Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Vauvan vaatteita?

Kirjoittanut: nahkasaapas (Jäsen)
  • #11
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 07.02.2008 17:54
backstreetissä on ainakin jokunen mekko,potkupuku
Kirjoittanut: Miss Angel (Aktiivi)
  • #12
  • Arvo: Mahtigootti
  • • Muokkasi: Miss Angel
  • Lähetetty: 07.02.2008 20:14
Helsingissä Mique-nimisessä kaupassa oli joskus muutamia erilaisia vauvanvaatteita. Olisikohan ollut ihan musta potkupuku ja sitten musta, jossa oli pääkallo. Muistini väittää että olisi myös ollut musta kuolalappu (onkohan toi edes varsinainen nimi?). En tiedä onko enää. Ja ihan tavallisessa Prismassakin on ollut eri bändien t-paitoja ja bodyja vauvoille.
Kirjoittanut: JaniP (Jäsen)
  • #13
  • Arvo: Tulokas
  • Lähetetty: 20.12.2010 08:47
Hey,

Pian aukeaa Gotik Korner niminen kauppa, joka aloittaa simppelisti
FaceBookista suoramyyntinä (Kustannusten pienentämiseksi) ja tulee myymään
Gootti/Metal/Rock kamaa halvemmalla kuin kukaan muu Suomessa n.50% Suomen
muiden liikkeiden hinnoista.

Tsekkailkaa sivuja FaceBookissa: Gotik Korner
Jutun takana ovat Suomalaiset jotka ovat kyllästyneet Suomen riisto
hintoihin, verrattuna muuhun maailmaan. On aika tuoda ne järkevälle
tasolle.
Kirjoittanut: Jasmine (Jäsen)
  • Lähetetty: 20.12.2010 13:10
Ja EMP:ltä löytyy kanssa ihan hirveästi nykyään 6kk ja sitä vanhemmille vaatteita Ite oon hamstrannu jo muutaman potkupuvun piiloon valmiiksi

Ja edellä mainitusta puljusta. Ei ainakaan Facebookissa paljoakaan mitään ole tietoa ko. puljusta -.- Okei, sähköpostiosoite. Eikä googlaamallakaan löydy mitään.
Kirjoittanut: SuZiC (Jäsen)
  • #15
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 20.12.2010 13:44
Ikivanha tiedustelu, mutta tuolla goottikauppojen listalla on Lilith shop, jossa näkyy olevan vaatteita perheen pienimmille.

Ei varmaan Gotik Korner ihan vielä aukea, kun ei yritysrekisteristä löytynyt; ainakaan tuolla nimellä. Mutta odotan kyllä näin yrittäjänä mielenkiinnolla tuota kauppaa, kun noin halvalla luvataan myydä. Itse kun Suomen verotuksen kanssa olen tullut siihen tulokseen, että kertakaikkiaan polkuhintaan myynti ei ole mahdollista (eri asia tietty H&M:t ynnä muut valtavat toimijat)
Kirjoittanut: JaniP (Jäsen)
  • #16
  • Arvo: Tulokas
  • Lähetetty: 03.01.2011 08:36
Kuka sanoi että se on Suomen yritysrekisterissä. Jos kuluissa halutaan säästää sitä ei sinne kannata laittaa vaan ulkomaille. Mahdollisuuksia on. Näin saamme hinnat alemmaksi, kuten esim. Saksassa on jo ollut pitkän aikaa.
Kirjoittanut: JaniP (Jäsen)
  • #17
  • Arvo: Tulokas
  • Lähetetty: 03.01.2011 08:38
...Ja lukihan tuossa PIAN aukeaa, ei ole vielä auennut. Nyt ollaan vasta selvittämässä hintatasoa ja mitä kaikkea voidaan aluksi tarjota. Mahd. tulee ns. Outletteja myös eri kaupunkien Kirppareille omiin osastoihinsa. Jossa tunnukset Gotik Korner, siitä tunnistaa. Ainakin Tampereelle on tulossa.
Kirjoittanut: SuZiC (Jäsen)
  • #18
  • Arvo: Asiantuntija
  • • Muokkasi: SuZiC
  • Lähetetty: 03.01.2011 09:52
Tää on hieman outo ketju tähän keskusteluaiheeseen, mutta onko todella niin, että kun yritys on rekisteröity muualle, niin se voi myydä Suomen kamaralla suomalaisille asiakkaille tavaraa ilman 23% arvonlisäveroa? Kuulostaa oudolta, mutta en kyllä asiasta ole ottanut yhtään selvää, kun itse halusin omani rekisteröidä nimenomaan Suomessa. Mutta jos homma menee noin, niin asiakkaat ovat varmasti tyytyväisiä... Tosin onhan ne verot maksettava sitten, kun tullista tulee lappu, että paketti on noudettavissa (jos siis on niin, että tavara tulee suoraan asiakkaalle)...
Kirjoittanut: JaniP (Jäsen)
  • #19
  • Arvo: Tulokas
  • Lähetetty: 03.01.2011 19:37
Hei,

