Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Välillä hyviäkin uutisia! (osa 5)

Kirjoittanut: Idiot (Jäsen)
  • #361
  • Arvo: Edistynyt
  • Lähetetty: 04.08.2011 12:10
Sain opiskelupaikan! Joku täti soitti aamulla ja kyseli, että olisinko kiinnostunut paikasta tekstiili- ja vaatetusalalla. Ei tarvinnut kauaa miettiä otanko paikan.
Kirjoittanut: Dark Eyes (Inkvisiittori)
  • #362
  • Arvo: Mahtigootti+
  • Lähetetty: 05.08.2011 20:59
Maanantaina tilipäivä. Everything went better than expected
Kirjoittanut: Funereal Soul (Inkvisiittori)
  • #363
  • Arvo: Platinagootti+
  • Lähetetty: 06.08.2011 09:25
Hyvä treeni - parempi mieli!
Nämä aina väliin muistuttaa, miksi jaksaa touhata omaa harrastustaan.
Kirjoittanut: Roudatar (Aktiivi)
  • #364
  • Arvo: Platinagootti+
  • Lähetetty: 06.08.2011 10:21
Tässä parin tunnin sisällä pitäs mennä järjestystä vahtimaan. Siitä en saa varsinaisesti palkkaa, kun kyseisen tapahtuman järjestäjä maksoi jv-kurssini. Mutta rahaa on silti jonkin verran tiedossa. Sain nääs lisähomman, josta lupasivat maksaa. Eli rahatilanteeseen on luvassa taas hitusen helpotusta. Ja jos hyvin käy niin ollaan lähdössä ensi viikolla vanhempien kanssa käymään Helsingissä ja siellä päin. Ja hyvin pian kotiinpaluun jälkeen pitäisi tulla tukia taas. Ja vuokrakin on maksettu täksi kuuksi eli siihen ei mene enää, joten lskujen jälkeen mahdollisesti rahaa ostaa verhoja ja matto.
Kirjoittanut: kuopassa (Ylläpitäjä)
  • Lähetetty: 08.08.2011 14:37

Lainaus: Roudatar

Tässä parin tunnin sisällä pitäs mennä järjestystä vahtimaan. Siitä en saa varsinaisesti palkkaa, kun kyseisen tapahtuman järjestäjä maksoi jv-kurssini.

Kuulostaa hienolta. Oliko sen kurssin käyminen pitkäkin prosessi ja mitä kaikkea siellä opetettiin? Minuakin järjestyksenvalvonta kiinnostaa. Tai oikeastaan mopopoikien paukkuvien pakoputkien vaientaminen. Voisin toimia pro bono yleisenä järjestyksenvalvojana kaduilla. Nykypäivän korttelipoliisina tai jotain.
Kirjoittanut: Roudatar (Aktiivi)
  • #366
  • Arvo: Platinagootti+
  • • Muokkasi: Roudatar
  • Lähetetty: 08.08.2011 17:48

Lainaus: kuopassa

Kuulostaa hienolta. Oliko sen kurssin käyminen pitkäkin prosessi ja mitä kaikkea siellä opetettiin?

2 viikonloppuna lauantait ja sunnuntait oli se peruskurssi+ kävin sit vielä yhtenä viikonloppuna kaasusumutinkoulutuksen. Peruskurssilla opetettiin enimmäkseen lainsäädäntöä ja kaikkee muutakin mikä järjestyksenvalvontaan liittyy ja voimankäyttöä. Tuo peruskurssi maksoi muistaakseni 160 euroa (tai sit se oli yhteensä sen kaasusumutinkoulutuksen kanssa, en muista)
Mut juu. Aiheeseen.
Jos asiat etenee suunnitellusti, ollaan vanhempien kanssa lähdössä käymään äidin veljen luona Lohjalla ja nuorempi pikkuveli (vanhempi on ehkä menossa Jurassic Rockiin) lupautui hoitamaan kissaa. Toivon mukaan hullunlehmäntauti hellittäis siihen mennessä (sais luvan hellittää prkl!) ja jos palkka lauantailta tulis kans, niin olis ilo ylimmillään. *fingers crossed*
Kirjoittanut: Mortale (Aktiivi)
  • Lähetetty: 09.08.2011 08:10

Lainaus: Roudatar

2 viikonloppuna lauantait ja sunnuntait oli se peruskurssi+ kävin sit vielä yhtenä viikonloppuna kaasusumutinkoulutuksen. Peruskurssilla opetettiin enimmäkseen lainsäädäntöä ja kaikkee muutakin mikä järjestyksenvalvontaan liittyy ja voimankäyttöä. Tuo peruskurssi maksoi muistaakseni 160 euroa (tai sit se oli yhteensä sen kaasusumutinkoulutuksen kanssa, en muista)

Voi jumpe, missä on noin halvalla? Täälläpäin jv-kurssit on siinä 250e luokkaa, mitä itse olen katsellut. Tosin onneksi saan jv-kortin koulun ohella, kun käyn vartijan ammattitutkintoa. Vartijakortti miulta jo löytyyki. Samoin luultavasti saan kaasu- ja tkp-luvat. Siihen kyllä suattaapi mennä reilu vuosi, kun koulua on sen verran vielä jäljellä.

Ja jos kaivaisi hyviä uutisia. Saan ensi kuussa ehkä pari mursumarsupalleroa Ja enää tämä viikko puuduttavaa työtä, sitten pääsee taas mukavaan paikkaan töihin.
Niin juu ja ensi kuussa tulee miehekkeen kanssa 3 vuotta täyteen
Kirjoittanut: kuopassa (Ylläpitäjä)
  • Lähetetty: 09.08.2011 16:12

Lainaus: Mortale

Samoin luultavasti saan kaasu- ja tkp-luvat.

Onko "tkp" lyhenne sanoista "turpaan köniin perseelle"? Aika jännä juttu kuinka en ole aikaisemmin tajunnut, että Mortale naisihmisenä on rupeamassa niinkin miehekkään ammatin harjoittajaksi kuin vartijaksi. Iiriva puolestaan sotaväen käynyt lyyli. Kaikkea sitä...
Kirjoittanut: Iiriva (Miss Halloween 2006 & 2007)
  • Lähetetty: 09.08.2011 17:39

Lainaus: kuopassa

Iiriva puolestaan sotaväen käynyt lyyli. Kaikkea sitä...


Joka opiskelee lavasterakentajaksi... Ensi viikolla ostamaan oma työkalupakki ja turvakengät!
Kirjoittanut: Onnetontar (Jäsen)
  • #370
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 09.08.2011 20:03
Käytiin tänään kaverin kanssa heidän lähistölle tulleesta pizzeriasta ostamassa pizzat, eikä ollu mikään huonompi juttu; kaikki pizzat 5 euroo + limutölkki. Kyllä kelpas! Huomenna sitten siskon kanssa helsinkiin shoppailemaan, jes jes.
Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 4 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!