Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Väkivalta

Kirjoittanut: rumanaama (Jäsen)
  • #41
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 03.08.2007 16:24
Onpas iskät todellakin kusipäistä sakkia, näemmä, siis yllättävän suuri osa. Valitettavaa, mutta huomaan etten ole yksin asiani kanssa. Meidän iskä on myös aika kova juomaan, ei tosin ollu sillon kun se oli vielä työelämässä, mutta sen loputtua juominen oli aika rajuakin välillä. Äitihän siitä eniten kärsi...työpäivän jälkeen sitä iänkaikkista vit....lua ja haukkumista.
Kerran, noin parikymmppisenä jo, menin niitten väliin kun ukko meinas mennä äitin päälle. Muita kertoja ei ollu, ainakaan sillon kun olin kotona.
Viime kesänä oli se karmea yhteenotto isän kans, ja jos ukko olis sillon tullu lyömään olisin TAKUULLA vetäny päin näkyä takaste. Onneksi ei tarvinnu lyödä, yhteenottomme oli sanallista säilää. Ei tosin ollu kovin kivan kuullosta kun avasin kotioven, niin ensimmäisenä haistatettaan vit....a päin naamaa!!! No se mikä ei tapa kasvattaa, väittävät, eikähän sanan säilään kuole, mutta alkaa se masentamaan aika lailla. Mullakin tuli jonkun sortin masennus tuosta noin puoli vuotta myöhässä, enkä voi vieläkään käydä kotona yksin. Siis mulla on oltava joku mukana, joko äiti tai avopuolisoni, yleensä.
Niin anteeksi taas kun meni alkuperäisestä aiheesta taas mihin sattu, mutta tosiaan itse en ole kohdannut suoranaista väkivaltaa, enkä ole eläissäni lyönyt ketään. Vihaan väkivaltaa ja kaikkea siihen liittyvää, mutta jos on kyse itsensä tai läheisen/rakkaan/ystävän puolustamisesta niin silloin se on mielestäni sallittua. Näin täältä päin.
Kirjoittanut: Elvira (Aktiivi)
  • #42
  • Arvo: Mahtigootti+
  • Lähetetty: 05.08.2007 13:23
Olen aina vihannut väkivaltaa ja ihmisiä, jotka ovat väkivaltaisia. Aina pitäisi löytyä jokin muu keino asioiden selvittämiseen. Mutta tiedän, ettei elämä ole ihan niin yksinkertaista..

Nyt laittaa todella pahasti vihaksi, koska lyhyen ajan kuluessa kaksi kaveriani on hakattu sairaalakuntoon. Kumpikin on ollut väärässä paikassa väärään aikaan. Miksi ihmeessä jotkut käyvät tuntemattomien päälle? Miksi?! En ymmärrä. Toisella kertaa yksinäinen idiootti hakkasi kaverini, joka oli palailemassa kotiin illalla, ja toisella kertaa 4 idioottia kävi yksinäisen kaverini kimppuun, kun tämä poltteli tupakkaa baarin edessä. Älytöntä puuhaa. Olen niin vihainen, että jos saisin kyseiset hakkaajat käsiini, voisin vähän kouluttaa heitä.. (Oikeasti en löisi, mutta mieli tekisi.)

Ainahan täällä on tapeltu nyrkein ja puukoin, mutta nyt tuntuu, että tuntemattomien kimppuun hyökkäilyt ovat lisääntyneet. Vai onko tiedotus vain parantunut?
Kirjoittanut: Azrael (Aktiivi)
  • #43
  • Arvo: Mahtigootti1500
  • Lähetetty: 05.08.2007 14:07
Ollessani nuorempi, isäni haukkui minua kaikilla mahdollisilla nimityksillä ollessaan kännissä ja kerran jopa sanoi suoraan päin naamaani kuinka paljon hän häpeää minua ja että minä olin hänen elämänsä suurin virhe.
Tätä henkistä väkivaltaa hän harjoitti minuun useamman vuoden ajan ollessani esiteini-ikäinen ja lopetti vasta sitten, kun karaistuin ja kykenin sanomaan yhtä ilkeästi vastaan.

Fyysisestä väkivallasta minulla ei ole juurikaan kokemuksia, paitsi peruskouluajoiltani, jolloin itseäni vanhempien poikien mielestä oli hauska leikki paiskella minua kaikkin mahdollisiin seiniin ja naulakoihin.
Tämä on yksi niistä tekijöistä, joiden takia pelkään nykyisin suurinta osaa miessukupuolen edustajista.

Henkisestä väkivallasta sain kärsiä myös koko peruskouluaikani, sillä olin koko tuon ajan pahasti koulukiusattu.
Ilmoitin kiusaamisestani useaan kertaan opettajille ja kuraattoreille, mutta silloisessa *************** asiaan ei puututtu millään lailla, koska minua ei juuri koskaan kiusattu _fyysisesti_.

Vielä nykyisinkin ihmetyttää, kuinka niin monet ihmiset pitävät henkistä väkivallantekoa lievempänä ja vähemmän vakavampana asiana, kuin fyysistä.
Itseeni ainakin tuo henkisen väkivallan kokeminen sekä koulussa että kotona on vaikuttanut paljon suuremmin, kuin fyysisen väkivallan kohteeksi joutuminen.
Kirjoittanut: Vampira_666 (Aktiivi)
  • #44
  • Arvo: Mahtigootti1500
  • Lähetetty: 05.08.2007 14:11

Lainaus: nocturnal_chimaira

Joo,kyllä silloinkin oli kiva olla ja kattoo kun oma isä kuristaa äitiä.