Ei tietenkään Suomenkamaralla eli jos on siis fyysinen liike, mutta Gotik Kornerilla ei varsinaista fyysistä liikettä olekaan. Kirppareilla olevat tavarat ovat vain lähinnä siksi että asiakkaat voivat ns. sovittaa vaatteita, ja näin tietävät vastaisuudessa mikä koko heille parhaiten sopii. Sillä kirppari myynnilla ei mitään ihmeempää voittoa tavoitellakaan, lisä palvelus vain. Nettikaupat voivat Ahvenanmaaltakin myydä tuotteita ilman alv.23% vaikka Suomessa toimisivatkin tiettyyn rajaa asti tuotehinnoissa (kts. Verkkokauppa). Joten pyöritä toimintaasi ns. Ahvenanmaalta käsin niin säästät verot. Ulkomailta ostetuissa tuotteissa on samoin ns. Veroraja minkä alittavista tuotteista ei tarvitse maksaa veroa. Pyrimme saamaan mahd. paljon tuotteita tämän alle yms. Tullikaan ei jokaista pakettia todellakaan muutenkaan pysäytä, vaan n.1/10...
Kirjoittanut: SuZiC (Jäsen)
  • #20
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 03.01.2011 19:51
Mulla on kyllä joka ikinen paketti jämähtänyt tulliin; Ausseista, Kanadasta ja Jenkeistä tulevat postin mukana, mutta koska niillä on hintaa sen verran, niin joka kerta saa ravata tullissa. Ja sitten olen jo kuljetusfirmojen "mustalla listalla", (eli asiakkaana), joten DHL ja muut vastaavat kyllä tullaavat automaattisesti. En ole tuohon Ahvenanmaan tullittomuuteen juurikaan perehtynyt, sen tiedän joo, että verkkokauppa myy ilman alvia sitä kautta tavaraa. Mutta en tosiaan tiedä, miten tuo käytännössä edes järjestyisi, saada tavaraa vaikkapa Australiasta suomalaiselle asiakkaalle, ilman, että missään vaiheessa tarvitsee ALV:stä ja maahantuontiverosta huolehtia. Varsinkaan asiakkaan kannalta tuo ei ole huono, kun juuri olen laskemassa uuden toimittajan tuotteille hintoja, ja kun liki satanen napsahtaa "tullin taskuun" niin sen tietää mitä se tuote asiakkaalle maksaa..

Tuli vielä mieleen Ahvenanmaasta, että siellä ainakin ennen on ollut voimassa sellainen sääntö, ettei maata myydä kenelle tahansa, vaan haluavat sen pitää paikallisilla, onko sinne sitten helpompi perustaa yrityksiä..?

Ja toi kirppari voi olla määrätynlaisille tuotteille oikeinkin hyvä idea; ihmiset kun aika paljon taitaa kirppareilla kierrellä, niin tuleehan tutuksi.
Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 60 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!