Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Todellinen Vampyyri... Minkälainen?

Kirjoittanut: Ximmo (Aktiivi)
  • #51
  • Arvo: Mahtigootti1500
  • Lähetetty: 19.06.2007 01:03

Lainaus: M Chaosbreather

Onhan tokin Kreivi Draculakin perustuu oikeaan ihmiseen. Oikea, julma ja verenhimoinen, johon sitten Stocker on tuonnut omia säväytyksiä mukaan.


No eihän se romaani perustu ollenkaan tähän julmaan Tepes-öykkäriin, silkkaa fiktiota se on. Stoker haki jonkinlaista historiallista perimää hahmolleen ollakseen vakuuttavampi ja löysi sopivan mestan Transsilvaniasta. Valitettavasti meni pieleen siinäkin, kun Tepes oli oikeasti valakialainen.

Vai olenko missannut jotain, kerrotaanko Stokerin kirjassa sittenkin romanian alueen historiallisista kahnauksista ja valtataisteluista?
Kirjoittanut: Ceraph (Jäsen)
  • #52
  • Arvo: Edistynyt
  • Lähetetty: 19.06.2007 01:05
Olkoon,mielipiteitä on monia ja jokainen uskoo mihin haluaa...Ja raamatusta,niin jessekin oli vaan ihminen-mitä sille nyt kirkkoja rakentelemaan?!En kuulu kirkkoon itse.Ja ihan oikeesti se oli vaan ihminen.
Kirjoittanut: M Chaosbreather (Nimetön)
  • #53
  • • Muokkasi: M Chaosbreather
  • Lähetetty: 19.06.2007 07:51
No eihän se romaani perustu ollenkaan tähän julmaan Tepes-öykkäriin, silkkaa fiktiota se on. Stoker haki jonkinlaista historiallista perimää hahmolleen ollakseen vakuuttavampi ja löysi sopivan mestan Transsilvaniasta. Valitettavasti meni pieleen siinäkin, kun Tepes oli oikeasti valakialainen.


Niin. Korjaus, korjaus...


Vai olenko missannut jotain, kerrotaanko Stokerin kirjassa sittenkin romanian alueen historiallisista kahnauksista ja valtataisteluista?


En luota muistiini tässä asissa. Sinulla varmaan vakempaa faktatietoa, itse lainasin wikipediaa.
Kirjoittanut: M Chaosbreather (Nimetön)
  • Lähetetty: 19.06.2007 07:59

Lainaus: Ceraph


Olkoon,mielipiteitä on monia ja jokainen uskoo mihin halua


Jep
Kirjoittanut: nocturnal_chimaira (Nimetön)
  • Lähetetty: 19.06.2007 13:42

Lainaus: M Chaosbreather

itse lainasin wikipediaa.


törkeää kopiointia
Kirjoittanut: M Chaosbreather (Nimetön)
  • #56
  • • Muokkasi: M Chaosbreather
  • Lähetetty: 19.06.2007 15:47

Lainaus: nocturnal_chimaira

Lainaus: M Chaosbreather

itse lainasin wikipediaa.



törkeää kopiointia


Paraskin puhuja (sentään mainitsin lähteen, vähän myöhässä tosin)
Kirjoittanut: nocturnal_chimaira (Nimetön)
  • Lähetetty: 21.06.2007 10:40

Lainaus: M Chaosbreather

Paraskin puhuja (sentään mainitsin lähteen, vähän myöhässä tosin)


pöhpistä niin minäkin mainitsin lähteen ja aivan alussa, elä sie rupee pistää vastaa faktoille
Kirjoittanut: M Chaosbreather (Nimetön)
  • Lähetetty: 21.06.2007 11:50

