Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Lemmikit

Kirjoittanut: Natassja (Jäsen)
  • #291
  • Arvo: Mahtigootti+
  • Lähetetty: 10.08.2010 20:44

Lainaus: Kedira

Tämä kissa mitä luultavimmin hyötyisi suuresti näistä eläinten älyleluista.

Selvän teki, hankin sellaisen seuraavassa Zooplus.com tilauksessani. Näyttivät hauskoilta ja niistä kai riittäisi virikettä vähän pidempäänkin. Kissani on tosiaan aktiivinen ja utelias, nauttii seurastani ja sille pitää kaikkea uutta keksiä jotta ei tympäänny. Tympääntyessään se lampsii ympäriinsä etsimässä itselleen tekemistä, töytäisee lelujaan ja jatkaa matkaa, "ei kiinnosta", ja suuntaa määrätietoisesti olohuoneen verhojen ääreen ja siihen sitten roikkumaan.

Ja ne jotka syöttävät lemmikeilleen eläinkauppojen ruokia, kannattaa todellakin tilata Zooplussalta. Säästää pitkän pennin.
Kirjoittanut: Funereal Soul (Inkvisiittori)
  • #292
  • Arvo: Platinagootti+
  • Lähetetty: 11.08.2010 07:11
Niin ihania, kun ne elukat onkaan niin ei se laumajärjestys aina toimi. Eilen nuorimmainen malikka puisteli meidän vanhuksen hyväksi, kun tuli riitaa ilmeisesti kepistä.. -.-
Noo, taas kohti hoitoja (ja laskuja). Ainoa kiltti ja ongelmaton lemmikki talossa on viljis. Mitä nyt kerran on hyökännyt, mutta ei muisteta sitä pahalla. :P
Kirjoittanut: Mina (Jäsen)
  • #293
  • Arvo: Mahtigootti
  • Lähetetty: 11.08.2010 11:32

Lainaus: Natassja

Kissanmintulla ei ole ollut mitään vaikutusta, mutta jos se on tosiaan kissan iästä kiinni niin kokeilen sitä sitten kun kaveri on aikuinen

Kannattaa toki kokeilla tätä vanhempana, mutta tosiaan kaikki kissat erilaisia, eikä kaikki tykkää kissanmintusta Ootko harkinnut kissallesi kissakaveria? Vaikka olisitkin itse paljon kissasi seurassa, ei se silti ole ihan sama asia kuin kissakaveri. Siksipä minulla kaksi kissaa Ainiin, kiitos zooplus-vinkistä!

Lainaus: Kedira


Lainaus: Mina
Mulle kans kissa joka tykkää feliwaysta ja kissanmintusta..


Kissat ovat erilaisia, ja kaikki ei tehoa kaikkiin. Erään tuttuni kissat eivät piittaa kissanmintusta ollenkaan, mutta kuulemma valeriaana saa ne pikkuiset aivan sekaisin ja pitkäksi aikaa onnellisiksi. Myös kloriitti aiheuttaa useissa kissoissa vastaavia reaktioita - tosin mieluusti siten laitettuna, että jonkin asian pesee sillä ja huuhtelee hyvin, vain haju jää. Muuten voisi tulla pipejä kissoja ...

Juu, olen kuullut valeriaanasta sekä kloriitista, jälkimmäisen vaikutuksen olen myös käytännössä havainnut Mutta eipä nuo nytkään mitään tuhoa juurikaan tee, joten ihan sama tykkäävätkö mintusta/valeriaanasta/kloriitista
Kirjoittanut: Natassja (Jäsen)
  • #294
  • Arvo: Mahtigootti+
  • Lähetetty: 11.08.2010 16:00

Lainaus: Mina

Ootko harkinnut kissallesi kissakaveria?

Keskustelin tästä kasvattajan kanssa, kun olin kartusiaania ottamassa. Hän oli sitä mieltä, ettei tämä rotu kaipaa muuta kissaseuraa, vaan nimenomaan omistajiensa seuraa. Tietysti kissat on yksilöitä eikä rotukuvaukset toimi kuin pääpiirteissään, joten en osaa sanoa olisiko toinen kissa hyvä ajatus vai ei. Tuolla se veijari nytkin tarkkailee minua ja torkahtaa välillä, mutta yrittää valpastua koska valvontatehtävät on kesken.
Kirjoittanut: Idiot (Jäsen)
  • #295
  • Arvo: Edistynyt
  • Lähetetty: 14.08.2010 22:58
Mulla itselläni on joku parikymmentä akvaariokalaa ja tuollainen valkoinen chinchillapoika. Chinchillan iästä en ole täysin varma, kun ei ole asunut luonani koko tähänastista elämäänsä, mutta veikkaisin jotain 6-8 vuotta.

