Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Jurppiiko Uskovaiset?

Kirjoittanut: Heetteri (Ex-inkvisiittori & Miss Halloween 2008)
  • Lähetetty: 07.11.2008 08:47
UndyingDreams

Validi fakta. Tätä ennen semi-kanat ovat nussutelleet semi-kukkoja joiden jälkeläiset ovat sitten hieroneet kloaakkejaan vastakkain - näin ollen vahvistaen jälkeläistensä dominoivia kanageenejä.
Kirjoittanut: Piiskansiima (Jäsen)
  • Lähetetty: 07.11.2008 08:48
Ja näin goottinetissä keksittiin evoluutio!
Kirjoittanut: MetalMama (Jäsen)
  • Lähetetty: 07.11.2008 10:52

Lainaus: UndyingDreams

Tällöin oli syytä olettaa, että lopulta kaikki voidaan tietää tieteen avulla ja uskontoja ei enää tarvita. Näin ajatteli esimerkiksi Sigmund Freud.

OT jatkuu hieman mutta pakko lisätä:
Tuli tuosta mieleeni, kun olen Skeptikko-lehden tilaaja, että Freudista oli iso artikkeli lehdessä 3/2006 (ikävä kyllä mulla ei ole lehteä enää tallessa). Siinä Osmo Tammisalo kirjoitti otsikolla "Freudin epätieteellinen mutta rehellinen testamentti". Jutun juoni on se ettei Freud ollut tiedemies missään vaiheessa, ja hänen "teoriansa" ovat suurimmaksi osaksi vailla mitään tieteellistä pohjaa. Psykoanalyysi on huuhaana ihan omaa luokkaansa psykologian alalla, ja jopa Freud itse viimeisinä vuosinaan taipui myöntämään menetelmiensä epätieteellisyyden.

Olisi ollut kiva laittaa linkkiä artikkeliin, mutta ikävä kyllä sitä ei ole Skepsiksen sivuilla.. En nimittäin muista siitä kuin murusia sieltä täältä. Sen sijaan löysin mielenkiintoisen englanninkielisen artikkelin evoluutioteoriasta ja siihen liittyvistä myyteistä.
Kirjoittanut: Polyunsaturated Doll Blood (Aktiivi)
  • #414
  • Arvo: Mahtigootti+
  • Lähetetty: 07.11.2008 10:55

Lainaus: MetalMama

Enintään herättävät ihmetystä, että miten joku voi oikeasti uskoa.

Mieti kuinka helppoa on laittaa kaikki esim. jonkun hepun nimeltä Jumala tai Jésus käsiin? Teet jotain väärin ja Jumala antaa anteeks. (Tai vaikka vastaavasti politiikassa laitat vastuun jollekin päättäjälle ja aattelet ettet itse jollain turhalla kierrättämisellä mihkään ympäristöön vaikuta, kuka siitä ees välittääkään.)
Siis kuinka helppoa on elää kyseenalaistamatta. Se "vapauttaa" esim. pohtimasta asioita hieman pidemmälle tai tekemästä jotain asioiden eteen.
Ihmiset eivät vaivaa päätään isoilla, koko maailmaan vaikuttavilla asioilla, koska ne ovat niin käsittämättömiä ja kamalia asioita etteivät he uskalla. Siinä Ainekset katastrofiin (Vai Katastrofin ainekset. Kannattaa kaikkien nähdä tuo leffa!) leffassa oli hyvä pätkä jostain tyyliin 50-luvun aikasesta opetusvideosta, jossa kunnon usalaista kotirouvaa opetettiin kuinka olla ressaamatta. Kohta yksi oli unohtaa maailman isot murheet, jättää ne päättäjille, "et sinä niihin kuitenkaan pysty vaikuttamaan ja ne ovat niin isoja asioita, että tuottaa vaan liikaa ressiä sinulle miettiä niitä jokapäiväisessä elämässäsi".
Tämä, valitettavasti, pätee edelleen. (ja muihinkin kuin usalaisiin kotirouviin.)
Perjantaipaatos. Thanks for listening.
Kirjoittanut: MetalMama (Jäsen)
  • Lähetetty: 07.11.2008 11:25

Lainaus: Polyunsaturated Doll Blood

Siis kuinka helppoa on elää kyseenalaistamatta. Se "vapauttaa" esim. pohtimasta asioita hieman pidemmälle tai tekemästä jotain asioiden eteen.

Sinäpä sen sanoit, minä en oikein uskaltanut kun ajattelin että joku loukkaantuu kuitenkin.

