Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Lapsia?

Kirjoittanut: SeKukaVaaniiSängynAlla (Jäsen)
  • #171
  • Arvo: Mahtigootti+
  • Lähetetty: 10.01.2009 23:04

Lainaus: Severana

Kunnon tainnutus alle, niin ei tunnu missään.


Tästä tulikin mielee että jos sattus kohdalle semmonen painajainen ettei kerkeä saada mitää helpotusta tuskiinsa ja joutuis ihan tosta noin vaan ponnistelee...ei helkkari, menisin ihan paniikkii. Siinä tulis jo semmonen pelko sitä tulevaa kipua kohtaan et hajoisin siihen paikkaa.
Kirjoittanut: Miitu (Jäsen)
  • #172
  • Arvo: Edistynyt
  • Lähetetty: 10.01.2009 23:20
Minä kyllä tahtoisin lapsia, vaikka hieman olen samaa mieltä kaverini kanssa joka koirankasvattajan logiikalla kysyi, että kannattaako minun rikkonaisella keholla hankkia lapsia jos vaikka muksuni perisivät minulta nämä vaivat.
Siltikin, jos vain joskus elämäntilanne ja kaikki sallisi, mielelläni ryhtyisin rakastavaksi äidiksi. Uneksia ainakin voi pojasta ja kahdesta tytöstä jotka voisi pukea hienosti, opettaa kauniisiin käytöstapoihin ja koettaa pitää kaukana joujou-kulttuurista..

Pelkään kipua hirveästi, mutta jostain syystä en osaa ennalta pelätä synnytyskipuja. Enemmänkin pelkäisin jotain ongelmia synnytyksen kulussa, lapsen kuolemaa tai vammautumista tai jos itsellä vaikka paikat repeäisi.
Pakko kai se muutenkin olisi kestää, kun en millään halua mitään mikä olisi yhteydessä suoneen. Olisi aika ikävää koettaa pukata lasta maailmaan samaan aikaan kun kärsisi paniikista.
Ilokaasulla eteenpäin tai jotain.
Kirjoittanut: Severana (Jäsen)
  • #173
  • Arvo: Mahtigootti+
  • Lähetetty: 10.01.2009 23:27
SeKukaVaaniiSängynAlla
No panic, yleensä se kestääää ja kestääääääää, kun on ensimmäistä kertaa asialla. Kipua lievitetään sairaaloissa hurjan tehokkaasti nykyään, otin itsekin torkut välillä!

Offiksi meni, mutta menköön.
Kirjoittanut: SeKukaVaaniiSängynAlla (Jäsen)
  • #174
  • Arvo: Mahtigootti+
  • Lähetetty: 10.01.2009 23:43

Lainaus: Severana

otin itsekin torkut välillä!

Hahah Helpottavaa tietoa, kiitoksia vaan.

Aika paljon nykyistä enemmän pitää kuitenkin haluta sitä toukkaa että ton kokemuksen olisin valmis käymää läpi. Onneksi mulla on tuo kisuliini jota paijailla
Kirjoittanut: MetalMama (Jäsen)
  • Lähetetty: 11.01.2009 00:38

Lainaus: SeKukaVaaniiSängynAlla

pari-kolmikiloista (?)

Ennemminkin kolmi-nelikiloista Juu huhut pitää paikkansa, kipu kyllä unohtuu. Tavallaan muistaa että se sattu kauheesti, ja kummallakin kerralla mä itkin kun tuntu niin epätoivoselta kestää sitä kipua, mut jotenkin sen vaan kestää. Sen pahimman tunteen vaan unohtaa eikä jälkikäteen enää pysty kuvittelemaan mitään niin samanlaista kipua.

Oikeaan aikaan annetut kivunlievitykset kyllä helpottaa todella paljon. Epiduraali oli mulle taivaan lahja (vaikken uskova olekaan, heh). Oikeaan aikaan kun sen saa niin pystyy lepäämään välillä kunnolla, ja vaikka loppuvaihees se ei enää autakaan niin vaimentaa kuitenkin pahimmat, niin et pystyy keskittymään kunnolla ponnistukseen.

