Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Mikä goottityylissä on niin pahaa...?

Kirjoittanut: Heetteri (Ex-inkvisiittori & Miss Halloween 2008)
  • Lähetetty: 23.06.2008 11:39

Lainaus: azazel

No gootithan ovat hyvin tyylikästä väkeä, ja panostavat pukeutumiseen ja meikkiin... meitä vissiin sen vuoksi vähän myös pelätään... en tiiä mut luulisin?


JOTKUT ovat tyylikkäitä, toiset eivät, aivan kuten kaikissa muissakin ihmisryhmissä. Jotkut ovat aina parempia meikkaamaan, pukeutumaan ja laittamaan tukkaansa kuin toiset - on karmaisevaa nähdä niitä (yleensä tyyliään vielä hieman hakevia) 13-18 -vuotiaita gööttejä, joilla on sekalaista seurakuntaa yllään sametista PVC:hen tai liituraidasta pitsiin ja kyberlisäkkeisiin, ja sitten piirretyt kulmakarvat, kalkinvalkeaksi laitettu naama ja mustaa huulipunaa. Ei se ole tyylikästä, se on groteskia. En ihmettele että meitä pelätään, jos edustajistamme näkyvimmät ovat näitä sillisalaattikuutteja.
Kirjoittanut: neo_shaman (Aktiivi)
  • #322
  • Arvo: Mahtigootti++
  • Lähetetty: 23.06.2008 12:04

Lainaus: Heetteri

sillisalaattikuutteja.

Siinäpä vasta mielenkiintoinen termi! Täytyy kyllä yhtyä mielipiteeseesi Heetteri. Kaiken sotkeminen päälleen ei aina näytä kovin hyvältä... Välillä näkee onnistuneitakin kokeiluja, muttah...
Kirjoittanut: FrozenCorpse (Aktiivi)
  • Lähetetty: 23.06.2008 18:11
Joo, mä olenkin joskus tainnut sanoa, että alan oikean/pitkän linjan elämäntapaihmisen/ harrastajan tuntee siitä, että niillä on aina selkee linja vaatteissaan ja ne yhdistelee keskenään toimivia ylä-ja alaosia.
Kirjoittanut: BronzeRain (Aktiivi)
  • #324
  • Arvo: Platinagootti+
  • Lähetetty: 23.06.2008 19:33

Lainaus: Heetteri

liituraidasta pitsiin

Äläs nyt, nuohan voivat sopia yhteen taidokkaasti puetun kojootin päällä.
Mmmm, I pilkku.

Mutta siis, olen itsekin jaksanut aina valittaa aiheesta, ja valitan jatkossakin. Ostakaa ihmiset alkuun vaikkapa pelkästään yhden tyylilajin vaatteita niin ei tule vahingossakaan sotkittua niitä groteskiksi sotkuksi.
Kirjoittanut: FrozenCorpse (Aktiivi)
  • Lähetetty: 03.07.2008 14:47
Hm.. Systerini tässä soitteli ja kyseli kaikenlaista ja samalla tuli Tuskasta puhe ja ohimennen myös uudesta goottituttavuudesta ja kas, systeri heti oli kyselemässä että ei kai nää piirit oo mitää saatananpalvontaa tai huumeita käyttäviä ja mulla kiehahti yli.. Sain pitää sille aikamoisen saarnan aiheesta että tää rakentuu yhden yhteisen asian ympärille eikä oo mikää ääripää truejuttu. Miten helvetissä joku saa oikeesti liitettyy jotku huumeet tai saatananpalvonnan goottteutee tai yleensäki mustii pukeutumiseen?
Kirjoittanut: Deadboy (Aktiivi)
  • Lähetetty: 03.07.2008 15:27
^Tietämättömyys luo ennakkoluuloja. Isolla osalla ihmisistä ei ole minkäänlaista kosketusta ihmisiin jotka käyttävät huumeita ja sitten tehdään niitä arvailuja ja yleistyksiä ja muuta.
Tuo saatananpalvontajuttu nyt alkaa olla jo niin ikivanha ja kulunut että ihmettelen että vieläkin tehdään noita mustat vaatteet=saatananpalvaaja -yleistyksiä. Mutta kiittäkäämme siitä bläkkäreitä. Minähän en yleistä.
Kirjoittanut: Eldnaard (Jäsen)
  • #327
  • Arvo: Asiantuntija
  • • Muokkasi: Eldnaard
  • Lähetetty: 04.07.2008 07:32
HUOM! Seuraa avautumista ja rutkasti henkilökohtaisia "perusteltuja" (esimerkkitapaukset uupuvat) mielipiteitä. Mikäli et osaa suhtautua VOIMAKKAASEEN KRITIIKKIIN muuta kuin vetämällä herneen p*ll**s*, suosittelen tekstin skippaamista. Aihehan on kuolemanvakava!

