Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Korsetti (osa 2)

Kirjoittanut: BronzeRain (Aktiivi)
  • #131
  • Arvo: Platinagootti+
  • Lähetetty: 07.04.2008 18:02

Lainaus: Vulpecula

Kestävätkö satiininauhat yhtä lailla kiristelyä kuin korsettinauhat?

Kyllä ainakin minulla on kestänyt loistavasti. Monet kritisoivat satiininauhaa, mutta mielestäni se on paljon kiinni nauhan laadusta ja käyttäjän omista mieltymyksistä. Kun käyttää hyvälaatuista nauhaa niin hyvin kestää.

Ai niin, ja vielä se huomio, että satiininauha kestää, silkkinauha ei.
Kirjoittanut: Vulpecula (Jäsen)
  • #132
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 07.04.2008 18:11
Kiitän neuvoistanne.
Olen myös kuullut, ettei sametti korsetin matskuna ole mitenkään hyvä kulumisen takia.
Kuitenkin haluaisin korsettini mustasta sametista..
Oletteko enemmän satiinin kuin sametin ystäviä?
Kirjoittanut: Nightmare (Jäsen)
  • #133
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 07.04.2008 18:21
Kyllä minulle riittäisi ihan muoviluut. Itsellä on metalliluinenkin korsetti, joka lähinnä pölyttyy kaapissa, olen liian mukavuudenhaluinen käyttämään sitä säännöllisesti.
Kirjoittanut: BronzeRain (Aktiivi)
  • #134
  • Arvo: Platinagootti+
  • Lähetetty: 07.04.2008 18:22
^ Sametti kuluu helposti, varsinkin nyörityksen kohdalta. Siksi nyörityspaneeli on monesti samettikorseteissa eri materiaalia. Ja tietty se voi olla vaikeampi puhdistaa kuin sileäpintainen.

Haluaisin samettikorsetin itsekin, mutta vielä en ole uskaltanut alkaa askartelemaan. Ehkä sitten kun on keskeneräiset valmiita.
Satiinisiahan minulla on kaksi, musta ja valkoinen. Se musta tosin ei ole sitä perus satiinia, vaan kirjailtua kukkakuvioista. Satiini on melko perus turvallinen vaihtoehto, sopii hyvin yhteen lähes kaiken kanssa, kun taas sametti ei (ainakaan minun mielikuvissani) käy yhteen esim. bondageremmien tai liituraidan kanssa. Kannattaa miettiä minkälainen vaatekaapin sisältö on ja minkä kanssa harkinnan alla olevaa vaatetta voi käyttää. Niin ei tule ostettua niin herkästi susia.
Kirjoittanut: BronzeRain (Aktiivi)
  • #135
  • Arvo: Platinagootti+
  • Lähetetty: 07.04.2008 18:24

Lainaus: Nightmare

Itsellä on metalliluinenkin korsetti, joka lähinnä pölyttyy kaapissa, olen liian mukavuudenhaluinen käyttämään sitä säännöllisesti.

Höh, minusta teräsluinen on paljon mukavampi päällä kuin muoviluinen. Muoviset taipuilee ja painaa sitten ikävästi. Teräsluista pitää vain osata käyttää maltillisesti.
Kirjoittanut: Nightmare (Jäsen)
  • #136
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 07.04.2008 18:29
No kun itselläni on valmiskorsetti joka ei oikein istu vartalooni>( Olen kummallisen mallinen ja saan kiristää korsetin ihan kiinni että se istuu. Ja kyllä, totuttelin siihen pikkuhiljaa ja rauhassa, pitkän aikaa, mutta se ei vain istu kroppaani. Eikä rahatilanne oikein salli mittatilauskorsetin hankintaa.
Kirjoittanut: BronzeRain (Aktiivi)
  • #137
  • Arvo: Platinagootti+
  • Lähetetty: 07.04.2008 18:35
Myy se huonosti istuva ja osta sen tuotoilla mittojen mukaan tehty?
Kirjoittanut: Nightmare (Jäsen)
  • #138
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 07.04.2008 18:39
Tuota olen itsekin miettinyt mutta eipä se tuotto millään kattaisi uuden korsetin hintaa. Mutta no, voinhan minä rauhassa odotella valoisampia (rahakkaampia) aikoja..
Kirjoittanut: Ninni (Järjestäjä & Valokuvavastaava)
  • Lähetetty: 07.04.2008 19:02
Mulla oli musta samettikorsetti jonka teettäminen maksoi noin 300, ja ENTINEN frendi lainas sitä pari vuotta sitten, kuten myös yhtä toista korsettiani joka oli ensimmäiseni ja erittäin rakas. Sen jälkeen ei oo muijaa näkyny missään, eikä kukaan tiedä mistä sen vois saada kiinni
Kirjoittanut: BronzeRain (Aktiivi)
  • #140
  • Arvo: Platinagootti+
  • Lähetetty: 07.04.2008 19:09
Ohoh. Onpas Ninnillä ollut ihastuttava kaveri.
Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 39 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!