Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Arjen filosofiaa

Kirjoittanut: die Winterreise (Nimetön)
  • Lähetetty: 02.03.2009 15:39

Lainaus: Heetteri

En tiedä. Eivät välttämättä mitkään fyysiset olennot, vaan ehkä juurikin jonkinlainen tietoinen kokonaisuus. Tämähän se kysymys juuri onkin. Database for souls, if you will.

Voi, kuulostaa hyvin kauniilta
Kirjoittanut: Heetteri (Ex-inkvisiittori & Miss Halloween 2008)
  • Lähetetty: 02.03.2009 15:44
die Winterreise
Heh, kiitos.

En tiedä onko tämä aihe niinkään filosofiaa, vaan eksistentialistista tai metafyysistä pohdiskelua, muuten - kuvaava otsikko voisi ehkä olla jotain yleispätevämpää.
Kirjoittanut: Klavier (Jäsen)
  • #13
  • Arvo: Edistynyt
  • Lähetetty: 03.03.2009 00:24

Lainaus: Heetteri

En tiedä onko tämä aihe niinkään filosofiaa, vaan eksistentialistista tai metafyysistä pohdiskelua, muuten - kuvaava otsikko voisi ehkä olla jotain yleispätevämpää.


Niinno, molemmathan noista ovat filosofian alalajeja Ja tosiaankin otsikko.. Olisin toki voinut pistää jotain vähemmän kliseisempää, tai edes kuvaavampaa, oikeassa olet :/ Jos joku keksii jonkun raflaavamman nimen niin ehdotuksia otetaan mielenkiinnolla vastaan.

Jatkan taas sieluilua, heti kun saan itseni taas pikkuisen kasaan, huono ilta tänään..
Kirjoittanut: Heetteri (Ex-inkvisiittori & Miss Halloween 2008)
  • Lähetetty: 03.03.2009 09:54
Klavier
Metafysiikka ei kyllä ole filosofian alalaji millään mittapuulla.. Se on pikemminkin astrofysiikan ja rajatieteen äpärälapsi. Ja omia lempiharrastuksiani.
Kirjoittanut: Klavier (Jäsen)
  • #15
  • Arvo: Edistynyt
  • Lähetetty: 09.03.2009 21:43

Lainaus: Heetteri

Metafysiikka ei kyllä ole filosofian alalaji millään mittapuulla.. Se on pikemminkin astrofysiikan ja rajatieteen äpärälapsi. Ja omia lempiharrastuksiani.


Ai :D
Jännä juttu että olen juuri päntännyt viikonlopun pääni puhki metafysiikkaa, ihan varta vasten edessä häämöttävää filosofian yo-koetta varten :)

"Metafysiikka (muinaiskreikaksi + , meta- + fysika, "fysiikan jälkeen") on olevaisen olemusta ja perussyitä tutkiva filosofian haara."

Mutta metafysiikka (joka tapauksessa) ON hyvin mielenkiintoista. Kysymys determinismistä ja vapaasta tahdosta on hyvin kimurantti mutta antoisa mietinnän kohde. Itse en ainakaan kykene uskomaan, että kaikki mitä meille elämässä tapahtuu olisi vain syy-seuraus-suhteen aiheuttamaa, vaan uskon tahdon vapauteen, jota kausaliteetti lait rajoittavat.
Kirjoittanut: die Winterreise (Nimetön)
  • Lähetetty: 09.03.2009 21:54
Sori Heetteri mutta miksi filosofian maikkani sanoi metafysiikan olevan filosofian alalaji?
Kirjoittanut: Heetteri (Ex-inkvisiittori & Miss Halloween 2008)
  • Lähetetty: 09.03.2009 22:01
Klavier
die Winterreise

