Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Juotko, poltatko...?

Kirjoittanut: Giffirt (Jäsen)
  • #591
  • Arvo: Mahtigootti+
  • Lähetetty: 21.08.2010 15:03

Lainaus: Destructive

Jostain syystä kumminkin pidän tupakan hajusta(outoa?)


Ei lainkaan. Allekirjoittanut vie kerettiläisyyden vielä pidemmälle. Minusta tupakka tuoksuu ihanalle, mutta en kertakaikkiaan voi sietää sikarin hajua. Enkä kyllä makuakaan. Osa kavereista fiilistelee silloin tällöin sikareita polttamalla ja kaikki ovat aina järkyttyneitä kun listaan sikarien hajun inhokkihajujeni TOP 5 -listalle. Pelkästä hajusta tulee pää kipeäksi, saati sitten mausta. Yhh.

Kuten Roudatarkin sanoi, tupakka tuoksuu viekoittelevalle, kunhan ei suoraan päin lärviä tule savut. Myös märkä tupakka haisee kammottavalle. Ihminen joka on juuri polttanut ja kastunut samalla sateessa = YHHH.
Kirjoittanut: kuunsuru (Jäsen)
  • #592
  • Arvo: Edistynyt
  • Lähetetty: 06.09.2010 15:37
Molempia paheita tulee harrastettua. Juomista kyllä nykyään vähemmän, kun ei jaksa baareissa pyöriä niin hirveästi. Ehkä kerran pari kuukaudessa on silleen "kunnolla kännissä". Olutta ja lonkkua tulee silloin yleensä lipitettyä.

Tupakoinut olen about viitisen vuotta. Se on vaan niin nautinnollista polttaa hyvän aterian jälkeen tupsu. Ja sitten aamun eka tupakki, ah! Nyt tekisi hirveästi mieli tilata tuolta yhdestä tupakkakaupasta nuita purutupakoita missä on vaihtoehtoina mm. mansikan, vaniljan, kirsikan ja kahvin makua! Ei kukaan olisi sattunut kokeilemaan nuita? 8) tuolta löytyy -> http://www.tupakkakauppapajazzo.fi/tuotteet/tupaka t_sikarit_ja_piiput_ja_tar/tupakat/satkatupakka/
Kirjoittanut: Giffirt (Jäsen)
  • #593
  • Arvo: Mahtigootti+
  • Lähetetty: 06.09.2010 22:56

Lainaus: kuunsuru

Nyt tekisi hirveästi mieli tilata tuolta yhdestä tupakkakaupasta nuita purutupakoita missä on vaihtoehtoina mm. mansikan, vaniljan, kirsikan ja kahvin makua! Ei kukaan olisi sattunut kokeilemaan nuita?

Noita nimenomaisia en ole poltellut, mutta juuri yksissä bileissä tupruteltiin vesipiipun kanssa omenan makuista makutupakkaa. (Merkki oli Nakhar tai joku vastaava eksoottisemman kuuloinen.) Täytyy tosin myöntää, että maistui meidän kaikkien mielestä enemmän lakritsalta kuin omenalta. Oli hyvää, mutta ei tuota muutamia savuja enempää voi polttaa, itselläni ainakin tuli melko nopeasti äklötys ja pieni päänsärky, mitä ei normitupakasta ole koskaan tullut. Asiaan saattaa vaikuttaa, että olen suhteellisen herkkä hajuille ja tuossa oli kohtalaisen voimakas makea tuoksu, kuten noissa yleensä tuppaa olemaan. Aika iso seurue saa kokemuksieni mukaan olla, makutupakkaan kyllästyy hirmu nopeasti, eikä sitä ihan vain kahden kesken jaksa piipullista polttaa. Noissa tosin voi olla erojakin, jos sätkänä polttaa eikä vesipiipusta.
Kirjoittanut: TyynePred (Nimetön)
  • Lähetetty: 22.10.2010 12:58
No en oo koskenu viinaan tai tupakkaan.
Minusta on okei jos joku polttaa.
Kirjoittanut: AmeTethys (Jäsen)
  • #595
  • Arvo: Tulokas
  • Lähetetty: 22.10.2010 17:43
Itse en ole koskaan vielä koskenut tupakkaan, ja jos täys(tai no puoli)järkisenä pysyn niin en tule koskemaankaan. Pienenä pidin tupakan tuoksusta, mutta nykyään se vain lemahtaa nenään ikävästi ja alkaa yskittää. Pidän laulamisesta, eikä ääneni ole niin hieno että viitsisin vielä vahingoittaa itseäni tupakoimalla.
Minulla on samankaltainen näkemys tupakoitsijoihin kuin joillain uskovaisilla harhauskoisiin: minun tekee pahaa katsoa kun ystäväni tuhoavat kehonsa ja tappavat itseään ja ympärillään olevia pikku hiljaa. En yritä fanaattisesti käännyttää ystäviäni oikeaan 'uskoon', mutta muistuttelen heitä silloin tällöin tupakan vaikutuksista ja pyrin auttamaan heitä jos he yrittävät lopettaa.

