Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Taantuma ja sen vaikutukset.

Kirjoittanut: Heetteri (Ex-inkvisiittori & Miss Halloween 2008)
  • Lähetetty: 30.03.2009 14:28
Lueskelin tuossa valtavaa pinkkaa lattialleni kertyneitä Kauppalehtiä joista keräsin lopputyöaineistoa, ja tulin miettineeksi, että miten oletettu lama/taantuma on näkynyt foorumilaisten elämässä tähän asti? Kuinka moni muistaa 90-luvun vastaavan ajan? Mitkä ovat tulevaisuusnäkymät?
Kirjoittanut: Tristessa (Aktiivi)
  • Lähetetty: 30.03.2009 16:12
Voin kertoa, mitä käsityksiä olen saanut keskusteltuani mm. Palkansaajien tutkimuskeskuksen Pekka Sauramon sekä meppi Esko Seppäsen kanssa. Kapitalismin finanssikriisi on huomattavasti pahempi kuin 1990-luvun alun talouslama ja jopa pahempi kuin 1930-luvun suuri lama. Yhdysvalloissa ylivelkaantuminen tulee ajamaan miljoonia ihmisiä asunnottomuuteen, työttömyyteen ja köyhyyteen. Muista valtioista käytännössä konkurssissa ovat Islanti, Latvia ja Kreikka. Myös Iso-Britannialla on velkaa noin5 kertaa maan BKT:n verran. Talouskriisi on maailmanlaajuinen ja siitä tulee pitkä.
Seppänen ennustaa, että jossain vaiheessa liikkeelle lähtee inflaatio, joka muistuttaa sotatalouden jälkeistä elvytystä. Eli kun rahan arvo alenee, velkojen määrä alenee myös...
Silti vielä ei tarkkaan edes tiedetä, mitä pommeja pankeista löytyy ja kuinka paljon esimerkiksi suomalaisista eläkerahoista on lentänyt taivaan tuuliin. Monet suomalaiset kaupungit (mm. Turku ja Espoo) ovat menettäneet sijoituksiaan ja joutuvat nyt tiukalle säästökuurille.
Suomen hallituksen linja on, että kansa maksaa yhtiöitten ja pörssipelureiden tappiot.

Seppäsen kirjasta Hullun rahan tauti:
http://www.eskoseppanen.net/index.php?option=com_c ontent&view=article&id=624:hullun-rahan-tauti-uv-1 2009&catid=17:talous&Itemid=300007
Kirjoittanut: tapsuli (Jäsen)
  • #3
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 30.03.2009 16:19
Eipä se ainakaan minua pahemmin ole koskenut ja ei tule koskemaankaan.Näin ainakin itse uskon.Kulutan samaan tahtiin kuin ennenkin.Ehkä se näkyy siinä ettei tarvitse tehdä ylitöitä kun lama/taantuma on päällä.Työskentelen alalla mihin ei lamat pahemmin vaikuta.

Hyvin muistan tuon 90-luvun vastaavan ajan.Tuli käytyä enemmän baareissa kun oli aikaa,siis ei tarvinnut tehdä ylitöitä niin kuin tässä nousukauden aikaan.

Jos mennään alas niin kyllä sieltä ylöskin tullaan.Ehkä seuraava isompi nousu tapahtuu silloin kun afrikassa tapahtuu kiinailmiö (siis en tarkoita ydinreaktorin sulamista).
Kirjoittanut: BronzeRain (Aktiivi)
  • #4
  • Arvo: Platinagootti+
  • Lähetetty: 30.03.2009 16:27

Lainaus: Heetteri

Miten oletettu lama/taantuma on näkynyt foorumilaisten elämässä tähän asti? Kuinka moni muistaa 90-luvun vastaavan ajan? Mitkä ovat tulevaisuusnäkymät?