Lainaus: Heetteri

JOTKUT ovat tyylikkäitä, toiset eivät

Tämä lausahdus jotakuinkin kiteyttää mitä olen sanomassa. Goottityyli on upea tyyli, ja ehdoton suosikkini sekä miehen että naisen kantama, mutta (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) se on myös h*lv*t*n vaikea toteuttaa kämmimättä täysin ja sortumatta melkoisen tyylivirheikkäisiin pukeutumishirvityksiin. Minä uskon, että suurin osa mainstreamfruittaripissiswhatfookin'ever dissaa goottityyliä ja sen yleistä luonnetta juurikin sen takia, että valtaosa (mielestänI) gooteista ei onnistu pukeutumuaan hyvännäköisesti joko kehonsa huomioon ottaen tai esim. tekevät hirvittäviä väriyhdistelmiä.

Jos siis törmään goottiin, jota en ennestään tunne, on melko todennäköistä että en pidä hänen pukeutumistaan tyylikkäänä. Halpistehtaillut muovipitsiviritelmät, rumat korsettitopit ja jonkin sorttinen silmiinpistävä (ei miellyttävä väriyhdistelmä) eivät vastaa kuvaani tyylikkäästä. (STEREOTYPIOITA!! )

Lainaus: Jensu

vanhat mummot siellä sanoi, että ompas sulla ihana hame ja näytät ihan keijulta tai balleriinalta.

Heetteri herahduttaa kielet urospuolisten (ja no, miksei naaraidenkin) henkilöiden kielelle omalla meiningillään, joka on pornompi kuin Jenna Jamesson koskaan. Yllämainittujen tyyppiset reagoinnit on mielestäni se, mitä hyvin toteutettu ja tyylikäs goottityyli pukeutumisessa herättää, ja juuri niiden takia uskon, että juuri kämmätyt goottiviritykset ovat ainakin osaksi syynä "yleiseen paheksuntaan" ja pask*npuhumiseen. Esimerkiksi Extreme Makeoverin tytsy, jonka "tyyli" oli mielestäni kammottava, ja malliesimerkki siitä, mistä en pidä ja tuskin kovin moni muukaan.

Tyylitajuttomuutta on kaikkialla ja kaikissa tyyleissä, mutta mielestäni gootti on tyylinä täysin anteeksiantamaton. Sen voi joko tehdä upeasti tai munata täysin. Muissa tyyleissä saa paljon enemmän anteeksi pientä silmän puutetta.

En pidä itseani tyylitajuisuuden messiaana tai mielipiteitäni absoluuttisesti oikeina. En myöskään "tuomitse" ketään pukeutumisensa perusteella; mikä mä olen kritisoimaan, jos toinen pitää omasta lookistaan? Me itse päätämme, miten edustamme itseämme, ja vaikka joku muu olisikin eri mieltä siitä miten edustaisimme "parhaiten", on se mitä oma silmä sanoo tärkeintä. To heck with others.

Toivoisin myös, ettei kukaan leimaa minua ylimieliseksi kuspäämulkuksi sen takia, etten vain satu pitämään siitä miten suuri osa gooteista tyylinsä vetää. Olen kuspäämulkku ihan eri syistä.

