Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Irtorastat ja rastojen laittajat !

Kirjoittanut: Dark Soul (Jäsen)
  • #431
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 28.11.2009 00:45
Osaisivatkohan ne kampaajalla tehdä minulle tuollaisia kuiturastoja? Onko tietoa?
Kirjoittanut: Layil (Jäsen)
  • Lähetetty: 28.11.2009 12:16

Lainaus: Dark Soul

Osaisivatkohan ne kampaajalla tehdä minulle tuollaisia kuiturastoja? Onko tietoa?

Riippuu aika paljon kampaajasta. Lähinnä varmaankin siitä, että onko niillä noita rastoja jo valmiina. Halvemmaksi kuitenkin tulee, et ite ostaa kuiturastat ja letittelee sitten päähän. Ohjeita löytyy paljon.
Kirjoittanut: SirMarylee (Aktiivi)
  • Lähetetty: 07.12.2009 17:09
Jos joku edelleen kaipaa tuota letitysapua Hml/Jkl alueilla niin voi ottaa yhteyttä, en pyydä paljon rahaa siitä työstä, mutta letitysjälki on hyvää. Olen itselleni ja muutamalle tutulle pötköjä päähän laitellut...
Kirjoittanut: BlackWidow (Jäsen)
  • Lähetetty: 09.12.2009 12:55
Kuiturastoista sen verran, että jos on kärsivällisyyttä ja näppäryyttä saa ne itsekin laitettua.
Tämä neito laittoi juuri pari päivää sitten itse kuiturastat päähän vaihteeksi ja ihan hyväthän niistä tulivat. Kehujakin olen jopa saanut.
Kirjoittanut: SirMarylee (Aktiivi)
  • Lähetetty: 10.12.2009 17:50

Lainaus: BlackWidow

Kuiturastoista sen verran, että jos on kärsivällisyyttä ja näppäryyttä saa ne itsekin laitettua

yep, mutta se oli sellnen että jos joku nyt apua tarvitsee : P
Kirjoittanut: Usurier (Jäsen)
  • #436
  • Arvo: Edistynyt
  • Lähetetty: 22.12.2009 21:55
Miten tiivistätte itse tehtyjä kuiturastoja? Itse tiivistän usein niitä föönillä, mutta olen kuullut myös että höyryä voi käyttää. Miten sitä höyryä sitten käytetään? Pitääkö olla joku kone vai? Onko kokemuksia? :S
Kirjoittanut: Layil (Jäsen)
  • Lähetetty: 22.12.2009 22:03

Lainaus: Usurier

Miten tiivistätte itse tehtyjä kuiturastoja?

Noh, teepannusta tulevaa höyryä voi käyttää, kiehuvaa vettä (voi kastaa veteen), höyrystin (paras), silitysrauta (väliin vaan kostea pyyhe etc.), suoristusrauta (kostuta rasta ja joku pyyhe väliin)... Nuo on mielestäni ainakin nopeampia kuin hiustenkuivaaja.
Kirjoittanut: Usurier (Jäsen)
  • #438
  • Arvo: Edistynyt
  • Lähetetty: 22.12.2009 22:08
heh silitysrauta ja suoristin voisi kuvitella että tulos on lättyrasta. mistä tuollaisia höyrystimiä saa? ovatko kalliita?
Kirjoittanut: Layil (Jäsen)
  • Lähetetty: 25.12.2009 16:39

Lainaus: Usurier

heh silitysrauta ja suoristin voisi kuvitella että tulos on lättyrasta. mistä tuollaisia höyrystimiä saa? ovatko kalliita?

Höyrystimiä sai jostain tv shopista joskus, mutta ihan kaupoista saa. Saksassa näin 20€ maksavan, mutta voi maksaa 60€. Tobi höyrystin on vähän liian isokokoinen. Löytyy pienempiäkin.

Ite teen kaikki rastat silitysraudalla. Eikä ne paljoa litisty ja palautuvat kyllä pyöreimmiksi nopeasti. Silitysrauta on ainakin tehokas ja tarpeeks kuuma. Suoristusraudan ongelma taitaa olla se ettei lämpö oikein riitä ja tosi hidasta sen takia.
Kirjoittanut: Usurier (Jäsen)
  • #440
  • Arvo: Edistynyt
  • Lähetetty: 26.12.2009 00:44
Kuinka kuumalla pidät silitysrautaa? Onko kuidun ja raudan välissä jokin, esim. rätti?
Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 39 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!