Lainaus: nocturnal_chimaira

elä sie rupee pistää vastaa faktoille


Enhän minä. Pyh, pois se minusta
Kirjoittanut: MissSacrifice (Jäsen)
  • #59
  • Arvo: Edistynyt
  • Lähetetty: 28.08.2007 16:46
Google kertoo riittävän hyvin eriävää tietoa vampyyreistä. Itse pidän vampyyrejä mielikuvituksen tuotteena ja ne elävät vain mielikuvituksessa. Vampyyriä ei vahingoita valkosipuli, ei hopeiset luodit eikä sydämeen isketty vaarna. Pään irti leikkaaminen on varmin tapa saada vampyyri hengettömäksi (ja huomioi, että tämä tieto on yhdistetty eri lähteistä!). Sanoisin, että vampyyri voi olla julma tai inhimillinen, kuten Veren Vangeissa. Vampyyri muistuttaa ihmistä 24/7, myös puremisen hetkellä. Naama ei muutu kuten Buffyssä. Voin lukea uudestaankin ne tulostamani lähteet, jotka ovat eriäviä toisistaan ja kertoa sitten lisää, miten oikein käsitän vampyyrin.
Kirjoittanut: Tristessa (Aktiivi)
  • Lähetetty: 29.08.2007 14:16
Vampyyrien tai erilaisten veren- tai "energian"imijöiden perinne on universaalia, mutta erilaista riippuen tietysti kulttuurista. Eli mitään "faktoja" vampyyreista ei voi olla, vain erilaisia tarinoita. Samahan pätee kummituksiin ja erilaisiin ihmisen ja eläimen välisiin sekamuotoihin, joista ihmissusi on se populaarikulttuurissa tunnetuin.

Vampyyrit eivät sinänsä ole loppuun kaluttu aihe. Itse lähtisin hyödyntämään olemassa olevasta perinteestä löytyviä piirteitä, esimerkiksi arvelisin, että suomalaisesta kansanperinteestäkin löytyy erilaisia verenimijäolioita, miksi siis lähteä merta edemmäs kalaan? Sitä paitsi, irtautumalla länsimaisen populaarikulttuurin kaavoista voisi saada vampyyreihinkin uutta näkökulmaa ja tietynlaista "uskottavuutta". Hyvä esimerkki on elokuva Blood And Chocolate, joka mielestäni tuo ihmissuden hahmoon hienoja piirteitä hyödyntämällä nimenomaan paikallisia romanialaisia uskomuksia, eikä jämähtämällä Hollywood-Werewolf-asetelmaan.

Kansansaduistakin löytyy hakemalla ne mielenkiintoisemmat, Disneystä poikkeavat versiot. Samaten esimerkiksi Lönnrotin keräämä, muokkaama ja sensuroima virallinen Kalevala on melkoisen köyhä, jos lueskelee alkuperäisiä Suomen Kansan Vanhat Runot -kirjasarjaa, jota on muuten ilmestynyt kaikkiaan 34 osaa.

Eli jos näkee hieman vaivaa ja kaivelee perinnearkistoja, saa vampyyreihinkin ehkä uutta eloa

Täytynee lopuksi suositella erinomaista vampyyrinovellikokoelmaa Ei vain verestä, jossa on useita mielenkiintoisia ja omaperäisiä näkökulmia vampyyreihin. Linkin takaa löytyy kirja-arvostelu.

http://www.aikakone.org/arkisto/arvostelut/k90vere sta.htm

Tämä aihe on suljettu. Et voi lähettää tähän aiheeseen vastausta. Aihe on todennäköisimmin suljettu siksi, että siinä käsiteltävä asia on puitu perinpohjaisesti ja ns. kaluttu loppuun, tai sitten aihe ei ole enää ajankohtainen (jos viestiketjussa on käsitelty esimerkiksi festivaalia tai konserttia), tai sitten samasta aiheesta on ollut keskustelua jo aikaisemmin. Goottifoorumilla on myös tapana sulkea sellaiset viestiketjut, jotka sisältävät sata (100) sivua, ja avata uusi viestiketju samasta aiheesta toisaalla. Voit halutessasi kysyä foorumin valvojilta tai ylläpidolta syytä tämän viestiketjun sulkemisen syistä.

Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 30 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!