Gootti.net

Tule osaksi goottiyhteisöä. Liity jäseneksi!

Goottifoorumi: Musiikki ja muusikot: Kumpi lähempänä sydäntänne,Punk vai metalli?

  • Vastaa
Metalli enemmän. Punkkiin niin vähän perehtynyt.

Perkele

  • Vastaa
Ehdottomasti Metalli

I focus on the pain. The only thing that's real..

  • Vastaa
Metalli. Punk ei ole ihan minun juttuni..

Kissat ja naiset tekevät mitä tahtovat

  • Vastaa
Punk. Metalli ei juuri iske, liian pitkäveteistä ja puuduttavaa minun makuuni.

I could give you words if the world gives me vibes

  • Vastaa
Ehdottomasti metalli, en tykkää punk-"musiikista" ollenkaan. :/

Jotkut putoavat niin nopeasti että kuvittelevat lentävänsä

  • Vastaa
Pidän kummastakin, mutta kyllä metallia kuuntelen enemmän ja ehkä se johtuu siitä, että rakkaat veljeni ovat soittaneet minulle metallia silloin kun olen ollut pieni Eli metallin kuuntelu jatkuu

Kiitos, anteeksi ja ei.

  • Vastaa
Jaaha, pitäisiköhän minunkin osallistua tähän keskusteluun... Aika moni varmaan arvaakin, mitä mieltä olen. Minusta tuntuu hyvinkin vammaiselta tämä kysymyksen asettelu, koska se laittaa kaiken punkin ja kaiken metallin keskenään samanarvoiseksi musiikiksi. Eli Lordi, Burzum, Cradle of Filth ja Iron Maiden ovat siis keskenään juuri saman genren edustajia ja musiikillisesti sama juttu. Vastaavasti taas Ramones, Extreme Noise Terror ja Maho Neitsyt ovat siis kaikki punkkia, eli keskenään sama juttu.

Mutta joo, kyllähän se punk on minulle suurempi juttu. Eniten kenties sydäntäni on lähinnä brittiläinen 1980-luvun alkupuolen anarkopunk, eli esim. bändit Flux of Pink Indians, Conflict, Subhumans. Myös saman ajanjakson hardcore Dischargen malliin maistuupi. Aavistuksen gootimpaan suuntaan menevät sitten horrorpunk ja deathrock, joita kuuntelen myös mielelläni. Kuuntelen paljon myös kotimaista punkkia. Mikään skeittipunk tai joku straight edge hardcore ei minulle maistu, ei sitten millään.

Kannattaa muistaa, että punk ei ole valtavirtaa samalla tavalla kuten metalli, joten mikäli et ole itse ehdoin tahdoin, vaikkapa kaverien kautta punkkiin tutustunut, niin et ole käytännössä sitä kuullut ollenkaan. Radiossa ja telkkarissa sitä kun ei soi. Ne, mitä usein kutsutaan mediassa punkiksi, eivät sitä yleensäkään ole.

Tulevana lauantaina kiusaan Lost Paradiseen saapuvia ihmisiä huonolla musiikkimaullani, lällällää.

Most will fail and all will die so none shall live to tell the tale.

  • Vastaa
Metallia, kun ei paljoa tule kuunneltua niin sanotaan nyt punk. Toisaalta sekin on aika rajallinen. Mitä nyt pari suomipunk artistia, ramonesia, pistolsseja. Jos ei horrorpunkkia ja deathrockia lasketa niin ennen kesää en kuunnellut edes sitä. Industrial ja EBM punkvivahteilla on kyllä pitkään iskenyt jo hyvin.

"Boikotoidaan, Mellakoidaan, Sabotoidaan, Vastustetaan!"

  • Vastaa

Lainaus: darkAngel

en sitten tiedä että onko Klamydia punkkia vai ei

En lähde määrittelemään onko, mutta siitä tykkään kyllä.

Yes, I do believe in love that lasts forever. But how long does forever last? That's another story...

  • Vastaa

Lainaus: pikkumyy

En lähde määrittelemään onko, mutta siitä tykkään kyllä.

samoin.

archangel, dark angel lend me thy light. through death's veil until we have heaven in sight.

  • Vain yhteisön jäseneksi liittyneet käyttäjät voivat lähettää viestejä tänne. Ilmoita käyttäjätunnuksesi ja salasanasi ennen viestin lähettämistä, tai liity ensin jäseneksi.
  • Tälläkin hetkellä suurta suomalaista goottifoorumia selaa 6 vakoilijaa ja 4 goottiyhteisön jäsentä (Piiskansiima, Blackrat, Chrystalis, pimeyden_hehku). Kävijäennätys koettiin 24.03.2008 23.23, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 87 henkeä!