Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Pohdiskeluja, luonnosta ja ihmisistä

Kirjoittanut: FilthyMannequin (Aktiivi)
  • #1
  • Arvo: Mahtigootti
  • Lähetetty: 20.02.2008 00:36
Tässä kun odottelin yhden ohjelman latautumista tietokoneella, niin ajattelin sitten katsoa sellaisen ohjelman kun "Dodon selviytymisopas", joka tuli TV1:llä. Siinä "Dodo" puhui ihmisistä tyyliin, että: ihmiset tukehduttaa maapallon hengiltä ja maailma olisi paljon parempi paikka kun me ihmiset kadottais täältä. Ja se tulisi varmaan tapahtumaan tässä melko "pian" (eli varmaan sadan, parin sadan, tai yli, vuoden päästä). No, siitä tuli sitten todella syyllinen olo ja alkoi hävettämään, että miksi pitää olla ihminen. Me ollaan ihan turhia eläimiä täällä maapallolla, eikä meistä oo mitään hyötyä. Me ehkä ollaan pelastettu muutama eläinlaji sukupuutolta, mutta se, että ne melkein joutui sukupuuttoon on johtunut melko varmasti meistä. Me ollaan muka niin viisaita ja paljon parempia, kuin muut eläimet, mutta oikeastaan meidän älykkyydestä on vain haittaa. Loppujen lopuksi...
Joo, ehkä pitäisi vähentää tätä tietokoneen käyttöä, ja ehkä mä en sittenkään aja sitä ajokorttia ja ehkä ei pitäis lähtä koskaan millekkään kaukomatkalle. Ainakaan lentokoneella... Pyörällä vaan maapallon ympäri!
Joo ja sitten alan kierrättämään kaiken mahdollisen ja ostan vaatteet kirpputoreilta.
Ja sitten kouluttaudun johonkin ammattiin, missä pääsee jollain tavalla suojelemaan luontoa. Sillain oikeasti.

Elikkä... mun mielestä tää on aika tärkeä aihe nykyään joten ajattelin tehdä tästä aiheesta keskustelun. (Jos täällä jo tämäntyylinen keskustelu on jo niin lyökää mua paistinpannulla ja poistakaa tämä, kiitos )
Eli, mitä mieltä ite ootte tästä aiheesta?, mitä ootte ite tehneet luonnonsuojelun kannalta? ja jos et ole tehnyt mitään niin miksi? Tai ihan vain keskustelua esim. ilmaston lämpenemisestä jne.
Kirjoittanut: Veronica (Jäsen)
  • Lähetetty: 20.02.2008 00:45
Naa on kierrättäny siitä asti kun oman kämpän sain. prätkä mulla on mutta suomessa on reilu 100 päivää vuodesta ajokelposia päiviä joten 30 prosenttia vuodesta yleisillä kulkuneuvoilla. autojen määrä 2 kertastuu kymmenessä vuodessa joten katotaan nyt kuinka kauan tässä melotaan ennenku ***** kaatuu niskaan..
Kirjoittanut: FilthyMannequin (Aktiivi)
  • #3
  • Arvo: Mahtigootti
  • Lähetetty: 20.02.2008 13:15
Niimpä... Autoveroa vois taas kyllä nostaa.. Ehkä vähän vähenis autojen hankkiminen... Tai sitten kaikkien pitäis ostaa semmoisia autoja mistä ei synny paljon saasteita ja minkä osat voidaan kierrättää. Nythän on tullut niitä autoja mistä jotain 95% voidaan kierrättää.
Kirjoittanut: Piiskansiima (Jäsen)
  • Lähetetty: 20.02.2008 13:53
Ja samaan aikaan teollisuus ei tee asialle mitään. Yhden tehtaan kulutusmäärä vastaa aika montaa "viherpiipertäjää" eli jos jostain pitäisi aloittaa niin sieltä.

Ja ei, tämä ei sitten ollut hysteerisen kerskakulutuksen puolustuspuhe. Asialla on vain monta puolta. Juuri nyt näyttää olevan kovasti muodissa se, että yksilön pitäisi alkaa jeesukseksi ettei vaan markkinatalous kärsisi jos yrityksiä velvoitettaisiin tekemään jotain erillä lailla...

Olette varmaan nähneet tv-mainoksen, jossa joku mäenlaskija kertoo kuinka hän auttaa afrikan nälkäisiä lapsia tms. Täti, jonka ammattina on tekolumetettujen, eroosion syömien mäkien lasku ja sinne suihkukoneella matkustelu, ostaa omantunnon hyväntekeväisyysjärjestöltä. Eli miksi turhaan kituuttaa omassa elämässään kun voi ostaa omantunnon.

