Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Hajusteet

Kirjoittanut: SnowWhite- (Jäsen)
  • #341
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 13.01.2012 20:33
Aika paljon on noita hajuvesiä kertynyt, ottaen huomioon, että arkena en juurikaan mitään niistä käytä. Töihin en viitsi laittaa, koska tiedän kuinka kamalaa voi olla jonkun hajuveden haju, jos on hiukankaan yliherkkä. Pitäisi kyllä kunnostautua vapaapäivinä ja suihkia enemmän noita hajuvesiä. Turhaan tuolla seisovat jos kerran kahdessa kuukaudessa jotain laitan, kun lähden juhlimaan.

Suosikkihajuvedet on pikemminkin sellaisia hedelmäisiä tai kirpakoita, kuin mitään kovin mausteisia ja raskaita. Joskus aikoinaan sain serkulta joululahjaksi sikäläisten kaksikymppisten suosiman hajuveden ja täytyy myöntää, etten ole sitä pystynyt käyttämään, koska on niin raskas. Tuli vain pää kipeäksi ja tuollahan se 75ml:n pullo venyy.
Kirjoittanut: Anyxia (Jäsen)
  • Lähetetty: 03.04.2012 14:12

Lainaus: Anyxia

Suosikkituoksujani ovat Armani Code Elixir ja Bruno banani Magic woman

Pitää jo oikein omaa kommenttia lainata, mutta kun olen taas päässyt kokeilemaan uusia tuoksuja niin pitää näiden lisäksi mainita pari uutta ihanuutta..

...melko uusi tuttavuuteni, joka nousi myös ehdottomaksi suosikikseni, on Oriflamen Felicity eau de toilette! Yleensä nuo toilettet eivät kauan tuoksu ja niitä saa suihkutella 5 minuutin välein, mutta mahtavana yllätyksenä tuo tuoksu kestää tosi kauan verrattuna normaali toilettetuoksuihin. Maksoi 16,90 € kun sen ostin. Tuoksusta tulee mieleen mystinen intia ja kaunis auringonlasku. Kaneli, intialainen jasmiini ja vanilja... täydellistä!

Toinen, melko uusi tuttavuuteni, on Jeanne Arthes Love generation rock eau de parfum. Tuoksu ei ole sieltä raikkaimmasta päästä, mutta minuun teki vaikutuksen. Te, jotka haluatte raikkaita merellisiä tai sitrustuoksuja, ei kannata kokeilla tätä. Te taas jotka pidätte vähän "tunkkaisemmista" vaniljatuoksuista sun muista niin tämä on hyvä. Omasta mielestäni tuoksu on ihana, ja kaiken lisäksi se tuoksu pysyy monta päivää eikä sitä tarvitse suihkutella jatkuvasti. Ja mikä parasta, hinta oli tässäkin siinä 16 €:n paikkeilla!
Kirjoittanut: Magnolia (Jäsen)
  • #343
  • Arvo: Mahtigootti
  • • Muokkasi: Magnolia
  • Lähetetty: 12.04.2014 17:10
Huomasin, että gootit käyttävät nykyään YSL Opiumia.
15 vuotta sitten käyttivät Make Up Store.. Oli oikein erikoisen myrkyllinen hajuvesi..
Kirjoittanut: Satanica (Jäsen)
  • #344
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 13.04.2014 11:07
Yyhyhyy, minä en voi sietää hajuvesiä! Niissä on kaikissa tosi voimakas haju omaan nenääni, vaikka olisi miten mieto tahansa. Omistan siltikin kaksi hajuvettä, toisen nimi oli joku Oh lola! - merkkiä en muista ja toinen on Nicki Minajin Pink Friday. Kumpikin ihan kivoja, mutta todella harvoin tulee käytettyä, en kestä sitä hajua vaatteissa

Hajusteista muutenkin on jäänyt teiniajoilta vähän sellainen epämieluisa kuva. Joskus minua alettiin kiusata, kun minun oletettiin käyttävän hajuvettä ja kun selvisi, etten käytä kuin deodoranttia, niin johan alkoi nokkiminen. Olin muka epänaisellinen ja ällöttävä, kun en sellaista myrkkyä halua iholleni laittaa.

..Mutta onnekseni, nythän on tullut niitä "vartalotuoksuja", jotka ovat tosi, tosi mietoja. En ole vielä saanut aikaiseksi ostaa itselleni kokeeksi, mutta eräs kollegani suositteli Thalgon vartalotuoksua, joka ei tuoksu oikein millekään, kun sitä suihkauttelin käsiini - hyvin mieto tuoksu siis.
Kirjoittanut: Magnolia (Jäsen)
  • #345
  • Arvo: Mahtigootti
  • • Muokkasi: Magnolia
  • Lähetetty: 13.04.2014 12:24
Oh Lola on kyllä hiemän raskas..

Prada Candy on kevyt ja hyvä.

Kirjoittanut: Magnolia (Jäsen)
  • #346
  • Arvo: Mahtigootti
  • • Muokkasi: Magnolia
  • Lähetetty: 15.04.2014 04:17
Gootti -hajuvedet

- Etro Messe de Minuit (Keskiyön messu).
- L`Artisan Parfumeur Passage d'Enfer (Helvetin portit).
- Serge Lutens Tubereuse Criminelle (Kriminaalinen tuberuusu).
- Comme des Garcons Avignon.
- La Liturgie des Heures Jovoy Paris.
- Comme des Garcons Series Incense (4 hajuvettä)
- Blood Concept (Black Series)

Eli olibaanihartsi..
Kirjoittanut: Magnolia (Jäsen)
  • #347
  • Arvo: Mahtigootti
  • • Muokkasi: Magnolia
  • Lähetetty: 20.04.2014 22:19
Demeter, mono tuoksut --> Incence (puhdas olibaanihartsi), Zombie (vanha arkku, sienet), Dirt (multa).

Yli 200 mono tuoksua..

http://www.demeterfragrance.com/58083/All-Classic- Scents.html
Kirjoittanut: Nocturne (Aktiivi)
  • #348
  • Arvo: Mahtigootti1500
  • Lähetetty: 21.04.2014 11:04
Tunnustan, olen aikalailla hurahtanut hajuvesiin ja ihan arkenakin iholle eksyy oku mukava tuoksu. No mikäs työttömän ollessa. Töihin mennessä käytän vartalotuoksua, koska ainakaan ainoa omistamani tuoksu (Oriflame vadelma-minttu) ei tuonut reaktiota ihmiseltä joka reagoi jopa aloe vera Rexonaan.
Kirjoittanut: Mirilla (Jäsen)
  • #349
  • Arvo: Edistynyt
  • Lähetetty: 21.04.2014 12:01
Oriflame-linjalla mennään täälläkin. Ehkä ehdoton lempparini kautta aikojen on tällainen Love Potion:
http://fi.oriflame.com/products/product-detail.jht ml?prodCode=22442
Pullo on jännä ja tuoksu ihastuttava.
Kirjoittanut: Nocturne (Aktiivi)
  • #350
  • Arvo: Mahtigootti1500
  • Lähetetty: 21.04.2014 13:38

Lainaus: Mirilla

Pullo on jännä ja tuoksu ihastuttava.


Itsellänikin on tuo tuoksu ja pidän siitä aikalailla.
Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 1 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!