Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Kitinät, narinat ja vinkunat 9 - kun valitus ei riitä

Kirjoittanut: kuopassa (Ylläpitäjä)
  • Lähetetty: 13.04.2010 03:10
Vanhanpiikuuden tai vanhapiikauden* raja on kaiketi 24, 25 tai 26 ikävuoden tienoilla. Ei ole aikaisemmin ollut rahallisesti kannattavaa olla yksineläjä sen takia kun valtio on perinyt sellaisilta veroja. On siis ollut sellainen sinkkuvero. Nythän sitä veroa ei enää ole.

*) Vielä varmuuden vuoksi tuohon se (sic), jotta kielioppipollarit voivat olla rapsuja rapsuttamati.
Kirjoittanut: Kreivi Arvet (Nimetön)
  • Lähetetty: 13.04.2010 10:55

Lainaus: BronzeRain

Minä olen... yksinäinen.


Meidän yhteiskuntamme aiheuttaa yksinoloa. Annan neuvona sen että kun olet yksin nauti siitä!
Kirjoittanut: Kreivi Arvet (Nimetön)
  • Lähetetty: 13.04.2010 11:02

Lainaus: darkAngel

Alan pikkuhiljaa uskoa sitä pelottavaa ajatusta, että olen ikuinen vanhapiika.


Itse en koe "ikisinkkuuttani" mitenkään pelottavana! Mää oon 35 vuotta taivaltanut tän planeetan pinnalla ja välillä "pinnan allakin" ja huomannut että usein on paljon kivempaa olla ihan issesseen! Vaikka tosin kaipaa silloin tällöin lämmintä halia ja hellää suudelmaa!
Kirjoittanut: Positiivinenpakana (Jäsen)
  • #904
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 13.04.2010 11:07
Kitinää! Mahaan sattuu, au au au, tänään ihnhoan olla nainen. Lisäksi rasittava työseminaari on lätkäisty juuri samalle viikonlopulle kuin kauan odottamani larppi, johon sain tänään maailmankuvauksen. En halua peruuttaa ainoaa peliä, johon olen kevään aikana ilmoittautunut, etenkin kun jo nyt on pää täynnä proppausideoita. Miten oikein pääsen pyristelemään irti seminaarista, joka on aikalailla pakollinen? Voisinko vielä sairastua sikainfulenssaan?..
Kirjoittanut: Kedira (Nimetön)
  • Lähetetty: 13.04.2010 15:27
Joo - se sitten taas kuntoilusta. Kelpaakohan lääkärin todistus sopparin purkamiseen?
Kirjoittanut: BronzeRain (Aktiivi)
  • #906
  • Arvo: Platinagootti+
  • Lähetetty: 13.04.2010 16:09

Lainaus: darkAngel

Sama vika. Alan pikkuhiljaa uskoa sitä pelottavaa ajatusta, että olen ikuinen vanhapiika. Eikä asiaa auta yhtään se, että oma peilikuva ällöttää enkä jaksa enää meikata ja laittautua.

No, onhan tuo poikaystävä olemassa, vaan jokin tässä silti mättää.

Lainaus: Kreivi Arvet

Meidän yhteiskuntamme aiheuttaa yksinoloa. Annan neuvona sen että kun olet yksin nauti siitä!

Nautin, aina siihen asti että se yksinolo alkaa käymään päälle ja ikävät ajatukset alkavat piinata. Viihdyn kyllä yksinkin, mutta liika on liikaa ja nyt kyllä tosissaan kaipaisin seuraa.
Kirjoittanut: Piiskansiima (Jäsen)
  • Lähetetty: 13.04.2010 16:11

Lainaus: Kedira

Kelpaakohan lääkärin todistus sopparin purkamiseen?


