Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Yleiskeskustelu 2

Kirjoittanut: SyllaBoreal (Jäsen)
  • #921
  • Arvo: Mahtigootti+
  • Lähetetty: 01.07.2009 08:29

Lainaus: Malys_

Kyllä vain, ehkä olisi ihan hyvä syy pitkästä aikaa käydä elokuvissa.


Minun on monen elokuvan kohdalla pitänyt mennä elokuviin, mutta minusta ne liput on kamalan riistohintaisia... varsinkin kun sillä rahalla saa ruokaa jo viikoksi...Ja se on niin hetkellistä hupia En osaa panostaa rahaa mihinkään hetkelliseen, vaan sen on oltava pysyvää tai jotain jonka voi mössötä suussa ja sulattaa masussa
Kirjoittanut: Malys_ (Jäsen)
  • Lähetetty: 01.07.2009 20:09

Lainaus: SyllaBoreal

Minun on monen elokuvan kohdalla pitänyt mennä elokuviin, mutta minusta ne liput on kamalan riistohintaisia...

Onhan se niinkin, kaikki maksaa, mutta välillä on ihan mukavaa lähteä kotoakin jonnekin. Ja hyviä leffoja katselee ihan mielellään elokuvateatterissa, kuitenkin hieman eri fiilis kun kotona pikkuruudulta katsellessa.

Pieni summa myöskin verrattuna vaikkapa kiihdytysajoihin, katselin just lippujen hintoja viikonvaihteen nitrokisoihin, kolmekymppiä lauantaina!o_O Plus matkakulut päälle. Ne rahat kyllä käytän ennemmin vaikka uusiin vaatteisiin.
Kirjoittanut: Swanette (Nimetön)
  • Lähetetty: 02.07.2009 00:02

Lainaus: Malys_

Ja hyviä leffoja katselee ihan mielellään elokuvateatterissa, kuitenkin hieman eri fiilis kun kotona pikkuruudulta katsellessa.

Aivan, siinä on kyllä ihan eri fiilis! Kävisin leffassa luultavasti paljon useammin jos yhtään olisi varaa, mutta kun tuntuu ettei aina ole rahaa ostaa kunnon ruokaakaan niin paha siinä on mennä laittamaan kymmenisen euroa leffalippuun.. :/ Silloin kun sinne pääsee niin se on kyllä aika luksusta. Ja sitten jos vielä voi ottaa sinne popcornia tai jotain... Ah.
Kirjoittanut: SyllaBoreal (Jäsen)
  • #924
  • Arvo: Mahtigootti+
  • Lähetetty: 02.07.2009 11:33

Lainaus: Malys_

Onhan se niinkin, kaikki maksaa, mutta välillä on ihan mukavaa lähteä kotoakin jonnekin. Ja hyviä leffoja katselee ihan mielellään elokuvateatterissa, kuitenkin hieman eri fiilis kun kotona pikkuruudulta katsellessa.

Pieni summa myöskin verrattuna vaikkapa kiihdytysajoihin, katselin just lippujen hintoja viikonvaihteen nitrokisoihin, kolmekymppiä lauantaina!o_O Plus matkakulut päälle. Ne rahat kyllä käytän ennemmin vaikka uusiin vaatteisiin.


Kyllähän se niinkin on, on se erilainen kokemus aina Meilläpäin lippujen hinnat on tosin melkein aina 9-13€. En ole kyllä käynyt kiihdytysajoissakaan koskaan :'D En varmaan menisikään... Karvaisia ukkoja makkaroineen karjumassa parin yliviritetyn lelun perään
Kirjoittanut: BronzeRain (Aktiivi)
  • #925
  • Arvo: Platinagootti+
  • Lähetetty: 02.07.2009 13:05
Hmmm... Eipä ole täällä päin elokuvateatteria, kun Ylivieskastakin se huvi kuulemma loppui.
Kirjoittanut: Ultimecia (Jäsen)
  • #926
  • Arvo: Mahtigootti
  • Lähetetty: 02.07.2009 13:32

Lainaus: BronzeRain

Eipä ole täällä päin elokuvateatteria, kun Ylivieskastakin se huvi kuulemma loppui.