Kissasta olen haaveillut jo kauan, ja tässä lähikuukausina vihdoinkin saan sellaisen. Se on nyt tänä kesänä syntynyt poikakissa, ja väriltään mustavalkea. Melkein täysin musta, mutta naamassa ja tassuissa valkoista.
Kirjoittanut: Criceto (Nimetön)
  • #296
  • • Muokkasi: Criceto
  • Lähetetty: 15.08.2010 11:04
Minulla on hamsteri nimeltä Wamsteri. Se on campbelli hamsteri ne ovat hieman ärhäkkäämpiä kuin venäjänkääppärit, joita minulla oli aijemmin. Wamsteri on suunileen vuoden.
Ja kissamme vähänväliä yrittää napata sen, varsinkin Nafi. Ja äidin villi kissa on koko ajan minun huoneessani, se on todella rasittavaa. Eli meillä on yksi hamsteri ja 3 kissaa Nafi, Ticuly ja Seena joka on uusin. Äiti kyllä sanoi että saan roborovskin ja ehkä kaksikin.
Haluan näyttää teille roborovskin kuvan. Roborovski on puolet venäjänkääppärin koosta.
Ylempi on roborovski ja alempi on venääjänkääppäri.
http://www.helenslittlecritters.com/roborovski_in_ hands.jpg
http://image.tori.suomi24.fi/extra/itemimg/33901_3 4000/33945_12d342986c248635.jpg
Kirjoittanut: oneesan (Jäsen)
  • Lähetetty: 16.08.2010 20:50
Crieto taidat olla ihan hamsterihöperö koko tyttö ; )

Mun kissalapseni on raskaana! kuukauden päästä saadaan pentujaa! pen-tuu-jaa!! *pomppii iloisena ympäri huonetta* Ja niistä tulee kauniita
Kirjoittanut: Roudatar (Aktiivi)
  • #298
  • Arvo: Platinagootti+
  • • Muokkasi: Roudatar
  • Lähetetty: 17.08.2010 02:55

Lainaus: oneesan

Mun kissalapseni on raskaana! kuukauden päästä saadaan pentujaa! pen-tuu-jaa!! *pomppii iloisena ympäri huonetta* Ja niistä tulee kauniita

Uijuiii... Laitathan kuvia sitten kun syntyvät, jookos? Tuntuu niin ikuisuudelta kun tuo miun tyttöseni oli vielä ihan pieni, kun se kasvaa niin kauheeta vauhtia. Mutta lohdukseni (kun naapurin aikuinen, ellei jo vanha uroskissa kävi paijattavana) huomasin, että on tuo neiti vielä pieni. Nefin saa nostettua vielä yhdellä kädellä kun saa sopivan otteen. Tänään Hänen ylhäisyytensä oli kyllä vähän vähemmän ihana, kun koitti aikasemmin illalla saada kiinni ja sisälle. Muuta siitä selvittiin ja uusi lelukin näytti olevan todellakin hintansa väärti. Niin innoissaan kissa sitä höyhentä jahtas.
Ja näyttäisi, että Nefertitistä tulee yhtä kaunis, ja kissajumalatarmainen kuin mitä emonsakin on.
Kirjoittanut: Mina (Jäsen)
  • #299
  • Arvo: Mahtigootti
  • Lähetetty: 17.08.2010 15:45

Lainaus: Roudatar

Nefin saa nostettua vielä yhdellä kädellä kun saa sopivan otteen.

Riippuu ihan nostajasta.. Mie nostelen nuita omia 5-6kg poikiakin yhdellä kädellä, tosin meinaa kädellä tila loppua kesken
Kirjoittanut: Unholysacrament (Aktiivi)
  • #300
  • Arvo: Mahtigootti+
  • • Muokkasi: Unholysacrament
  • Lähetetty: 17.08.2010 18:38
Meillä olisi kolme pientä kissanpentua kotia vailla, erittäin ihmisystävällisiä ja sosiaalisia ovat ja tulevat luovutusikään tässä kuukauden kahden kuluttua. Pistelkää yksäriä jos olette kiinnostuneita

Lainaus: Roudatar

Nefin

Meillä on muuton aivan samanniminen kissa, vaikka poika se onkin. Ja tyttökissa puolestaan nimeltään pyöveli
Pyövelille tuli pentuja tuossa juhannuksena
Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 31 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!