Tämä on kyllä aivan uutta tietoa...minulle eksistentialismi on ollut se filosofian alalaji, etenkin kun filosofia sinänsä ei ole tiede, mutta metafysiikka pohjaa ainakin optimaalitilanteessa edes jollakin tapaa fysiikkaan - on siis tavallaan fysiikan JATKE, ei sen ulkopuolinen tila. Mua kammottaa ajatella että lukion filosofiankursseilla raiskataan metafysiikkaa. >_<
Kirjoittanut: die Winterreise (Nimetön)
  • #18
  • • Muokkasi: die Winterreise
  • Lähetetty: 09.03.2009 22:16
Niin no jos ajatellaan tarkasti, niin kyllähän metafysiikaassa käytetään perustietona kaikkea fysiikassa opittua ja jopa fysiikankin perussuureita. Niihinhän se nojaa; se vain on erilaista että metafysiikassa otetaan käyttöön kaikenlaisia omia käsitteitä joita ei tiukan tieteellisesti rajoitetussa fysiikassa käytetä. Metafysiikassa käytetäänkin mahdollisuuksia, joiden ajatellaan olevan mahdottomia fysiikan kannalta. Mutta tietenkin täytyy sanoa että fysiikkahan ei edes pyri vastaamaan kysymykseen "miksi"; ainoastaan "miten". Se ei pyri myöskään vastaamaan kysymykseen "miten näiden mitattavien mahdollisuuksien jälkeen". Mutta joo Heetteri, voin kyllä vielä yrittää selvittää miten metafysiikka kategorisoidaan vai meneekö se molempien alojan alle...
Kirjoittanut: SeKukaVaaniiSängynAlla (Jäsen)
  • #19
  • Arvo: Mahtigootti+
  • Lähetetty: 09.03.2009 22:28
Täällä on niin fiksuja ihmisiä et minä en edes tiedä mistä nyt puhutaan. O_o

Ehkäpä rupeen lukemaan tätä ketjua aktiivisemmin niin opin samalla jotain.
Kirjoittanut: Klavier (Jäsen)
  • #20
  • Arvo: Edistynyt
  • Lähetetty: 10.03.2009 12:38
Heetteri

Eksistentialismikin on vain hyvin pieni osa koko filosofian laajaa alaa. http://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_filosofisist a_koulukunnista_ja_opeista Sieltä löytyy suhteellisen kattava lista kaikista koulukunnista ja suuntauksista, jotka filosofia käsittää. Eksistentialistisessa opissa korostuu yksilön kokemuksen ainutlaatuisuus ja sen tunnetuimpia edustajia ovat mm. Soren Kierkegaard, Friedrich Nietzsche, Martin Heidegger ja Jean Paul Sartre. http://fi.wikipedia.org/wiki/Eksistentialismi Itse asiassa olen itsekin tosi kiinnostunut eksistentialismista ja edellä mainittujen ajattelijoiden opeista. Suosittelen luettavaksi kirjaa "Mihin uskovat: Eksistentialistit" kirjoittanut Richard Appignanesi (ennen kirjan lukemista suosittelen opiskelemaan muutaman filosofisen termin, muuten lukukokemus saattaa olla hieman haastava)

Metafysiikka taas on oppia "fysiikan takana". Sen alle kuuluvat mm.:
Ontologia tutkii olevaisen perimmäistä olemusta. Se tutkii olemisen ja olemassaolon käsitteitä ja olevaisen perimmäistä laatua, kuten sitä, mitä tyyppiä (eli onko maailma vain materiaa, vai jotain muuta etc.) olevia asioita on olemassa ja minkälaisia suhteita niiden välillä on.
Kosmologia on maailmankaikkeuden rakennetta ja historiaa tutkiva tiede. Se käsitettiin ennen osaksi metafysiikkaa (silloin kun ei vielä ymmärretty maailmankaikkeutta), mutta nykyään sen kysymykset ovat enemmänkin tieteellistä.
Mielenfilosofia tutkii mieltä ja tietoisuutta sekä mielen ilmiöiden luonnetta ja niiden yhteyttä toimintaan ja aivoihin.
Teologia eli jumaluusoppi on ennen kaikkea jumalan ja jumaluuden luonteen tutkimista. Sen alaan kuuluvia kysymyksiä ovat näin olleet, onko jumalia yksi (monoteismi), useita (polyteismi) vai lainkaan (ateismi)? Osallistuuko jumaluus maailman toimintaan (teismi), vai onko se vain luova tai kaiken liikkeellepaneva voima (deismi)? Ovatko jumaluus ja kaikkeus erillisiä (panenteismi, dualismi) vai sama asia (panteismi)?
Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 24 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!