Kesätöitä ei ole herunut, isä irtisanottiin, koulussa ei saa enää juuri koskaan jälkiruokaa (suurin huoli kaikista), ja päivittäin saa kuulla kavereiden työnsaantiongelmista ja irtisanomisista. Opiskelijaanhan tämä ei onneksi kolahda niin kovaa, ja lama on toivon mukaan ohi kun valmistun.
Kirjoittanut: Heetteri (Ex-inkvisiittori & Miss Halloween 2008)
  • Lähetetty: 30.03.2009 16:30
Tristessa

En menisi allekirjoittamaan moisia apokalyptisia uhkakuvia. Useammat taloustieteilijät ennustavat taantumasta ankaraa, mutta lyhyttä, Amerikan elpymistä enteillään vuoden 2010 loppuun. Finanssiala on juurikin se joka saa kovimpia kolauksia, mutta yritysten olisi hyvä olla maltillisia irtisanomisissaan, sillä etenkin Suomessa työvoimaa tullaan lähiaikoina tarvitsemaan enemmän, venytettiinpä eläkeikää tahi ei.

Bronzerain
Itsekin haen vakituista- tai edes määräaikaista duunia nyt hektisesti - sitä tuntuu kyllä olevan enemmän tarjolla kuin oletin. Jos tarpeen on, menen sitten vaikka siivoomaan, sillä työttömäksi en halua jäädä.

Vähän btw naurattaa Seppäsen keuhkoaminen sivuillaan. Joopa joo.
Kirjoittanut: BronzeRain (Aktiivi)
  • #6
  • Arvo: Platinagootti+
  • Lähetetty: 30.03.2009 16:44
Heetteri
Minusta siivoojan työ on aivanhirveän aliarvostettua, se ei itseasiassa ole yhtään hassumpi homma. Olettaen ettei siivoa hotellihuoneita tai lomamökkejä, koska niissä useimmat ihmiset sikailevat häpeilemättä. Eräässäkin hotellihuoneessa oli luokkakaveri saanut pestä seinästä ihan sitä itseään. -_-' Mutta liiketilojen siivoaminen olisi minulle oikein mieluisa pesti.
Täällä tosin on todella niukasti hommia tarjolla, useimpiin vaaditaan alan koulutus. En ehkä lähde pyrkimään psykiatrisen sairaanhoitajan pestiin...
Kirjoittanut: Malys_ (Jäsen)
  • Lähetetty: 30.03.2009 16:49
Ei ole vaikuttanut taantuma ja lama vielä mitenkään itsellä, tuttuja vain on paljon lomautettu tai irtisanottu. Omalla työpaikalla ei ole näkynyt ainakaan vielä sielläkään mitään huonompaa suuntaa.*koputtaa puuta*

Silti totta kai tämä tilanne stressaa kovasti miten etenee, kuinka pitkälle ja kuinka pitkään tulee jatkumaan. Ja miten Suomi tulee nousemaan tästä suosta. Itsellä voi olla vähän vääristynyt kuva (?) koska tällä seudulla työllisyystilanne on aivan surkea ja vaikkakin uutisia olen seurannutkin sen verran että jatkuvastihan uudet irtisanomiset ja lomautukset kummittelee otsikoissa muttei niistä koko maan tilannetta, saati koko maailman, totuutta tietenkään näe..

Kertokaa joku muuten tyhmälle mistä kaikki veloissa olevat maat on lainaa oikein ottanut kun kaikki tuntuu olevan veloissa? Eikös Suomella itselläänkin ole ihan kiitettävästi velkaa ja lisääkin ollaan ottamassa...?
Kirjoittanut: Heetteri (Ex-inkvisiittori & Miss Halloween 2008)
  • Lähetetty: 30.03.2009 17:16

Lainaus: BronzeRain

Minusta siivoojan työ on aivanhirveän aliarvostettua, se ei itseasiassa ole yhtään hassumpi homma.


Olen kyllä ollut siivoojantyössä, mutta kun on ensin opiskellut alalle jonka palkkaodotukset ovat 1500-2700e, niin onhan se aikamoinen tälli.
Kirjoittanut: BronzeRain (Aktiivi)
  • #9
  • Arvo: Platinagootti+
  • Lähetetty: 30.03.2009 17:36
Heetteri
No, totta. Mutta, parempi huono palkka kuin ei palkkaa ollenkaan.
Kirjoittanut: Heetteri (Ex-inkvisiittori & Miss Halloween 2008)
  • Lähetetty: 30.03.2009 17:54

Lainaus: BronzeRain

Heetteri
No, totta. Mutta, parempi huono palkka kuin ei palkkaa ollenkaan.


Siksipä juuri sanoinkin että vaikka sitten siivoamaan. Mutta asiakaspalveluun en enää koskaan halua.
Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 13 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!