rahaa paitsi vanhemmilta ja on mielettömän noloo aikusiena niiltä pummia. Mut minkä teet kun on työkyvytön mutta lääkäri ei suostu sitä kirjoittamaan niin työkkäri yrittää pakottaa töihin mihin ei kykene ja sossu ei anna rahaa ku oon mukamas ilman syytä jättänyt hakematta/menemättä töihin.

Jos sais vaan edes toimeentulotuen pysyvästi niin asiat ois suht. ok. Kuukaudeksi saattaa saada kunhan hankkii puhelinluettelon edestä kaikkia turhia liitteitä mutta sitten se katkeaa kun "et hakenut töihin !" :/

Muuten oiski asiat melkeimpä hyvin mutta ainainen stressi rahasta ja nolo pummiminen, tiedän kyl ja oon monesti kuullu ettei tää voi jatkuu. Vanhemmatki ku jää kohta eläkkeellekkin. Mun täytyy mennä kadulle tai naruun ellei löydy lääkäriä joka kirjottas työkyvyttömyyden tai sairaslomaa. Vai keksiikö joku jonkun muun tavan miten saada rahaa tai elää pelkällä pyhällä hengellä ?
Kirjoittanut: Sanctus Sanctorum (Biomechanoid)
  • #135
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 07.11.2008 11:32

Lainaus: Tillie

Mummu nukkui pois tänä aamuna seitsemän aikoihin. Ikävä on kova...

Otan osaa. Jaksamista myös minunkin puolestani.

Eipä enää teekään mieli valittaa omasta pikkujutusta, johtunee siitä että Tillien kokema menetys toi mieleen elävästi anoppini poismenon jotakuinkin kuusi kuukautta sitten. Sitä ennen, yli puolentoista vuoden synkkä aika seurata kuinka ihminen kuihtuu pois, parantumattoman sairauden kiduttamana.

"Kuolema pakottaa ajattelemaan ja laittamaan asiat tärkeysjärjestykseen. Kuolema paljastaa meille miten paljon lähimpiämme tulisi rakastaa, joka hetki. Kuolema on julma meille jotka vielä jäämme aikaan, läheisen lähdettyä. Kuolema on myös lempeä, niille jotka kärsimyksessä elävät".
- Meeri K.
Kirjoittanut: nexubus (Nimetön)
  • Lähetetty: 07.11.2008 13:52
Taas ypöyksin saa olla vkl Oli alustavat suunnitelmat parin tutun kaa mut eikö toinen löydä minua parempaa seuraa (olen aina se vihon viimeinen vaihtoehto, mun kaa ei kuulemma voi muuta tehdä kuin dokata - kai oon niin hirvee olento) ja toinen onkin mielummin yksin.

Oon niin vitun kyllästyny joka vkl olemaan yksin Tahtois joskus edes ihmisseuraa ja jotain äksönii. Yleensä kun ei löydä edes netistä juttuseuraa....
Kirjoittanut: Chrystalis (Inkvisiittori)
  • #137
  • Arvo: Mahtigootti1500
  • Lähetetty: 07.11.2008 14:01

Lainaus: nexubus

Taas ypöyksin saa olla vkl Oli alustavat suunnitelmat parin tutun kaa mut eikö toinen löydä minua parempaa seuraa (olen aina se vihon viimeinen vaihtoehto, mun kaa ei kuulemma voi muuta tehdä kuin dokata - kai oon niin hirvee olento) ja toinen onkin mielummin yksin.

Oon niin vitun kyllästyny joka vkl olemaan yksin Tahtois joskus edes ihmisseuraa ja jotain äksönii. Yleensä kun ei löydä edes netistä juttuseuraa....


Nyt lauantaina on Sauna-miitti (sen leffan merkeissä) jonka jälkeen olisi käsittääkseni tarkoitus nähdä kahvittelun merkeissä ? Itse suunnannen siellä käymään jahka pääsen töistä, joten nexubus mukaan vain. Sit on kans 13. päivä (torstai) tarkoitus järjestää tuollainen kuuttikahvila #11, Kahvila Soihdussa ja olisit mielestäni oikein mukava lisä kyseiseen häppeninkiin. Et suinkaan ole viimeinen vaihtoehto jonka haluaa nähdä ja vaihtaa ajatuksiaan, joten reippaasti mukaan vain. :3 Ja ei, en halua mitään kökköä että olen niin kauhea, etc,etc sillä asia ei suinkaan ole niin.

