Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Mitä kasvoillesi laitat?

Kirjoittanut: kismet (Nimetön)
  • Lähetetty: 30.07.2007 16:19
Mitä nuo så kallade mineraalimeikit oikein ovat? Miten ne eroavat ihan tavan meikeistä. Jag undrar...
Kirjoittanut: Emilia (Jäsen)
  • #112
  • Arvo: Edistynyt
  • Lähetetty: 30.07.2007 16:32
Tässä tiivistettyä faktaa:
- Mineraalimeikit eivät tuki ihoa, koska eivät sisällä ihoa tukkivia ainesosia, kuten silikoneja ja mineraaliöljyjä.
- Mineraalimeikit koostuvat mineraaleista (Zink Oxide, Titanium Dioxide, Iron Oxide, Mica) jotka on jauhettu erittäin sileäksi.
- Zink Oxide (sinkki) on ihoa rauhoittava aine, joka parantaa aknea ja auttaa kuivasta ja herkästä ihosta kärsiviä.

Enemmän aiheesta löytyy esim. tuolla edellisellä sivulla olevista linkeistä (englanniksi siis). Joillekin nämä käyvät todella hyvin ja joillekin ei. Kokeilemalla selviää. Monet todella vaaleaihoiset ovat löytäneet kerrankin omalle iholle tarpeeksi vaaleita värejä mineraalimeikeistä. Suomesta näitä ei saa kovinkaan hyvin (sävyvalikoimat ovat myös melko huonot); ja jos saa, niin hinnat ovat todella kovat verrattuna moniin ulkomaalaisiin verkkokauppoihin.
Kirjoittanut: M Chaosbreather (Nimetön)
  • #113
  • • Muokkasi: M Chaosbreather
  • Lähetetty: 03.08.2007 10:10
Tässä ostin jokin aika sitten Maybellinen dream matte moussen 008 Sand beige, no menihän tuo kesäsävynä ja sitten siinä luulossa, että kun mulle on käynnyt mm. puutereissa Ivory (että se olisi vaalein mitä kaupasta saa, vastaa jotain norsunluun vaaleaa) niin perkele, se oli tummempaa ja nyt sitten tarkistin niin vaalein on joku 005 Porceline. ******** kun tuli turhaan ostettua moinen purnukka. Onneksi mutsi lupautui ottamaan tuon kun hänellä on ollut tuota samaa ja hänelle se on sopinut ja lupautui vaihtokauppaan, että jos hän ostaa 005 niin hän saa miulta tään 010. Inhoan kaupan valoja ja kun joskus tuntuu, että nuo sävytkään ei ole loogisesti ja kaupan valossa ei nää sitä todellista sävyä, sitten menet ulos niin on joku perkeleen naamio naamassa.
Kirjoittanut: Moonchild (Jäsen)
  • Lähetetty: 07.08.2007 08:24
Oma ihoni on niin vaalea,etten ole löytänyt niin vaaleaa meikkivoidetta joka sopisi mulle.MUTTA ONNEKSI on olemassa gootti meikkejä! käytän kaikkein vaaleinta meikkivoidetta jota olen kaupasta löytänyt ja sekoitan siihen tai laitan sen päälle kerroksen valkoista värivoidetta,eikä naamani näyty enää täysin eri väriseltä kuin muu kroppani
Kirjoittanut: Iiriva (Miss Halloween 2006 & 2007)
  • Lähetetty: 08.08.2007 11:42
Minun kyllä pitää ostaa kaikenmaailman kasvovesiä nyt, muuten pilaan ihoni. Minä kun puhdistan meikkini pois pelkästään auringonkukansiemenöljyllä ja vedellä.
Kirjoittanut: kismet (Nimetön)
  • Lähetetty: 12.08.2007 11:28
Suositelkaapa ihmiset vaaleata meikkivoidetta HYVIN kuivalle iholle. Kannattaisiko etsiä ihan tavan marketeista (sokkari, prisma, cm) vaiko tilata/ostaa esim. morticiasta tai muusta ns. goottiputiikista? Nyt oon käyttänyt ihan vaan anytimen jotain väriä, sekoitan sitä omaan apteekin kosteusvoiteeseeni. Haluisin kokeilla jotakin selkeesti vaaleampaa. Ja voiko sitä sekoittaa myös kosteusvoiteeseen? Joo, en osaa meikata... Ja vaatiiko vaalea/valkea meikkivoide välttämättä puuterin päälleen? Mulle on sanottu et niin kuiva iho et parempi laittaa pelkkä meikkivoide, puuteri saattaisi vain korostaa ihon kuivuutta. Myös joku kiva metallisininen huulipuna+sille rajauskynä on hakusessa. En tiedä kantsiiko tilata nettiputiikeista kun ehkä mulla saattaa olla tilaisuus käväistä Helsingissä jossain liikkeessä. Pitäisi vain tietää mihin suunnistaa ettei jää laivasta!! Ja mulla saattaa olla jo migreeni päällä tuntikausien autossa istumisesta. Eli nyt vinkkejä ihmiset!
Kirjoittanut: M Chaosbreather (Nimetön)
  • #117
  • • Muokkasi: M Chaosbreather
  • Lähetetty: 12.08.2007 12:31

Lainaus: kismet

Suositelkaapa ihmiset vaaleata meikkivoidetta HYVIN kuivalle iholle. Kannattaisiko etsiä ihan tavan marketeista (sokkari, prisma, cm) vaiko tilata/ostaa esim. morticiasta tai muusta ns. goottiputiikista?