Kun ajattelee maailman suuria uskontoja, niin yhteistä niille on se että luovutetaan päätösvalta omasta elämästä ja yhteiskunnasta jollekin epämääräiselle hengelliselle johtajalle, jolla on "ylin tieto" ja vastaus kaikkeen. Tunnusomaista on myös että vain tietyt johtajat osaavat tulkita hengellisiä tekstejä "oikein", eikä vapaata ajattelua tai kyseenalaistamista sallita. Sama tosin pätee mm. entiseen Neuvostoliittoon, ja osin myös nyky-Venäjään.. Mitä nyt tuota menoa olen katsellut.
Tällaisen pikkupoliitikkona olen usein kyllä toivonut muiltakin ihmisiltä aktiivisempaa osanottoa politiikkaan. Monesti tuntuu että politiikkaan suhtaudutaan samoin kuin johonkin mystiseen uskontoon, eikä uskalleta avata suutaan tai hakea keinoja vaikuttaa systeemiin.
Kirjoittanut: Sanctus Sanctorum (Biomechanoid)
  • #416
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 07.11.2008 12:05
Ei minua uskovaiset jurpi, aika äkkiä lähtevät oveltamme kun sen aukaisen, muutoin törmään heihin todella harvoin.
Mutta voin kertoa tarinan tosielämästä, miten röyhkeitä uskovaiset voivat olla. Ja siitä miten heidät tässä tapauksessa häädettiin ikiajoiksi pois kyseisen perheen ovelta.

Oli vuoden 1981 syystalvi kun kolmihenkisen perheen pieni 6 vuotias tytär meni avaamaan heidän kerrostaloasuntonsa ovea sen ovikelloa soittaneille ihmisille. Oven takana seisoi tummiin pukeutuneet mies ja nainen, jotka mitään sanomatta kävelivät tytön ohi asuntoon ja keittiöön jossa perheen isä istui pöydän ääressä.
Pyhä kirja käsissään mies kysyi perheen isältä käskevään sävyyn: "Onko teillä hetki aikaa?". Sattumoisin perheen isä oli intohimoinen aseidenkeräilijä, joka oli levittänyt eteensä keittiönpöydälle kaikki keräämänsä käsiaseet. Perheenisän käsissä oli tapahtumahetkellä järeähkö Mauser-pistooli jota hän oli putsailemassa. Ilmeenkään värähtämättä hän irroitti aseen lippaan ja alkoi laittaa patruunoita sisään, samalla tokaisten ystävälliseen sävyyn: "kyllä minulla on, mutta teillä ei ole".

Pyhän kirjan pudottua tummiin pukeutuneen miehen käsistä kohti lattiaa, oli tämä sisään lupaa pyytämättä tullut kaksikko jo poistumassa juosten samasta ovesta josta olivat hetkeä aiemmin tulleet sisään. Kyseinen pyhä kirja on tänäkin päivänä perheen kirjahyllyssä, odottamassa, jos joku tulisi hakemaan sen. Toistaiseksi kukaan ei ole tullut.
Kirjoittanut: Chrystalis (Inkvisiittori)
  • #417
  • Arvo: Mahtigootti1500
  • Lähetetty: 07.11.2008 12:17
Sanctus Sanctorum
Susta tais just tulla mun sankarini :'D
Kirjoittanut: Polyunsaturated Doll Blood (Aktiivi)
  • #418
  • Arvo: Mahtigootti+
  • Lähetetty: 07.11.2008 12:49

Lainaus: MetalMama

Tunnusomaista on myös että vain tietyt johtajat osaavat tulkita hengellisiä tekstejä "oikein",

Joo, eikä haittaa jos ne on alle 10v. kakaroita. Just tällä viikolla tuli joku dokkari lapsisaarnaajista. Oonhan mä noita ennenkin nähnyt mutta siinä taas todistettiin se, että kansa kyllä seuraa kun joku vaan ottaa mikin kätöseensä ja puhuu tarpeeks kovaa samanlailla kun isänsä. (Jokanen lapsi kuulosti isältään dokkarissa.)

Lainaus: MetalMama

eikä vapaata ajattelua tai kyseenalaistamista sallita. Sama tosin pätee mm. entiseen Neuvostoliittoon

Joo, ja tästä tuli mieleeni että uskonto ja politiikka...tunnetusti kulkeneet käsikädessä.
Helpottaa sitä kansan kurissa pitämistä mutta myöskin tiettyjen johtajien vallan ylläpitämistä. Me pakanat prkleet >:F
Kirjoittanut: Sanctus Sanctorum (Biomechanoid)
  • #419
  • Arvo: Asiantuntija
  • • Muokkasi: Sanctus Sanctorum
  • Lähetetty: 07.11.2008 13:09

Lainaus: Chrystalis

Susta tais just tulla mun sankarini :'D

Kannattaa vielä harkita, sillä tositarinan perheenisä en ole minä, vaan entinen työtoverini.

Mutta koirankakkahommeleissa olen kyllä kunnostautunut, siis jos sankariaineksia haet.


Sanctus muokkasi/lisäsi olennaiset asiat.
Kirjoittanut: Chrystalis (Inkvisiittori)
  • #420
  • Arvo: Mahtigootti1500
  • • Muokkasi: Chrystalis
  • Lähetetty: 07.11.2008 13:13
No pahus vieköön, entinen työkaverisi on sitten sankarini.

Koirankakka-asiat lasketaan myös plussaksi sillä itsekin kuulin valitusta kyseisestä aiheesta tänään... Sanoin kiltisti koiralle että murisee ja sehän totteli. Tätille tuli aika kiirus
Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 2 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!