Ai niin, ja asianmukainen varoitus: (saattaa sisältää myös provosoimista)
Kirjoittanut: kuopassa (Ylläpitäjä)
  • Lähetetty: 20.02.2008 14:15

Lainaus: Piiskansiima

Juuri nyt näyttää olevan kovasti muodissa se, että yksilön pitäisi alkaa jeesukseksi ettei vaan markkinatalous kärsisi jos yrityksiä velvoitettaisiin tekemään jotain erillä lailla...


Näin juuri. Kaikenmaailman ilmastomuutoksista syyllistetään sen takia kun olen syntynyt ihmiseksi. Jos meikäläinen olisi syntynyt joksikin yksisilmäiseksi selkärangattomaksi nuijapääksi, ei kenelläkään olisi valittamista.
Kirjoittanut: Blacksmith (Nimetön)
  • Lähetetty: 20.02.2008 15:38

Lainaus: Piiskansiima

Ja samaan aikaan teollisuus ei tee asialle mitään.

Älä huoli, kyllä se ilmastonmuutos vaikuttaa kaikkiin tällä pallolla asuville, myös teollisuuspohatoihin ja päättäjiin. Ja ehkä tosiaan on parempi että ihmisrotu häviää Tellukselta, ainakin eläinten kannalta katsottuna.

Mutta mutta, näitä ilmastonmuutoksia on ollut maailmanhistoriassa vaikka kuinka monta, viimeisin jääkausikin oli sellaisen aikaansaanos. Miettikää... kuka ihme täällä silloin saastutteli? Ehkä ihminen on osasyyllinen nykyiseen ilmastonmuutokseen, mutta vain pieneltä osin. Auringon aktiivisuus ja ilmastonmuutos saattavat olla yhteydessä toisiinsa.

Mutta kierrättämisellä ja oikeilla valinnoilla aivan tavallisessa elämässään voi toki vaikuttaa ilmastomme lämpenemisen pysähtymiseen, tosin mikroskooppisen vähän.
Kirjoittanut: Ximmo (Aktiivi)
  • #7
  • Arvo: Mahtigootti1500
  • Lähetetty: 20.02.2008 22:21

Lainaus: FilthyMannequin

Niimpä... Autoveroa vois taas kyllä nostaa.. Ehkä vähän vähenis autojen hankkiminen... Tai sitten kaikkien pitäis ostaa semmoisia autoja mistä ei synny paljon saasteita ja minkä osat voidaan kierrättää. Nythän on tullut niitä autoja mistä jotain 95% voidaan kierrättää.


Autoveroa ei tule missään nimessä ainakaan nostaa. Suomessa autot ovat välttämätön pakko. Autoilun verotuksen nostaminen tekisi kaikesta kalliimpaa, koska esimerkiksi käytännössä kaikki rahti/postiliikenne hoidetaan rekka-autoilla. Myös yksityisautoilu on käytännössä välttämätön pakko jokaiselle perheelliselle, kenties aivan Helsingin ydinkeskustaa lukuunottamatta.

Koska yksityisautoilua ei voida kieltää Suomessa kokonaan, olisikin hyvä vaihtoehto sen aiheuttamien haittojen vähentämiseen sen edistäminen. Hiilidioksidipäästöt ovat yleensä mainittu yksityisautoilun suurimmaksi ongelmaksi. Niiden vähentämiseen voitaisiin pyrkiä liittymällä autoveron alentamista vaativien yksityisautoilijoiden rintamaan. Korkea autovero ylläpitää saastuttavaa autokantaa. Samalla se ehkäisee uuden vähäpäästöisen ja teknisesti kalliimman – myös mahdollisissa onnettomuustilanteissa turvallisemman – autokannan yleistymistä.

Asiat ovat päälaellaan, kun Suomen valtio hyötyy polttoainetta tuhlaavasta autokannasta polttoaineveroina. Tämä on kuitenkin vain minun henkilökohtainen mielipiteeni, joka yksityisautoilua edistävänä on populistisen lööppimedian muokkaaman yleisen näkemyksen vastainen. Tavoitteeni, eli hiilidioksidipäästöjen vähentäminen, ei kuitenkaan liene yleisen mielipiteen vastainen, ja uskoisin ehdottamani ajatusmallin olevan realistisempi menetelmä tavoitteen saavuttamiseen.

