Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Kielenkäyttönne?

Kirjoittanut: Zodiac (Jäsen)
  • #131
  • Arvo: Edistynyt
  • • Muokkasi: Zodiac
  • Lähetetty: 23.09.2007 04:06
Peruspuhekieltä puhun, eli aika murteetonta mielestäni, "mä", "sä" jne. Joskus nuorempana tuli kai sanottua "sää" ja "mää" kuten Tampereella usein tehdään, mutta enpä minä ainakaan enää huomaa puhuvani niin. (Tosin sehän saattaa olla, että tosiaankin en vain huomaa.) Kiroilen yhä enenevissä määrin, kyllä osaan olla kiroilemattakin, mutta vahingossa usein lipsahtaa. Hemmettiä, hittoa ja perhanaa en laske kirosanoiksi. Joskus tunsin oloni epämukavaksi kiroillessani enkä siis kiroillut, nykyään netissä kirjoitellessa ihan jälkeenpäin usein muokkaan kirosanoja pois vaikuttaakseni edes jotensakin fiksulta. Äitini huomauttelee jatkuvasti kiroilustani.

Todennäköisesti siis kuulostan erittäin epäsivistyneeltä moukalta.

Ulkomailla varmaan vasta kuulostankin sellaiselta, kun olen Kylmää rinkiä ja muita sarjoja tuijotettuani ruvennut ajattelemaan tuplanegatiivilla (ajattelen englanniksi), ain't-sanalla ja hyvinkin graafisilla ja törkeillä kirosanoilla maustettuna ylimääräisillä "yo"- ja "man"-ilmaisuilla. Tv ei selvästikään sovi minulle.
Kirjoittanut: Mustasurma (Jäsen)
  • #132
  • Arvo: Edistynyt
  • Lähetetty: 23.09.2007 12:00
Minä kiroilen hyvin harvoin ja yleensä, jos sellainen harvinainen kirosana pääsee minulta, olen sitten hyvin vihainen tai se vain tulee vahingossa. Valitettavasti olen saanut vaikutteita animesta, jota katsoin kerran ja joskus saatan kirota itsekseni japaniksi Se voi olla aika huvittavan kuuloista, suoraan sanottuna.

Olen myös kirjakielen käyttäjä, mutta muitten seurassa puhun kuten he, joten yleensäkkään tuo kirjakieli ei minun puheestani tule esiin. Joskus tosin, kun ilmaisen itseni vakavasti käytän kirjakieltä ja sen huomaa, koska painotan jokaista sanaa. Tai joskus joudun selventämään ystävilleni jotain, niin puhun täysin kirjakieltä. Onneksi se ei häiritse ketään. Muuten kuulostan varmaan aika normaalilta. Tosin, keksin mielelläni jotain omia voimasanoja korvaamaan kirosanoja ja usein ystäväni saavatkin niistä revittyä jotain hauskaa.
Kirjoittanut: DeadAngel (Nimetön)
  • Lähetetty: 23.09.2007 16:47
kiroilen jatkuvasti. ja varsinkin sillon jos on huono päivä taimikään ei suju. sillon tulee usein semmonen liuta kirosanoja että oksat pois. koulussa opettajien kuullen koitan k yllä hieman hillitan kielenkäyttöäni.
Kirjoittanut: DeadlyNightshade (Aktiivi)
  • #134
  • Arvo: Mahtigootti1500
  • • Muokkasi: DeadlyNightshade
  • Lähetetty: 23.09.2007 16:57
Puhun sekalaista murretta jossa on piirteitä vähän kaikesta. Oululaisia vaikutteita poikaystävältä, asun Kymenlaaksossa ja sukulaisia on paljon Kajaanissa - selittänee sekavaa kieltäni.

Kiroilen suhteellisen vähän, lähinnä silloin kun jokin oikeasti keljuttaa niin etten pysty pitämään mölyjä mahassani.
Kirjoittanut: Lathring (Jäsen)
  • #135
  • Arvo: Edistynyt
  • Lähetetty: 01.10.2007 16:29
Kiroilen varmaan aivan koko ajan :/ Se tapa vain istuu niin tiukassa ettei siitä taida ihan helpolla eroon päästä. Ja aivan, kiroilen niin paljon ettei puheestani aina taida saada selvää. Tosin olen muutenkin niin huono selittämään mitään että kiroilu lienee pienin ongelma... Muuten puhun jonkinlaista murteetonta lähes-kirjakieltä. Vaikea selitettävä.
Kirjoittanut: Silvery (Nimetön)
  • Lähetetty: 01.10.2007 16:37
Olen päässyt vähitellen turhasta kirjoilemisesta, vaikka kokonaan en tavasta varmaan pääse ikinä eroon. Puhun oulun ja lapin murteilden sekoitusta. Kuulemma on välillä naurettavan kuuloita, kun samasta lauseesta löytyy esim. minä, mie ja mää ; ) Puhun myös nopeasti ja se on asia jota olen viimeaikoina pyrkinyt hillitsemään, että keskustelukaveritkin pysyisivät kärryillä siitä, mitä selitän
Kirjoittanut: Ilari (Jäsen)
  • #137
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 01.10.2007 17:24
Kiroilen silloin kun näen sen olevan aiheellista/tilanteeseen sopivaa.


Yleisesti ottaen aika usein
Kirjoittanut: Doucat (Nimetön)
  • Lähetetty: 05.10.2007 18:05

Lainaus: midnight

Puhun myös paljon saksaksi, englanniksi, espanjaksi ja japaniksi.

Mie kirjotan japania..mie en osaa puhua anteeksi offtopic
Kirjoittanut: SirMarylee (Aktiivi)
  • Lähetetty: 22.05.2008 11:40
Siis enhän minä kiroile... *silmien pyöritys* kaikki aina huomauttelee siitä, että olen paha suustani :s Minkäs sille voi, kun äitikin on. Eikä meillä kotona ole koskaan kirosanoja vierastettu, ei tosiaan. Se vaan tulee niin automaattisesti melkeimpä joka lauseeseen, joku ärräpää :/ Surullista, mutta totta.
Enkä mie kovin usein murteita käyttele. No joskus sanon "mie, sie, työ" yms. mutten nyt niin usein, että siitä kuulla saisi. Usein tulee käytettyä "minä, sinä" tai "mä, sä". Riippuu vähän mielentilasta ja siitä kenelle puhuu :P
Kirjoittanut: Banshee (Jäsen)
  • #140
  • Arvo: Mahtigootti
  • Lähetetty: 22.05.2008 11:49
Kiroilen aika muhevasti joskus.
Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 15 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!