Riippunee siitä millaisen sopimuksen olet allekirjoittanut ja tietenkin myös vastapuolesta. Nuo kuntosalifirmathan taitaa olla surullisenkuuluisia siitä että sopimuksen purkamiseen tarvitaan lakiapua.
Kirjoittanut: Kedira (Nimetön)
  • Lähetetty: 13.04.2010 16:24

Lainaus: Piiskansiima

Riippunee siitä millaisen sopimuksen olet allekirjoittanut ja tietenkin myös vastapuolesta


No on tuossa pykälä sairastumisen varalta, joten voisi tuo lääkärintodistus auttaakkin. Mutta koitanpa ensin olla yhteydessä faijaan, jos saisi maksuapua niin sitten voisi saada henk.koht ohjauksen tähän uuteen tilanteeseen sopivalla tavalla heti, kun tutkimusjakso on ohi ja tulokset tulleet.
Kirjoittanut: mlrd (Aktiivi)
  • Lähetetty: 13.04.2010 23:50

Lainaus: kuopassa

Vanhanpiikuuden tai vanhapiikauden* raja on kaiketi 24, 25 tai 26 ikävuoden tienoilla.

Kas kun ei ole vanharenkiä olemassa. Muita ei kohta oliskaan...

Lainaus: BronzeRain

No, onhan tuo poikaystävä olemassa, vaan jokin tässä silti mättää.

Näytä mulle täysin onnellinen ihminen.

Lainaus: BronzeRain

Nautin, aina siihen asti että se yksinolo alkaa käymään päälle ja ikävät ajatukset alkavat piinata. Viihdyn kyllä yksinkin, mutta liika on liikaa ja nyt kyllä tosissaan kaipaisin seuraa.
Hitto, minä kaipaan häpeämätöntä yksinoloa vähän turhankin paljon. Ja sitten kun on ollut tarpeeksi yksinään, alkaa taas tulemaan mieleen jotta ei tässä viitsisi aina itsekseen olla.
Viikonloppu tai joskus harvoin viikko puskassa rauhoittaa kummasti. Joskus riittää puolikas päiväkin, kunhan saa vaan olla rauhassa.

Ei sen tarvi ihmissuhteisiin vaikuttaa, ellei toisella sitten ole jotakin hetkellistä poissaoloa vastaan.
Kirjoittanut: darkAngel (Aktiivi)
  • #910
  • Arvo: Platinagootti+
  • Lähetetty: 14.04.2010 00:41

Lainaus: BronzeRain

Lainaus: Kreivi Arvet

Meidän yhteiskuntamme aiheuttaa yksinoloa. Annan neuvona sen että kun olet yksin nauti siitä!

Nautin, aina siihen asti että se yksinolo alkaa käymään päälle ja ikävät ajatukset alkavat piinata. Viihdyn kyllä yksinkin, mutta liika on liikaa ja nyt kyllä tosissaan kaipaisin seuraa.

Sama juttu. Joskus on niitä mielentiloja kun ei kertakaikkiaan ole seurallisella tuulella ja ajatuskin sosiaalisesta kanssakäymisestä ahdistaa, mutta tosiaan liika on liikaa. Ja pahinta on, että tiedän mikä mussa on vikana kun en seurustelukumppaniksi kelpaa. Toisaalta, kun en ole koskaan edes seurustellut kenenkään kanssa, luulen että en edes osaisi. Vanha koira ei opi uusia temppuja, kuten sanotaan.

Tämä aihe on suljettu. Et voi lähettää tähän aiheeseen vastausta. Aihe on todennäköisimmin suljettu siksi, että siinä käsiteltävä asia on puitu perinpohjaisesti ja ns. kaluttu loppuun, tai sitten aihe ei ole enää ajankohtainen (jos viestiketjussa on käsitelty esimerkiksi festivaalia tai konserttia), tai sitten samasta aiheesta on ollut keskustelua jo aikaisemmin. Goottifoorumilla on myös tapana sulkea sellaiset viestiketjut, jotka sisältävät sata (100) sivua, ja avata uusi viestiketju samasta aiheesta toisaalla. Voit halutessasi kysyä foorumin valvojilta tai ylläpidolta syytä tämän viestiketjun sulkemisen syistä.

Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 3 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!