Noin ylipäätään auto- ja öljyteollisuus ovat suurimmat syypäät nykyisiin polttomoottoriratkaisuihin ja niiden aiheuttamiin päästöihin. Mikäli todellista kiinnostusta löytyisi kaikilta osapuolilta (mukaan lukien kansainväliset talous- ja kauppajärjestöt sekä poliittiset toimijat), niin käytössä olisi jo nyt vaihtoehtoisia tekniikoita. Toistaiseksi autoja on tuotettu tekemään kysyntää öljylle.
Kirjoittanut: BronzeRain (Aktiivi)
  • #8
  • Arvo: Platinagootti+
  • Lähetetty: 21.02.2008 10:29

Lainaus: Ximmo

Noin ylipäätään auto- ja öljyteollisuus ovat suurimmat syypäät nykyisiin polttomoottoriratkaisuihin ja niiden aiheuttamiin päästöihin. Mikäli todellista kiinnostusta löytyisi kaikilta osapuolilta (mukaan lukien kansainväliset talous- ja kauppajärjestöt sekä poliittiset toimijat), niin käytössä olisi jo nyt vaihtoehtoisia tekniikoita. Toistaiseksi autoja on tuotettu tekemään kysyntää öljylle.

Näissä yhteyksissä aina törmää tähän että jos olisi todellista kiinnostusta/yritystä. Kaikki kyllä jeesustelevat asiasta, jotain pitäisi tehdä, mutta kuka tekee sellaista millä olisi todellista merkitystä.
Ja ennen kuin joku ehtii kettuilemaan, niin ei, en tee itsekään mitään, pelkästään jeesustelen. Se onkin taas se omantunnon ääni joka puhuu.

Lainaus: Blacksmith

Mutta mutta, näitä ilmastonmuutoksia on ollut maailmanhistoriassa vaikka kuinka monta, viimeisin jääkausikin oli sellaisen aikaansaanos. Miettikää... kuka ihme täällä silloin saastutteli? Ehkä ihminen on osasyyllinen nykyiseen ilmastonmuutokseen, mutta vain pieneltä osin. Auringon aktiivisuus ja ilmastonmuutos saattavat olla yhteydessä toisiinsa.

Meillä oli tuosta aiheesta todella hedelmällinen keskustelu yhden maailmanparantaja kaverin kanssa. On kyllä ihan totta että ilmasto on muuttunut jo miljardeja vuosia, ja ihminen ei ole kuin reilun sadan vuoden ajan ehtinyt muutosta kiihdyttämään. Ei voida olla varmoja, johtuuko muutos tosiaan niin paljon ihmisistä. Mutta eihän se silti oikeuta ihmisiä jatkamaan kulutusta samaa rataa.
Kirjoittanut: Ximmo (Aktiivi)
  • #9
  • Arvo: Mahtigootti1500
  • Lähetetty: 21.02.2008 12:29

Lainaus: BronzeRain

äissä yhteyksissä aina törmää tähän että jos olisi todellista kiinnostusta/yritystä. Kaikki kyllä jeesustelevat asiasta, jotain pitäisi tehdä, mutta kuka tekee sellaista millä olisi todellista merkitystä.
Ja ennen kuin joku ehtii kettuilemaan, niin ei, en tee itsekään mitään, pelkästään jeesustelen. Se onkin taas se omantunnon ääni joka puhuu.


Yksittäisellä ihmisellä ei ole tässä asiassa yhtään mitään vaikutuskeinoa. Tai onpas, mutta en pidä pommiattentaatteja ja salamurhia mitenkään järkevänä toimintamallina. Ongelma on siinä, että suurvallat ja suuryhtiöt hyötyvät nykyisistä, saastuttavista kulkupeleistä. Narut ovat heidän käsissään. Suomen valtionkaan päätöksillä ei ole mitään käytännön merkitystä.

Lainaus: BronzeRain

On kyllä ihan totta että ilmasto on muuttunut jo miljardeja vuosia, ja ihminen ei ole kuin reilun sadan vuoden ajan ehtinyt muutosta kiihdyttämään. Ei voida olla varmoja, johtuuko muutos tosiaan niin paljon ihmisistä.


