Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Tietokoneet ja netti

Kirjoittanut: Aural (Jäsen)
  • #31
  • Arvo: Asiantuntija
  • • Muokkasi: Aural
  • Lähetetty: 12.06.2009 20:05
Tuo uutinen internet-palvelupaketeistahan ei ole ihan hirveän tuore, tosin, lainsäädäntöjutut ei oikein koskaan etene kovin nopeasti. Vaikka ammatillisessa mielessä minun pitäisi ehkä tuntea jotain ahdistusta moisesta, en oikein kykene siihen. Tuollaisen toteutuminen kuulostaa vaan niin käsittämättömältä.
Uudenlainen internet olisi jäätävän iso askel taaksepäin Web 2.0:sta ja näen toteutumisen mahdollisuudet aika pieninä. Tietotekniset asiat ovat kuitenkin aika monelle sydämen asia Euroopassa (tai länsimaissa yleensä) ja uskon, että moinen saa veren kiehumaan tarpeeksi monen suonissa. Ihmisille sananvapaus internetissä on äärimmäisen tärkeää, ja aika fanaattinen ilmiö on myös open source, riippumattomuus ylikaupallisista suljetun lähdekoodin matskuista. "Yleisöllä" on nyt jo aseet taistella ylikaupallisuutta vastaan mitä tulee tietotekniikkaan, ja sikäli kun tekninen kehitys ei ole varmaan lähiaikoina pysähtymässä, en osaa kuvitella, että ne mahdollisuudet katoaisivat. Ei sitä vaan niellä purematta. (Mietitäänpä piratismia. Ovatko auktoriteetit ja kaupalliset osapuolet voittaneet sodan?)
Sisällöntuotanto on hyvin vahvasti yleisön käsissä. Jos internet taantuu suljetulle, kaupallisten voimien ajamalle tasolle, joku luo alun uudenlaiselle verkolle. : ]
Tai näin haluan uskoa. : [ Niin vaan minäkin tapaan olla usein väärässä, ja ehkä oikeasti niillä, jotka haluavat nousta barrikadeille asiaa vastustaakseen, on suuri edustus vain minun tuttavapiirissäni. Mutta jos Suomen Piraattipuoluetta on uskominen, voimme nukkua seuraavan yön rauhassa: http://blog.piraattipuolue.fi/2009/04/telecoms-pac kage/
Kirjoittanut: SyllaBoreal (Jäsen)
  • #32
  • Arvo: Mahtigootti+
  • • Muokkasi: SyllaBoreal
  • Lähetetty: 13.06.2009 11:36
Buhuu... Tällä nörtillä on huolena vaan se että en saa enää ilmasta pornooo :'(
Kirjoittanut: Graveyard poet (Jäsen)
  • #33
  • Arvo: Edistynyt
  • Lähetetty: 13.06.2009 12:14

Lainaus: SyllaBoreal

Buhuu... Tällä nörtillä on huolena vaan se että en saa enää ilmasta pornooo :'(


Kuin myös...
Kirjoittanut: Und3ad (Aktiivi)
  • Lähetetty: 13.06.2009 15:37

Lainaus: Graveyard poet

Lainaus: SyllaBoreal

Buhuu... Tällä nörtillä on huolena vaan se että en saa enää ilmasta pornooo :'(



Kuin myös...

Samoin, jos ei enää sitä saa nii mähän saattaisin jo *gasp* ruveta tapailemaan ihmisiä!! D8 Voi ei!
Kirjoittanut: SyllaBoreal (Jäsen)
  • #35
  • Arvo: Mahtigootti+
  • Lähetetty: 13.06.2009 20:02

Lainaus: Und3ad

Samoin, jos ei enää sitä saa nii mähän saattaisin jo *gasp* ruveta tapailemaan ihmisiä!! D8 Voi ei!


