Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Kitinät, narinat ja vinkunat: nyt 10 % enemmän jupinaa!

Kirjoittanut: Aural (Jäsen)
  • #161
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 26.05.2010 17:43
Kitistään vielä lisää melkein samasta aiheesta. Tänäänkin pitää työpäivän jälkeen vielä kuvittaa, ja nyt keskittymiskykyä on vielä vähemmän. Tajusin tänään, mitä oikeasti tarkoittaa sanonta "kuolema kuittaa univelat". Ei sillä, ei tätä ehkä mahdollisesti kestä kuin kuun loppuun, tosin en tiedä kuinka terveellistä on se, että univelkaputkeni päättyy noin sadan kilometrin yksinäiseen autoiluun about kuuden aikaan aamulla.
Kirjoittanut: kuopassa (Ylläpitäjä)
  • Lähetetty: 26.05.2010 18:07
Auralin kannattaa lopettaa eläminen ja keskittyä noiden työhommien tekemiseen. Minäkin tein niin ja pystyn nyt saavuttamaan niiiin paljon enemmän.
Kirjoittanut: Roudatar (Aktiivi)
  • #163
  • Arvo: Platinagootti+
  • Lähetetty: 28.05.2010 01:00
Voi että nyt suututtaa ja oikeen urakalla. Joku kaistapää oli mennyt ampumaan naapurin harmitonta kissaa päähän ilkkarilla. Kissaraasu oli viel illalla ainakin hengissä ja toivotaan että selviäisi. Nyt vaan hiukan arveluttaa ottaa tänne edes vähäksi aikaa sitä kissanpentua, mutta luulis, että kaikki menee hyvin kun pidän sen sisällä. Mutta jos MUN kissalle joku saatanan kapinen persläpi uskaltaa jotain tuollasta tehdä, minä nyljen sen elävältä.
Kirjoittanut: mlrd (Aktiivi)
  • Lähetetty: 28.05.2010 03:15

Lainaus: Roudatar

Joku kaistapää oli mennyt ampumaan naapurin harmitonta kissaa päähän ilkkarilla.


Kissa on pieneläimille harvemmin harmiton jollei se ole sisällä. On silti kusta päässä jos eläintä menee tuolla tavalla kiusaamaan.
Kirjoittanut: Marraskuu (Jäsen)
  • #165
  • Arvo: Mahtigootti
  • • Muokkasi: Marraskuu
  • Lähetetty: 28.05.2010 09:40
Mikä hele..tin juttu siinä on, ettei saa työtään tehdä rauhassa.
Yksi tätsy tuossa - muuten ihan kiva - laulaa aivan jatkuvasti.
Kauhea dilemma, kun pistää vihaksi ja häiritsee keskittymiskykyä, muttei sille oikein voi mitään sanoakaan kun se on vanhempi ja viisaampi ja kokeneempi ts. autoritäärisessä asemassa minuun nähden. Ärs.

edit:// muokkasin nätimmäksi tekstiä.
Kirjoittanut: AlienSexGarden (Jäsen)
  • #166
  • Arvo: Mahtigootti
  • • Muokkasi: AlienSexGarden
  • Lähetetty: 28.05.2010 12:27
Eilen lähtiessäni töistä kotiin, kengästäni lähti pala nahkaa irti kantapään alueelta ja jokin muovinen osa kenkää hiersi kantapäätäni aivan penteleesti. Onneksi ei tarvinnut kävellä paljon, sillä sain kyydin isältä, mutta ne alle sata metriä mitä kävelin bussipysäkille olivat kohtalokkaat, koska kantapäästäni lähti iso pala ihoa pois, ja nyt en voi pitää edes sukkaa jalassa
Kirjoittanut: Myria (Aktiivi)
  • #167
  • Arvo: Mahtigootti+
  • Lähetetty: 28.05.2010 13:00
Oon taas saanut olla kunnon mulkvisti, mutta ei voi mitään. Huoh. Eivätkö ihmiset ymmärrä, että on ilmeisesti joko sulaa hulluutta tai sairaalloista masokismia yrittää tutustua muhun._. En arvannut olevani näin vaikea ihminen muille ja ennen kaikkea itselleni.
Kirjoittanut: BronzeRain (Aktiivi)
  • #168
  • Arvo: Platinagootti+
  • Lähetetty: 28.05.2010 13:09

Lainaus: mlrd


Kissa on pieneläimille harvemmin harmiton jollei se ole sisällä.