Täällä Haapajärvellä on kyllä elokuvateatteri, mutta kovin harvakseltaan siellä mitään leffoja on, niinä harvoinakin kertoina on lähinnä sellaisia koko perheen animaatioelokuvia. Lisäksi sitten ehkä joitain supersuosittuja leffoja, kuten nyt viimeisin Batman. Nyt tuolla ei ole ollut moneen kuukauteen mitään elokuvia, saapa nähdä onko syksylläkään mitään.
Kirjoittanut: Severana (Jäsen)
  • #927
  • Arvo: Mahtigootti+
  • Lähetetty: 02.07.2009 16:38
Ei tosiaan tule usein käytyä leffassa, juurikin noiden lippuhintojen vuoksi. Joudun tietysti aina maksamaan myös lapsen lipun omani lisäksi, sekä molempien herkut ja bussimatkat. Siinä on äkkiä mennyt kolmekymppiä parin tunnin huviin! Miestä en ole saanut mukaan enää moneen vuoteen, hän katsoo mieluummin elokuvat vähän myöhemmin DVD:ltä. Tosin uusi Potter täytyy ehdottomasti käydä katsomassa, on sitä jo odotettukin!
Kirjoittanut: BronzeRain (Aktiivi)
  • #928
  • Arvo: Platinagootti+
  • Lähetetty: 03.07.2009 10:27

Lainaus: Ultimecia

Täällä Haapajärvellä on kyllä elokuvateatteri

Oho. O_o Miten siellä on tuollainen hupi menestynyt. No, Nivalan teatteri homehtui ajat sitten pystyyn, Ylivieskassa kävi ilmeisesti jotain saman suuntaista. Ilmoitellaanko noita esityksiä missään, kun en ole koskaan kuullutkaan?
Kirjoittanut: Gothica (Nimetön)
  • Lähetetty: 03.07.2009 18:42
Ei olisi kenelläkään tietoa goottikaupasta/suutarista tms., johon voi viedä esim. talvitakin ja sanoa, että "Laitappas tuohon eteen sellaisia remmejä"? Vai pitääkö itse näperrellä? Ja jos pitää, niin onko kenelläkään tietoa, mistä voi ostaa jtn. irto remmejä/solkia/niittejä tms......????
Kirjoittanut: Severana (Jäsen)
  • #930
  • Arvo: Mahtigootti+
  • • Muokkasi: Severana
  • Lähetetty: 03.07.2009 22:35
^Itse näpertely tulee varmasti paljon halvemmaksi, vaikka kyllä monet suutarit sekä ompelijat tekevät myös kaikenlaisia hankalampia ompelutöitä, joihin tarvitsee kunnon koneet. Parin remmin tai soljen kiinni ompeleminen ei kuitenkaan vaadi paljon taitoa, joten siitä vaan yrittämään! Remmejä (usein metritavaraa), solkia ja D-lenkkejä saa tavallisesta kangaskaupasta. Niistä voi myös löytyä niittejä, tai sitten suutarilta tai askartelukaupasta. Tai netistä tilaamalla.
Vasta tällä viikolla ompelin itse D-lenkkejä caprien sivusaumoihin niin, että sain laitettua niistä läpi nyörityksen. Ja tietysti pari ylimääräistä vielä koristeeksi sopiviin paikkoihin. Hyvältä näyttää, oli helppoa, eikä samanlaisia housuja taatusti kävele vastaan!

Tämä aihe on suljettu. Et voi lähettää tähän aiheeseen vastausta. Aihe on todennäköisimmin suljettu siksi, että siinä käsiteltävä asia on puitu perinpohjaisesti ja ns. kaluttu loppuun, tai sitten aihe ei ole enää ajankohtainen (jos viestiketjussa on käsitelty esimerkiksi festivaalia tai konserttia), tai sitten samasta aiheesta on ollut keskustelua jo aikaisemmin. Goottifoorumilla on myös tapana sulkea sellaiset viestiketjut, jotka sisältävät sata (100) sivua, ja avata uusi viestiketju samasta aiheesta toisaalla. Voit halutessasi kysyä foorumin valvojilta tai ylläpidolta syytä tämän viestiketjun sulkemisen syistä.

Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 1 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!