Ei synnytystä kannata pelätä. Tietty kannattaa olla realisti, ei kivutonta synnytystä ole olemassakaan, mutta jälkikäteen kipua ei muista eikä siitä välitä kun nyytti on rinnalla
Kirjoittanut: Kedira (Nimetön)
  • Lähetetty: 11.01.2009 14:05

Lainaus: MetalMama

Ei synnytystä kannata pelätä. Tietty kannattaa olla realisti, ei kivutonta synnytystä ole olemassakaan, mutta jälkikäteen kipua ei muista eikä siitä välitä kun nyytti on rinnalla


Nykyään neuvoloissa on muuten synnytyspelkoryhmiä ja mikäli on kovinkin pelokas / muita vaikka terveydellisiä syitä, niin voidaan suorittaa suunniteltu sektio. Haluamansa synnytystavan saa aika laajasti valita itse ja asioista voi ottaa selkoa jo paljonkin ennen H-hetkeä. Synnytysosastoilla saa vierailla muutoinkin, kuin sillä neuvolasta suunnitellulla kerralla.


Lainaus: Severana

No panic, yleensä se kestääää ja kestääääääää, kun on ensimmäistä kertaa asialla. Kipua lievitetään sairaaloissa hurjan tehokkaasti nykyään, otin itsekin torkut välillä!


Itselläni molemmat olivat aika nopeita ja kivuttomia synnytyksiä. En aluksi (siis oikeasti) edes huomannut supistusten alkaneen, ja lopulta lapsiveden mentyä synnytys lähti käyntiin niin nopeasti, että kivunlievitystä ei ehditty aloittamaan. En halua pelotella ketää - vaan tähdennän, että itselläni nämä menivät niin nopeasti, että suurien kipujen tullessa oli lapsikin liki sylissäni jo! Joten näistäkin kivuista toipuu hyvinkin helposti, itse suunnittelin seuraavaa pienokaista jo muutama tunti edellisen synnyttyä!!!
Kirjoittanut: Severana (Jäsen)
  • #177
  • Arvo: Mahtigootti+
  • Lähetetty: 11.01.2009 14:18

Lainaus: Kedira

Itselläni molemmat olivat aika nopeita ja kivuttomia synnytyksiä.

Höh, itse pusasin ainokaista 28h. Epäreilua.

Lainaus: Kedira

kivunlievitystä ei ehditty aloittamaan

Tuo onkin sitten se huono puoli nopeassa synnytyksessä.
Kohta joudutaan perustamaan oma Synnytyksiä-ketju, jollei off-topic lopu.
Kirjoittanut: Piiskansiima (Jäsen)
  • Lähetetty: 11.01.2009 14:27

Lainaus: Severana

Kohta joudutaan perustamaan oma Synnytyksiä-ketju, jollei off-topic lopu


Eipä tuota kyllä voi ihan offiksi kutsua, lapsiin kun liittyy aika läheisesti se syntyminen...
Kirjoittanut: Severana (Jäsen)
  • #179
  • Arvo: Mahtigootti+
  • Lähetetty: 11.01.2009 14:34
Piiskansiima
Totta tuokin. Vähän pelkään, että synnytysjutut ei ihan kaikkia jaksa kiinnostaa, vaikka lapsista haluaisikin keskustella. Silti kirjoitan itsekin niitä tänne...
Kirjoittanut: BronzeRain (Aktiivi)
  • #180
  • Arvo: Platinagootti+
  • Lähetetty: 11.01.2009 15:02

Lainaus: Miitu

Minä kyllä tahtoisin lapsia, vaikka hieman olen samaa mieltä kaverini kanssa joka koirankasvattajan logiikalla kysyi, että kannattaako minun rikkonaisella keholla hankkia lapsia jos vaikka muksuni perisivät minulta nämä vaivat.

Sama vika täällä, jotenkin tuntuu ettei huvittaisi periyttää omalle lapselle huonoa näköä, nivelreumaa ynnä muuta mukavaa pashaa. Mutta toisaalta, olin viimein päässyt sinuiksi sen asian kanssa että haluan lapsia. En halua niitä juuri nyt, mutta sitten joskus viiden vuoden päästä kyllä. Juuri kun totuin siihen ajatukseen, tuli tuollainen pöljä pelko.
Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 2 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!