Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Tupakkalaki

Kirjoittanut: Necrophile (Jäsen)
  • #61
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 06.06.2007 17:08
Älkää pilakko miun kerrankinmukatiedänjotain imagoa! 8<
Kirjoittanut: Transylvania (Aktiivi)
  • #62
  • Arvo: Mahtigootti
  • Lähetetty: 07.06.2007 10:12
Mutta fiksusti asettivat tän lain alkamaan just näin kesän alussa ko monet terassit on auki ja sinne voi mennä polttelemaan ja dokailemaan. Se ois ollu ihmisille isompi järkytys jos keskellä talvea olis vaa heitetty tää laki et tsäm. Se on ulos tai ei mitään. Ihmisillä on nyt aikaa totuttautua.

Kävin eilen ensimmäisessä baarissa tässä kaupungissa, jossa oli jo tupakkikoppi. Ihmettelen vaan tässä, että monella hienolla baarilla ei ole koppia, mutta sitten tälläisella vähemmän hienolla on. :O
Kirjoittanut: Und3ad (Aktiivi)
  • Lähetetty: 07.06.2007 11:31

Lainaus: Transylvania

Mutta fiksusti asettivat tän lain alkamaan just näin kesän alussa ko monet terassit on auki ja sinne voi mennä polttelemaan ja dokailemaan. Se ois ollu ihmisille isompi järkytys jos keskellä talvea olis vaa heitetty tää laki et tsäm. Se on ulos tai ei mitään. Ihmisillä on nyt aikaa totuttautua.

joo, tosiaan hyvä ajoitus

Lainaus: Transylvania

Kävin eilen ensimmäisessä baarissa tässä kaupungissa, jossa oli jo tupakkikoppi. Ihmettelen vaan tässä, että monella hienolla baarilla ei ole koppia, mutta sitten tälläisella vähemmän hienolla on. :O

no sellanen tupakkikoppi maksaa paljon nii että ehkä jos sellasen hankkii ni ei oo varaa muihin hienouksiin, tai jotai
Kirjoittanut: Melia (Aktiivi)
  • #64
  • Arvo: Mahtigootti
  • Lähetetty: 10.06.2007 18:07
Aamen! Saksassa asumisen jälkeen tupakansavuttomuus tuntuu aivan uskomattomalta... Sanotaan, että tupakoinnin lopettaneet ovat kaikista tarkimpia tupakansavun/hajun suhteen, ja minun kohdallani tämä ainakin pitää paikkansa.

Saksassa saa tosiaan polttaa aika lailla missä vaan, kun Berliinin Haubtbahnhof julistettiin savuttomaksi, niin ihmisillä meni hetkeksi ihan totaalisti pasmat sekaisin. Ja tyynesti väki sielläkin edelleen tuprutteli, lukuisista kielloista huolimatta... Muilla (ainakin vanhemmilla) rautatie/metroasemilla sai polttaa rauhassa ihan missä vaan.

Ja tottahantoki kampaamossakin saa polttaa, myös sellaisessa ruokakaupan yhteydessä olevassa josta se savu/haju kulkeutuu sinne marketin puolelle. Karun näköstä kun täti istuu värit päässä sellaisessa lämmittävässä koneessa tupakka huulessa... ja eikös nuo kemikaalit ole melko helposti syttyviäkin?

Monella työpaikalla poltetaan sisällä, itse pääsin tästä nauttimaan Eberswalden ulkomaalaisvirastossa. Ahtaissa pikaruokaravintoloissa sai polttaa, ja hienommistakaan ruokapaikoista ei aina löytynyt savutonta puolta. Vanhemmissa kauppakeskuksissa sai polttaa käytävillä... Eikä ollut paljon tietoakaan mistään rajoituksista, että vaikka viraston oven läheisyydessä ei saisi polttaa. Meidänkin koulussa porukka kessutteli ihan vaan siinä pääoven edessä, usein vielä niin että pääovi oli auki.