Juon aina silloin tällöin ystävien seurassa, mutta en ole koskaan vetänyt päätäni täyteen, ja pysyn kaukana terävistä (äänihuulet, rakkaat ihmiset, äänihuulet) ja epämääräisistä juomista. Olen muumimamma, joka ajattelee että jonkun täytyy pystyä kutsumaan ambulanssi ja toimimaan järkevästi jos jotain sattuu. Ehkä vielä joskus vedän kännit, mutten kyllä ainakaan kymmeneen vuoteen.
Kirjoittanut: Necroerotica (Jäsen)
  • #596
  • Arvo: Mahtigootti+
  • Lähetetty: 22.10.2010 21:05
En polta (polttaisin varmaan jos se ei rumentaisi ihoa)..alkoa tulee käytettyä n. kerran viikossa pullo viiniä kerrallaan.
Kirjoittanut: byron (Jäsen)
  • #597
  • Arvo: Mahtigootti
  • • Muokkasi: byron
  • Lähetetty: 28.11.2010 11:49
Poltan aina silloin tällöin kun siltä tuntuu. Yleensä poltan kun haluan kruunata hyvän ja rentouttavan illan tai jos haluan jotain tekemistä odotellessa, mutta poltan tai POLTIN myös silloin kun olin ahdistunut.
Tupakanpolttaminen oli silloin minun tapani ilmaista itsetuhoisuutta. En ole itsetuhoinen ihminen sen enempää kuin kuka tahansa kadun tallaaja, mutta mulla on teoria siitä, että päihteiden käyttäminen on itsetuhoisuuden yksi muoto, vaikka se olisikin sellaista nautinnon ja itsensä satuttamisen sekoitusta, jonka perimmäisenä tarkoituksena on vain tyydyttää ihmisen luontaista itsetuhoisuutta. Koska varmasti jokainen voi myöntää sen, että tupakointi ja runsas alkoholin käyttö eivät ole terveellisiä tapoja, vaan juuri päinvastoin. Ja silti harrastamme molempia. Joskus liikaakin
Mutta nyt on taas pitkä tupakoimaton kausi menossa. Kokeilin polttaa parvekkeella yhden, mutta se ei tuntunut oikein tarpeeksi hyvältä, joten annoin olla. Jos tupakanhimo iskee, niin onpahan aski odottamassa. Jos ei, niin ei sitten voi mitään.