Ihan mahotonta ois jos tämmöset pervot pääsis/joutus ihmisten keskuuteen...tulis ruumiita Ei oo taas ajateltu
Kirjoittanut: kuopassa (Ylläpitäjä)
  • Lähetetty: 25.06.2009 03:04

Lainaus: Piiskansiima

Niinpä. Toisaalta tuo olisi kyllä jo sellainen potku oikeustajun nivusiin ihan jokaiselle, että kattava nettiboikotti voisi hyvinkin lähteä käyntiin.

Boikotti? Höpöhöpöhö. Pthyi-pthyi. Sehän tarkoittaisi sitä, että uutiset, tieto ja kuulumiset haettaisiin jatkossa niitä väyliä pitkin, joita valvotaan ja sensuroidaan tehokkaamminkin kuin nettiä. Tällainen lakiesitys voi mennä läpi, koska suomalaisethan eivät tunnetusti kovin paljon mitään vastusta vaikka esimerkiksi se YLE-vero laitettaisiin maksettavaksi tai maa luovutettaisiin kansainvaeltajille jne. Tuo laki voi toteutua, mutta sen ei pitäisi mielestäni missään nimessä mennä niin. Toisaalta se kuitenkin menee niin, koska tätä maata johtaa lauma sellaisia separeita, jotka Suomen kansa on virkaansa valinnut. Ei millään hyvällä kansaa kohtaan, mutta kansahan on tyytyväistä sakkia niin kauan kun Salkkarit jatkuvat ja viinan hintaa ei nosteta. Lain toteutumisen mahdollisuutta puoltaa mielestäni hyvin paljon sekin, kun muutkin asiat tässä maailmassa menevät päin Helvettiä, niin tuskinpa tämä yksityiskohta on poikkeus.
Kirjoittanut: Malys_ (Jäsen)
  • Lähetetty: 26.06.2009 23:15
Ääh, ei taida mikään auttaa enää kun kiintolevy ilmoitti vioittuneensa eikä siitä saa siis siirrettyä siihen jääneitä tiedostoja, kuvia yms. enää millään toiselle kiintolevylle?
Omituista sekin että koneen emolevykin sanoi samaan aikaan poks eikä vanha kone siten enää toimi ollenkaan.

Voi itku ja hammastenkiristys jos tämän vuoden kaikki kuvat meni nyt tässä.
Kirjoittanut: Gottero (Jäsen)
  • Lähetetty: 27.06.2009 01:32

Lainaus: Malys_

Ääh, ei taida mikään auttaa enää kun kiintolevy ilmoitti vioittuneensa eikä siitä saa siis siirrettyä siihen jääneitä tiedostoja, kuvia yms. enää millään toiselle kiintolevylle?

Laita kiintolevy toiseen koneeseen, jossa Linux-käyttis (tai voit käyttää hyvin jotain Linux Live -cd:tä), ja ota viottuneesta levystä kopio dd-komennolla. Jos levy vaan pyörii ja kone tunnistaa sen jollakin tavalla, niin tuon pitäisi auttaa.
Kirjoittanut: Malys_ (Jäsen)
  • Lähetetty: 28.06.2009 15:47

Lainaus: Gottero

Jos levy vaan pyörii ja kone tunnistaa sen jollakin tavalla, niin tuon pitäisi auttaa.

Levy lähtee kyllä pyörimään mutta kone ei tunnista. Pari muutakin neuvoa ongelmaan on ilmaantunut mutta kiitos tästäkin vinkistä! Kaikkea yritetään josko tiedostot vielä jotenkin saisi takaisin.
Kirjoittanut: tapsuli (Jäsen)
  • #40
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 28.06.2009 16:36

Lainaus: Malys_

josko tiedostot vielä jotenkin saisi takaisin.

Yksi ratkaisu löytyy mutta pitää sitten miettiä kannattaako siitä maksaa eli onko kiintolevyllä olevat tiedostot sen arvoisia. Hinnat alkaen 200€ -990€+varaosat. Netistä löytyy usampia yrityksiä jotka tekee tietojen palautuksia.
Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 42 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!