Ilmastomuutos on faktaa. Ilmastomuutoksessa ei todellakaan ole kyse mistään tilastollisesta mallista, vaan matemaattis-fysikaalisista yhtälöistä. Ilmasto seuraa yhtä annetuista lähtöehdoista vääjäämättä yhtälöiden ja lakien mukaan, ei se tilastoihin katsele. Näitä ilmaston tulevaisuuteen vaikuttavia ehtoja ovat auringon säteilyteho sekä ilman hiukkas- ja hiilidioksidipitoisuus.

Geologit ja taloustieteilijät voivat tilastoista kaivaa omia mielipiteitään, mutta ei niillä ole merkitystä. Vain laskentatuloksista voidaan löytää hiilidioksidipäästöjen todellinen merkitys. Meteorologian tutkijat keräävät valtavasti tietoja lämpötilasta, ilman kosteudesta, ilmanpineesta ja tuulensuunnasta ja voimakkuudesta kaikkialta maapalloltamme, luonnollisestikin vaihtelevista paikoista eri korkeuksilta. Tietojen avulla on laskettu simulaatioita tulevasta niin, että kone ennustaa ilmaston tilan jopa 15 minuutin aikavälein seuraavan 200 vuoden ajalta. Tietenkään se ei ennusta säätä, mutta kokonaisuudessaan ilmasto käyttäytyy huippusovelluksen esittämällä tavalla. Tämä on todistettu ajamalla simulaatiossa tiedot viimeisten neljän vuosikymmenen ajalta.

Ilmaston tutkiminen on kemian tutkimista. Jokainen koulussa kemiallisia kaavoja laskenut tietää, että yhtälöihin on kaavat, joiden mukaan reaktiot toimivat. Ilmasto noudattaa myös vastaavia kaavoja, vaikkakin monimutkaisempia. Menneiden vuosien tilastojen katsominen on tämän suhteen aivan turhaa, koska olosuhteet (kemiallisissa kaavoissa esiintyvät arvot) ovat vaihtuneet. Jos matemaattisen laskukaavan X ja Y saavat uudet arvot, niin lopputulos vaihtuu. Siinä on turha vahdata tilastoista, mitä aiemmin saman yhtälön laskeneet ovat tulokseksi saaneet.

Toki osa ilmastomuutoksesta voi olla sattuman oikusta tapahtuvaa vaihtelua, se on selvää. Joka tapauksessa kasvihuoneilmiö on totta ja sitä on turha vähätellä.
Kirjoittanut: nahkarotta (Jäsen)
  • #10
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 22.02.2008 09:48
Jokin aika sitten joku ilmatieteilijä puhui radiotoimittajalle Helsingissä, että tässä kohti, missä istumme, oli n. 9500 vuotta sitten yli kaksi kilometriä paksu jää. Sitten ilmasto alkoi muuttua, lämmetä. Lämmintä kautta kesti n. 300 vuotta ja jää suli niin, että sen rintama oli noussut Lahden seudulle asti, johon se jämähti, kun ilmasto muuttui taas, se viileni. Syntyi salpausselkä.

Meni muutama satavuotta ja taas ilmasto muuttui ja taatusti ilman pakokaasuja. Jään rintama eteni pohjoista kohti, pysähtyi muutamaksi sadaksi vuodeksi Jyväskylän korkeudelle muodostaen pitkän hiekkaharju vyöhykkeen, jne.

Nyt ilmasto jatkaa lämpenemistä niin kun se on monen tuhannannen vuoden aikana tehnykkin. Ihmisten toimet on lähinnä nopeuttanu asiaa. koska ilmastosta tulee kokoajan suurempi ja suurempi puheen aihe, siitä fiksuimmat on tehny bisnestä.

Vähän erilaista Dokumenttia:
http://en.sevenload.com/videos/ha4PoKY/The-Great-G lobal-Warming-Swindle

Tämä aihe on suljettu. Et voi lähettää tähän aiheeseen vastausta. Aihe on todennäköisimmin suljettu siksi, että siinä käsiteltävä asia on puitu perinpohjaisesti ja ns. kaluttu loppuun, tai sitten aihe ei ole enää ajankohtainen (jos viestiketjussa on käsitelty esimerkiksi festivaalia tai konserttia), tai sitten samasta aiheesta on ollut keskustelua jo aikaisemmin. Goottifoorumilla on myös tapana sulkea sellaiset viestiketjut, jotka sisältävät sata (100) sivua, ja avata uusi viestiketju samasta aiheesta toisaalla. Voit halutessasi kysyä foorumin valvojilta tai ylläpidolta syytä tämän viestiketjun sulkemisen syistä.

Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 45 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!