Niin, ja alkoholia käytän harvemmin kuin haluaisin. Tarkoitan siis sitä, että mielelläni joisin perjantaisin ja lauantaisin saunakaljat (vaikkei saunaa olekaan ), ja ois mukava edes kerran kuussa juoda jotain hyvää punaviiniä, sekä tällaisina kylminä pakkaspäivinä laittaa vähän terästystä kahvin sekaan, mutta opiskelijana toi on harvinaista herkkua että noin voi tehdä. Mutta aina kun rahaa sattuu olemaan hitusen ylimääräistä, enkä ehdi miettimään minne olisi järkevämpää sijoittaa ne rahat, niin käyn ostamassa jotain hyvää alkoholipitoista juotavaa itelleni.
Ja pakkohan tässä alkoholista puhuessa on perskänneistäkin puhua, ja sanon ettei sellainen läträäminen ole mun juttuni. Toki sen krapulan saa katkaistua siihen että juo mielettömästi vettä sen kovemman aineen jälkeen, mutta aina ei ehdi vettä lipittämään ennen kuin on vessassa oksentamassa ulos kaiken sen mitä juuri joi. Niin, ja esimerkkinä perskännien ärsyttävyydestä on myös sellainen pointti, että itellä meinasi oluesta lähteä juomisen ilo kokonaan, kun kaksi kertaa vedin oluella humalat. Sen jälkeen oluen maku muistutti vaan siitä oksentamisesta, että ei kauhean hyvä mielikuva päässä. Eli viinat on ne, joilla voin läträtä tiettyyn pisteeseen asti. En mene enää tuhoamaan hyvien juomien makua iteltäni.
Baareissa tulee käytyä todella harvoin, ja hinnat niissä on mielettömät sekä baarit on paskoja täällä päin, että mieluummin kotona ja hyvässä seurassa ja hyvää musiikkia kuunnellen/leffaa katsellen.
Kirjoittanut: Viikatemies (Jäsen)
  • #598
  • Arvo: Edistynyt
  • • Muokkasi: Viikatemies
  • Lähetetty: 14.01.2011 16:27
Mä olen polttanut joskus kaun sitten, muistaakseni 6 voutta sitten. Poltin sellaset 10-15 savuketta päivässä ja välillä oltiin sitten kavereilta pummaamassa silloin kun ei ollut rahaa tupakkaan. Nykyään yritän olla polttamatta vaikkakin aina joskus tulee pieniä poikkeuksiakin, et saatan joskus satunnaisesti käydä ostamassa askin yleensä silloin kun on pinna vähän kireellä. Nyt kyllä olen
ollut muutaman kuukauden silleen et en ole polttanut satunnaisesti vaikka on välillä tehnyt
aikas paljon mieli ja ollut pinna kireellä. Sitten juomisestani senverran et kyllä sitä aina välillä tulee joutua yleensä hyvässä seurassa ja muuten sitten aina silloin tällöin kotona rentouttaakseni mieleni rankan päivän päätteeksi, taikka sitten saunomisen yhteydessä. Kalja, siideri ja lonkero ovat
niitä juomia joista tykkään eniten ja kirkaista Viru Valge vodka. Punaviini on kan yks mun lemppareista. En kyllä ole mikään alkoholin suurkuluttuja et ei ole tullut vedettyä perskännejä moneen vouteen, meinaan et kyllä se nousuhumala on paras humala.
Kirjoittanut: Miss_Reaper (Nimetön)
  • Lähetetty: 14.01.2011 20:29
Enpä kumpaakaan tee, on ollut koulun valistuksissa tarpeeksi järkyttäviä juttuja, kukaan läheinen tuttuni tai sukulaiseni ei juo eikä polta eivätkä kaverit ole tarjonneet, eikä vaan muutenkaan houkuta. Pikkiriikkisen olen kerran alkoholia vanhemman luvalla maistanut, pahaa oli. Tupakan hajustakaan en liiemmin pidä, tarpeeksi joutuu sitä hengittämään, kun kaksi tupakoitsijaa istuu yleensä takanani luokassamme.
Kirjoittanut: FilthyVictorian (Aktiivi)
  • #600
  • Arvo: Mahtigootti1500
  • Lähetetty: 14.01.2011 21:21

Lainaus: kuunsuru

ja kahvin makua



OFF/ Luin tuosta että "kirahvin makua"

Mutta joo, en kyllä edelleenkää juo oikee mitään vaikka saisinki milloin vain. Ei ole minun juttuni tuo alkoholi ja kaikki ne aineet maistuu pahalta.
Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 40 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!