En oikein ikinä ole tajunnut miksi jotkut vihaavat kissoja siksi että ne metsästävät pieneläimiä (selvyyden vuoksi, kun kuitenkin joku siitä mainitsee, en katso tätä sinun kannaksesi, vaan tuli tuosta vain mieleen), kun se on osa luonnon kiertokulkua. Iso osa näistä ihmisistä itsekin syö lihaa hyvillä mielin, ja noudattaa muita viettejään, ja sitten viitsivät valittaa kun eläin tekee sitä mihin sen vaistot sen määräävät. No, onhan se sääli jos kissa kantaa portaille sievän pikkulinnun tai söpön oravan, mutta eiväthän ne linnut tai oravat tai hiiret tai rotat luonnosta pelkkien kotikissojen panoksella lopu. Eiköhän se kiertokulku ole laskenut sen varaan.
Tiedän paljonkin ihmisiä tästä omasta kotikaupungistani jotka viitsivät vihata kissoja siksi että ne hätyyttävät pikkulintuja pois lintulaudoilta. Kissanomistajia vaaditaan paikallislehden tekstariosastolla jatkuvasti pitämään kissat sisällä tai kytkettynä (voin vain kuvitella mitä meidän rontti sanoisi jos sen laittaisi liekaan) ja joku viitsii säännöllisin väliajoin valittaa kuraisista tassunjäljistä auton konepellillä. Tekisi vähän mieli pyytää näitä ihmisiä hankkimaan tärkeämpää ajateltavaa...
Onneksi keskustassa monta vuotta terrorisoinut kissantappaja vaikuttaisi lopettaneen toimintansa. Moni tuttu menetti kissansa, osa vielä aikas kuvottavalla tavalla.

Joo, jotta siinä ei olisi tarpeeksi kitinää:
Ketuttaa asua täällä syrjässä. Pitäisi päästä anoppilaan viikonlopuksi, vaan kun ei omaa autoa ole niin joutuu ruinaamaan kyytejä kavereilta. Julkinen liikenne, mitä se on?
Kirjoittanut: Roudatar (Aktiivi)
  • #169
  • Arvo: Platinagootti+
  • Lähetetty: 28.05.2010 14:32

Lainaus: BronzeRain

Lainaus: mlrd

Kissa on pieneläimille harvemmin harmiton jollei se ole sisällä.

En oikein ikinä ole tajunnut miksi jotkut vihaavat kissoja siksi että ne metsästävät pieneläimiä

En minäkään. Ja tuolla harmittomuudella lähinnä tarkoitin, että se kissa ei ole ollut vaivaksi kenellekkään, kun oli vielä niin nuorikin (siis jouduttiin lopettamaan). Ja tosiaan pieneläimet tuskin tästä maailmasta loppuu. Ja hyvä vaan jos kissa saa talon rakenteissa pesivät hiiret yms. kuriin. En pane pahakseni yhtään.
Kirjoittanut: DeadlyNightshade (Aktiivi)
  • #170
  • Arvo: Mahtigootti1500
  • Lähetetty: 28.05.2010 19:05
Kissat tulisi mielestäni pitää sisällä tai kytkettyinä, varsinkin taajamissa. Ne eivät kuulu Suomen luontoon. Onhan se helppoa puhua "vieteistä", mutta ettehän te hyvät ihmiset koiriannekaan päästäisi vapaana juoksemaan? Sitähän minäkin. Ihan samalla tavalla voivat jäädä auton alle, paskoa naapurin hiekkalaatikkoon tai tappaa oravia.

Kissat ovat jo niin pitkälle jalostettuja ettei niissä ole paljon mitään alkuperäistä jäljellä. BTW, Suomessa ei muutenkaan ole luonnonvaraisia pienkissapetoja. Linnut onneksi osaavat varoa (paitsi pesimäaikaan!), mutta on myös uhanalaisia pieneläimiä, joista ei hirveästi teidän kateillenne ole vastusta. Pitäkää elukkanne sisällä tai valjaissa. Ne ovat kotieläimiä.

Ei, en tapa kissoja eikä se ole mielestäni oikein ja kyllä, rakastan kissoja, mutta ihmisten typeryys eläintensä suhteen suututtaa. Ei heru sympatiaa jos vapaana juossut kissa jää auton alle. Harva vain tuntuu oppivan.

Tämä aihe on suljettu. Et voi lähettää tähän aiheeseen vastausta. Aihe on todennäköisimmin suljettu siksi, että siinä käsiteltävä asia on puitu perinpohjaisesti ja ns. kaluttu loppuun, tai sitten aihe ei ole enää ajankohtainen (jos viestiketjussa on käsitelty esimerkiksi festivaalia tai konserttia), tai sitten samasta aiheesta on ollut keskustelua jo aikaisemmin. Goottifoorumilla on myös tapana sulkea sellaiset viestiketjut, jotka sisältävät sata (100) sivua, ja avata uusi viestiketju samasta aiheesta toisaalla. Voit halutessasi kysyä foorumin valvojilta tai ylläpidolta syytä tämän viestiketjun sulkemisen syistä.

Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 2 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!