Uskon


Ihmetelkää sitten minkä takia mustakin on tullut tämmöinen hörhö. -_- Kamalat traumat..
Kirjoittanut: Vampira_666 (Aktiivi)
  • #45
  • Arvo: Mahtigootti1500
  • Lähetetty: 05.08.2007 14:14

Lainaus: rumanaama

mutta huomaan etten ole yksin asiani kanssa.


Ikinä ei ole yksin. Monilla on sama ongelma..Kuten olemme varmaan huomanneet.
Kirjoittanut: Ximmo (Aktiivi)
  • #46
  • Arvo: Mahtigootti1500
  • Lähetetty: 06.08.2007 11:27

Lainaus: Azrael

Vielä nykyisinkin ihmetyttää, kuinka niin monet ihmiset pitävät henkistä väkivallantekoa lievempänä ja vähemmän vakavampana asiana, kuin fyysistä.


Naulan kantaan. Turpaan on tullut, mutta niistä olen päässyt yli jo ennenkuin turvotus on laskenut ja tikit poistettu. Sen sijaan parin henkilön minua kohtaan suorittama henkinen alaspainaminen tekee kipeää vielä vuosia tapahtumien jälkeen, ilmeisesti ikuisesti.
Kirjoittanut: DeathMask (Aktiivi)
  • #47
  • Arvo: Mahtigootti
  • Lähetetty: 06.08.2007 12:02

Lainaus: Ximmo

parin henkilön minua kohtaan suorittama henkinen alaspainaminen tekee kipeää vielä vuosia tapahtumien jälkeen, ilmeisesti ikuisesti.



ne ei häviä mihinkään....
Kirjoittanut: Valkyria (Aktiivi)
  • #48
  • Arvo: Mahtigootti++
  • Lähetetty: 06.08.2007 12:13

Lainaus: Azrael

Vielä nykyisinkin ihmetyttää, kuinka niin monet ihmiset pitävät henkistä väkivallantekoa lievempänä ja vähemmän vakavampana asiana, kuin fyysistä.

niinpä. ei mua oo satutannu yhtään ne kerrat ku se on kuristanu mua tai lyöny iin kovaa selkääni etten oo saanu henkeä tai vielä jtn muita fyysisiä tuskia. mut jokaikisen pahan sanan muistan ja ne satuttaa vaikka puolfaijani ei oo mulle kukaan. ne satuttaa. se vielä osaa sanoa asioita mitkä todellakin satuttaa. juuri hänen sanojen takia musta on tullu tämmönen masentunu ja itsensä vihaava. hänen lyönnit ovat tehny vaa kropastani heikomman mut ei se oo niin pahaa ku se että on jatkuvasti masentunu ja pitää itteään maailman virheenä eikä luota läheisimpiin ihmisiin koska pelkää olevansa ei tarpeeks hyvä heille. juuri noitten isäni sanojen takia jatkuvasti haluan tuhota itteeni etten enään oisi muitten elämiä pilaamassa. sehän on usein sanonukki et ilman sua kaikki olisi paljon paremmin. pieni lapsi ei muka tajua.. hyvin tajuaa. ja muistaa vieläkin vaikka se sano sen mulle ku olin 4v -.-
Kirjoittanut: Vampira_666 (Aktiivi)
  • #49
  • Arvo: Mahtigootti1500
  • • Muokkasi: Vampira_666
  • Lähetetty: 06.08.2007 13:37
Kyllä mäkin muistan kaikki mitä faija on sanonu ja kaikki,vaikka yrittää unohtaa mitä se on tehny,mut silti aina tulee mieleen. Ja varsinkin isän päivänä. Myöskin kiusaamiset ja muut ikävät tapahtumat ovat kirjaimellisesti juurtuneet mieleen.

EDIT: Varsinkin kun isä tappo meidän kanit kun yks niistä oli kusenut sen päälle,niin tämä känni päissään heitti sen kanin seinään täysillä.Toisen se tappo silleen että hakkas sitä portaisiin. Kanit oli kanttuvei tämän jälkeen.
Kirjoittanut: AuroraBorealis (Aktiivi)
  • #50
  • Arvo: Mahtigootti++
  • Lähetetty: 06.08.2007 14:01
Hmm, kuulostaa tutulta... Kaikki... Väkivaltaa oon joutunu katsomaan ihan liikaa. Kotona se oli lähemmäs sitä henkistä väkivaltaa, ylläripylläri alkoholisti isäni takia.

Pari vuotta sitten pyörin narkkariporukoissa joissa hakattii ihmisiä harva se päivä, vetivät lihaskasvuhormoneja tai jotain myös, kaikki jotka tuntee jonkun joka on niitä vetänyt niin tietää kyllä että niillä ihmisillä on hermo kireellä 24/7. :/

Itse olen lyönyt miehiä lähinnä silloin kun eivät ole uskoneet sanaa ei. Lyön kyllä muutenkin kun suutun oikein kunnolla ja ihmiset ovat minulle pahoja. Sanon myös henkisesti pahasti jos joku sitä tulee kerjäämään. En hyväksi moisia juttuja mutta vaikean lapsuuden takia sitä on tultu siihen tulokseen että annan samalla mitalla takaisin (joskus ikävä kyllä pahemmallakin mitalla) jos joku tulee mulle aukomaan/lyömään.

Eipä näistä tämän enempää, virheitä teemmä kaikki.

Ei tee mieli sanoa muuta ku näin: Väkivalta on huvinvuokseen ja ilman syytä väärin ja alkoholi ei ole hyvä syy moiselle käytökselle.
Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 83 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!