No esimerkiksi Blackgroupilla on nestemäinen meikkivoide. Ainakin mielestäni kuivaihoisen kannattaisi käyttää juuri kosteuttavia meikkivoiteita. Esim. miun ihoni taas kerää nestemäisen meikkivoiteen tietylle kohtaa ihoa ja tekee öljyiseksi. Siksi omalle sekaiholleni on paras nuo mousset, jotka taas sinulle voi olla liian kuivattavia.
En oikein muuta osaa sanoa kuin, että suosittelisin jotain nestemäistä esim. Blackgroupin nestemäistä meikkivoidetta: http://www.blackgroup.fi/cat/product_catalog.php?c =51

Lainaus: kismet


Nyt oon käyttänyt ihan vaan anytimen jotain väriä, sekoitan sitä omaan apteekin kosteusvoiteeseeni. Haluisin kokeilla jotakin selkeesti vaaleampaa. Ja voiko sitä sekoittaa myös kosteusvoiteeseen?


Kannattaa pohjustaa ensin hyvin, eli kosteutat ihon ENNEN kuin laitat siihen mitään päälle ja annat vaikuttaa/imeytyä n. 5 min. Etenkin talvella tuo vaikusaika on tärkeä pitää, kosteusvoide ja meikkivoide suojaa. Sitten päälle tuo nestemäinen meikkivoide. Tämä on tietysti oma havaintoni ja itselläni on sekaiho mutta jos meikkivoidetta ja kosteusvoidetta noin vain sekoittaa keskenään niin tulos on epätasainen ja meikkivoide mahdollisesti tukkii ihohuokoset jos sitä ei ole pohjustettu/suojattu ensin. En ole ihan varma mutta tällainen mielikuva minulla on. Tietysti laittoipa meikkivoiteen alla kosteustusta tai ei mutta kasvot on hyvä pestä aina hyvällä meikinpoistoaineella.

Lainaus: kismet


Joo, en osaa meikata... Ja vaatiiko vaalea/valkea meikkivoide välttämättä puuterin päälleen? Mulle on sanottu et niin kuiva iho et parempi laittaa pelkkä meikkivoide, puuteri saattaisi vain korostaa ihon kuivuutta.


Riippuu varmasti meikkivoiteesta. Puuterihan on tarkoitettu kiinnittämään meikkivoide. Joillakin poistamaan ylimääräisen kiillon, jota sinulla tuskin on. Riippuu tietysti miten kuiva iho on mutta ainahan se vaalea puuteri siinä näkyy paremmin kuin ns. normaali ihossa, joten kehoittaisin ensin kokeilemaan sitä meikkivoidetta. Blackgroupilla on toki olemassa sellinenkin tuote jossa on meikkivoide ja puuteri. Ihan oman ihon mukaan voit kokeilla hipaista esim. irtopuuteria tai vastaavaa pintaan. Jos näin teet niin muista ehdottomasti kosteuttaa iho hyvin.

Vaikea tietysti sanoa näkemättä ihoa mutta noin alustavasti jotain löpinää.
Kirjoittanut: Iiriva (Miss Halloween 2006 & 2007)
  • Lähetetty: 13.08.2007 09:50
Minä käytän vehnänalkiovuodetta meikkivoiteeni alla, kosteuttaa hyvin Tosin mokoma on kallista, mutta saan sitä anopilta lahjaksi, kun on terveysliikkeessä töissä...
Kirjoittanut: Piiskansiima (Jäsen)
  • Lähetetty: 13.08.2007 18:02
Puuteri ei tee kuivaa ihoa kuivan näköiseksi, jos iho on oikein kosteutettu ennen meikin tekemistä.
Kirjoittanut: kismet (Nimetön)
  • Lähetetty: 14.08.2007 10:51
Kiitoksia vinkeistä. Kyllä mä varmaan otan riskin ja kokeilen sitä M Chaosbreather:in mainitsemaa meikkivoidetta. Bodyshopissa yksi kosmetologi totesi et ihan tavan markettien vaaleimmat meikkivoiteet saattaa olla just mun oman vaalean ihoni sävyisiä, joten jos haluan siitä vaaleampaa niin erikoisemmista putiikeista pitää etsiä.

Tämä aihe on suljettu. Et voi lähettää tähän aiheeseen vastausta. Aihe on todennäköisimmin suljettu siksi, että siinä käsiteltävä asia on puitu perinpohjaisesti ja ns. kaluttu loppuun, tai sitten aihe ei ole enää ajankohtainen (jos viestiketjussa on käsitelty esimerkiksi festivaalia tai konserttia), tai sitten samasta aiheesta on ollut keskustelua jo aikaisemmin. Goottifoorumilla on myös tapana sulkea sellaiset viestiketjut, jotka sisältävät sata (100) sivua, ja avata uusi viestiketju samasta aiheesta toisaalla. Voit halutessasi kysyä foorumin valvojilta tai ylläpidolta syytä tämän viestiketjun sulkemisen syistä.

Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 86 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!