Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Nu-metal

Kirjoittanut: Trnquill (Jäsen)
  • #31
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 29.02.2008 16:25

Lainaus: Piiskansiima

tietoni aiheesta on erittäin mutu-pohjaista

Onneksi ystävämme wikipedia auttaa kertomalla sekä nu-metallista että SOADista. Ja olihan siellä SOAD-artikkelissa mainittuna, että nu:ksi sitä on joskus joku sanonut kun ei parempaakaan keksinyt.
Kirjoittanut: Safrie (Nimetön)
  • Lähetetty: 01.03.2008 14:36
Nu-metal, nimenomaisesti rap- ja muilla "hienouksilla" höystetty kamaluus, on yksi eniten vihaamistani genreistä.

Tyylitöntä ja muka-rankkaa, kuten joku edellä sanoi. Ja liian ennalta arvattavaa, ja siksi niin tylsää.
Kirjoittanut: Chrystalis (Inkvisiittori)
  • #33
  • Arvo: Mahtigootti1500
  • Lähetetty: 03.03.2008 08:09
Aina ei jaksa kuunnella niin 'rankkaa' musiikkia, joten silloin riitttänee se ennalta arvattava sekä tylsä nu-metal. Itselläni ainakin.
Kirjoittanut: Safrie (Nimetön)
  • Lähetetty: 03.03.2008 11:19
Makuasioita. Jos itse haluan kuunnella ei-raskasta musiikkia, niin kuuntelen kyllä jotain aivan muuta. Nu-metal kaikessa korniudessaan on lähinnä säälittävää eikä miellytä minun korvaani missään suunnassa, mutta tämä on tosiaan vain minun mielipide.
Kirjoittanut: Chrystalis (Inkvisiittori)
  • #35
  • Arvo: Mahtigootti1500
  • Lähetetty: 03.03.2008 13:24
Makunsa kullakin, sanoi koira, kun muniaan nuoli. ;D
Kirjoittanut: Ghorgul (Jäsen)
  • #36
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 05.03.2008 20:46
Hyi. Pthyi
En kuuntele.
Amerikasta tulee nykyisin pelkkää sontaa, eivät osaa enää edes musiikkia tehdä. Vaan jotain Metalcorea, Nu-Metallia tai muuta yhtä tyhjää tunkee.
Kirjoittanut: emanon (Inkvisiittori)
  • #37
  • Arvo: Mahtigootti+
  • Lähetetty: 06.03.2008 03:12
Muistaako kukaan enää edes koko nu-metal sanaa? Itse en enää ainakaan ole siihen kovin monesti missään törmännyt.
Täytyy myöntää, että jossain määrin pidän tuon genren musiikista. Ainakin se oli aikoinaan piristävää vaihtelua siihen mitä jossain radiossa ja baareissa kuului.
Itselleni upposi ainakin: System of a Down (eka levy on edellen paras), Disturbed (sama juttu), Slipknot, Mudvayne ja KoRn. Slipknottia ja SOADia lukuunottamatta en ole enää hirveästi jaksanut noita bändejä kuunnella. Ei silä ettäkö ne huonolta nytkään kuulostaisivat, on vain tuo musiikkimaku kääntynyt elektronisempaan suuntaan (nu)metallista. Limp Bizkitistä en kyllä pitänyt missään vaiheessa. Linkin Parkin eka levy oli oikein mainiosti tuotettu paketti jossa oli monta tarttuvaa biisiä jotka oli hiotti oikein hyviksi ralleiksi. Ymmärrän varsin hyvin miksi se menestyi niin kovasti. En silti voi sanoa, ettäkö olisin levyä varsinaisesti fanittanut. Oli vain kiva, että yht'äkkiälöytyi jotain "hyvää musiikkia" myös kaikkien amisten auton hanskalokerosta. (joskus joutui menemään semmoisten kyydissä paikasta A paikkaan B)
Kirjoittanut: emanon (Inkvisiittori)
  • #38
  • Arvo: Mahtigootti+
  • Lähetetty: 06.03.2008 03:14
Static-X unohtui mainita. Son hyvä.
Kirjoittanut: FrozenCorpse (Aktiivi)
  • Lähetetty: 12.03.2008 14:01
Roskaa, jotain niin metallia halventavaa ******, ettei ikinä vois kuvitellakaa pitävänsä. Osa on siedettäviä, mutta yleisesti täyttä ****
Kirjoittanut: Chrystalis (Inkvisiittori)
  • #40
  • Arvo: Mahtigootti1500
  • Lähetetty: 16.03.2008 23:25

Lainaus: FrozenCorpse

Roskaa, jotain niin metallia halventavaa ******, ettei ikinä vois kuvitellakaa pitävänsä. Osa on siedettäviä, mutta yleisesti täyttä ****


Anteeks nyt vaan, mutta nyt ämmä mietit mitä puhut! Monessa aiheessa puhut suvaitsevaisuudesta ja siitä kuinka muut eivät suvaitse SINUA, jne, ja itse haukut muut asiat lyttyyn! Jos SINÄ haluat että sun jutut hyväksytään ja SUN juttuja ei kritisoida niin rankasti niin suosittelen miettimään mitä itse kirjoitat ja sanot.

Helvetin hyvät illanjatkot ja sillai.
Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 2 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!