Aivan äärettömän hienoa, että syöpäkääryleitä käristävät tyypit on baareissa rajattu pois minun hengitysilmastani! Terassilla sen vielä kestää, kun raitistakin ilmaa on reilusti tarjolla, mutta sisätiloissa mitkään "savuttomat alueet" (siis ilan väliseiniä yms.) eivät oikeasti toimi ollenkaan. Tuopista saa helposti tuhkiksen, ja henkilökohtainen savukone saadaan jälleen toimintaan...
Kirjoittanut: Elvira (Aktiivi)
  • #65
  • Arvo: Mahtigootti+
  • Lähetetty: 10.06.2007 19:35
Täytyy myöntää, että tuo tupakkalaki ottaa päähän!
Poltan itse, mutta pystyn kyllä olemaan ilmankin. Pointti on enemmänkin periaatteellinen.

Musta on hyvä, ettei vaatteet ja hiukset haise enää tupakalle seuraavana aamuna. Huonoa on se tupakoinnin järjestely uuden lain aikana. Jos tuopin kans ei saa mennä ulos, niin mitäs teet, jos olet yksin liikenteessä? Tai jos haluat mennä kaverin kans samaan aikaan tupakalle? Portsarit nauraa päin naamaa, jos kysyy niitä vahtimaan tuoppia. Eli pitää humauttaa tuopillinen kerralla kitaan, jotta pääsee tupakalle. Siitä tulee känniin. Ja ne kamalat kopit! Ne on alimitoitettuja ja huonosti ilmastoituja. Mutta mitäs sitä tupakoitsijoista välittämään..

Onneksi on tosiaan kesä ja terassit auki.
Kirjoittanut: CybellaTraurig (Aktiivi)
  • #66
  • Arvo: Mahtigootti1500
  • Lähetetty: 10.06.2007 19:47
No täytyy vaan ennakoida että millon tekis mieli tupakkaa ja eiköhän se kaveriki oo valmis oottamaan vähän aikaan jos sitä sen toisen seura tarpeeks kiinnostaa Ja hyvähän se on jos ees jonkulaisia koppeja on sinne tehty, että on ees annettu tupakoimis mahdollisuus, sekään kun ei ole pakollista.
Kirjoittanut: Elvira (Aktiivi)
  • #67
  • Arvo: Mahtigootti+
  • Lähetetty: 10.06.2007 19:51
No, en oikein pidä siitä, että yhteiskunta holhoaa..
Todellisuudessa selviän ihan hyvin uudenkin lain aikana, mutta pitää saada vähän urputtaa. Periaatteesta.
Kirjoittanut: nocturnal_chimaira (Nimetön)
  • Lähetetty: 10.06.2007 23:37
yhden raumalaisen metallibändin kitaristin kanssa juttelin hetkiaikaa sitten ja varmasti vieläkin saattaa villeä ******** koska polttaa kolme askia päivässä
Kirjoittanut: Kivesnipsutin (Aktiivi)
  • #69
  • Arvo: Mahtigootti
  • Lähetetty: 10.06.2007 23:41
Saa sitten kyllä kiskoa aika urakalla niitä savukkeita että 3 askia saa menemään. o.O
Kirjoittanut: Und3ad (Aktiivi)
  • Lähetetty: 10.06.2007 23:57
eipä kannata juoda eikä polttaa DD hahhaa, sori oli pakko

Tämä aihe on suljettu. Et voi lähettää tähän aiheeseen vastausta. Aihe on todennäköisimmin suljettu siksi, että siinä käsiteltävä asia on puitu perinpohjaisesti ja ns. kaluttu loppuun, tai sitten aihe ei ole enää ajankohtainen (jos viestiketjussa on käsitelty esimerkiksi festivaalia tai konserttia), tai sitten samasta aiheesta on ollut keskustelua jo aikaisemmin. Goottifoorumilla on myös tapana sulkea sellaiset viestiketjut, jotka sisältävät sata (100) sivua, ja avata uusi viestiketju samasta aiheesta toisaalla. Voit halutessasi kysyä foorumin valvojilta tai ylläpidolta syytä tämän viestiketjun sulkemisen syistä.

Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 112 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!