Ja kaikki kynnelle kykenevät vain mukaan, ei turhaan jäädä yksin ankstailemaan.
Kirjoittanut: werewolfette (Jäsen)
  • #138
  • Arvo: Edistynyt
  • Lähetetty: 07.11.2008 14:28

Lainaus: nexubus

Mut minkä teet kun on työkyvytön mutta lääkäri ei suostu sitä kirjoittamaan niin työkkäri yrittää pakottaa töihin mihin ei kykene ja sossu ei anna rahaa ku oon mukamas ilman syytä jättänyt hakematta/menemättä töihin.


Kuulostaa hankalalta. Mitä varten ne ei sulle myönnä työkyvyttömyyseläkettä/sairaslomaa?
Kirjoittanut: nexubus (Nimetön)
  • Lähetetty: 07.11.2008 14:55

Lainaus: werewolfette

Kuulostaa hankalalta. Mitä varten ne ei sulle myönnä työkyvyttömyyseläkettä/sairaslomaa?


"Sä oot niin nuori että en mä kirjoita, kyl sä pärjäät" sano lääkäri ja lopetti niin lääkityksen kuin psykologin käynnitkin vaikka totesi minun olevan psykoterapian tarpeessa. Sanoi vaan että omavastuun jälkeen ois pitäny olla 200 eur / kk mutta mistä maksat ku saan 0 eur / kk kiitos saman v*t*n k*s*p**lääkärin !
Kirjoittanut: Jacob (Jäsen)
  • #140
  • Arvo: Asiantuntija
  • • Muokkasi: Jacob
  • Lähetetty: 07.11.2008 15:52
Tulin, näin, petyin.

Piti tänään mennä vihdoinkin vaateostoksille Turkuun rahoilla jotka eilen saatiin. Pääsin koulust puol tuntia aikaisemmin jotta ehtisin junaan äidin kanssa, mutta tämäpä oli päättänyt että on mukavampaa juoda itsensä humalaan kuin nähdä oma poikansa iloisena. Vuosia olen halunnut pitkän, mustan takin, pari kuukautta sitten löysin kaupan netistä joka myy sellaista ja se on vain tunnin junamatkan päässä. Kuukausia sitten odotin että tulisi tarpeeksi extra rahaa jotta voisimme ostaa sellasen, eilen vihdoin tuli sopiva summma, ja nyt tämä.

Tuleehan niitä uusia tilaisuuksia lähiaikoina, ellei toi yks käytä rahoja omiin litkuihinsa, mutta pitkän ajan odotus jotta vihdoinkin voisi pettyä näin pahasti. Olin innoissani eilisestä lähtien, en saanut unta ja vatsa väänteli innostuksesta koulussa (huomioon ottaen, etten innostu helposti).


Yäk, pitää nyt viikonloppuna lukea kirjaston kirja (äidinkielen kirjaesittelyä varten) koska se pitää palauttaa maanantaina, kirjoittaa essee vastaus Aleksis Kivestä, kirjoittaa oma satu, kirjoittaa realistine ja uusromanttinen tarina, essee vastaus jostaki pösöstä, lukea kokeisiin ja etsiä työpaikka Tet viikkoja varten, joka alkaa ens viikon loputtua ja nämä tehtävät pitää olla ensi viikon lopuksi tehtynä. Puhti loppu, kattoo jos saisin motivaatiota yrittää edes.

Tämä aihe on suljettu. Et voi lähettää tähän aiheeseen vastausta. Aihe on todennäköisimmin suljettu siksi, että siinä käsiteltävä asia on puitu perinpohjaisesti ja ns. kaluttu loppuun, tai sitten aihe ei ole enää ajankohtainen (jos viestiketjussa on käsitelty esimerkiksi festivaalia tai konserttia), tai sitten samasta aiheesta on ollut keskustelua jo aikaisemmin. Goottifoorumilla on myös tapana sulkea sellaiset viestiketjut, jotka sisältävät sata (100) sivua, ja avata uusi viestiketju samasta aiheesta toisaalla. Voit halutessasi kysyä foorumin valvojilta tai ylläpidolta syytä tämän viestiketjun sulkemisen syistä.

Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 9 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!