Toteanpa vielä, että olen onnekas siinä mielessä, että goottityyliä edustavat tuttuni ja ystäväni ovat oikein tyylikkäitä.
Kirjoittanut: Heetteri (Ex-inkvisiittori & Miss Halloween 2008)
  • Lähetetty: 04.07.2008 08:57
Eldnaard on, jälleen kerran oikeassa hyvin pitkälti. Onneksi tyylievoluutio tapahtuu ainakin joidenkin piirien tulokkaiden elämässä vähitellen kun silmä kehittyy.

Lainaus: Eldnaard

Heetteri herahduttaa kielet urospuolisten (ja no, miksei naaraidenkin) henkilöiden kielelle omalla meiningillään, joka on pornompi kuin Jenna Jamesson koskaan.


Awww, you big sweetheart.

Lainaus: Eldnaard

En pidä itseani tyylitajuisuuden messiaana tai mielipiteitäni absoluuttisesti oikeina. En myöskään "tuomitse" ketään pukeutumisensa perusteella; mikä mä olen kritisoimaan, jos toinen pitää omasta lookistaan?


Ootpas. Just siksi sä saat kommentoida, aahhahaha!

Lainaus: Eldnaard

Tyylitajuttomuutta on kaikkialla ja kaikissa tyyleissä, mutta mielestäni gootti on tyylinä täysin anteeksiantamaton. Sen voi joko tehdä upeasti tai munata täysin. Muissa tyyleissä saa paljon enemmän anteeksi pientä silmän puutetta.


Olen täsmälleen samaa mieltä. On hassua, miten näin näennäisen villissä ja useita alalajeja ja tyylisuuntia sisältävässä pukeutumistavassa on niin paljon kirjoittamattomia sääntöjä, joita ei kellekään kerrota, mutta jotka pitäisi silti haldata. Kantapään kautta on itsekin opittu.
Kirjoittanut: MissAnnThrope (Aktiivi)
  • #329
  • Arvo: Mahtigootti+
  • Lähetetty: 04.07.2008 12:18
monet erikoistuvat kyllä vähän tyylinsä överiksi vetämiseen ja olisi hauska nähdä niitä tyylikkäitä gootteja vähän useammin kuin näitä övereitä. Omaan silmään on sattunut pahasti, että moni neitonen hiihtää kadulla ah, niin jööttinä pelkässä alushameessa! kiinnostaisi tietää, etteivätkö he tiedä sen olevan alushame, vai ihanko tarkoituksella unohtivat päälyshameen kotiin. Aikuiset kuutti-ihmiset näyttävät erottavan alus- ja päälyshameen toisistaan, mutta voisiko joku sanoa näille usein teini-ikäisille, että jos siinä hintalapussa lukee "petticoat", niin sen päälle kuuluisi pukea toinenkin hame. Olen taas vakipanoni ,pilkun, kimpussa, mutta mielestäni se on vähän sama asia kuin kulkisi kadulla pelkissä pitkissä kalsareissa.
Kirjoittanut: Piiskansiima (Jäsen)
  • Lähetetty: 04.07.2008 15:08

Lainaus: Eldnaard

Tyylitajuttomuutta on kaikkialla ja kaikissa tyyleissä, mutta mielestäni gootti on tyylinä täysin anteeksiantamaton. Sen voi joko tehdä upeasti tai munata täysin. Muissa tyyleissä saa paljon enemmän anteeksi pientä silmän puutetta.


Kyllä, mutta kuten Heetteri sanoi, on gootissa aika monet asiat opittava sieltä jalkapohjan takaosasta kun harvemmalla on sitä vanhempaa kuuttia kertomassa mitkä yhdistelmät kannattaisi jättää kotiin.

Lainaus: MissAnnThrope

Omaan silmään on sattunut pahasti, että moni neitonen hiihtää kadulla ah, niin jööttinä pelkässä alushameessa!


Tarkoititko nyt sitä tyllihametta vai sellaista perinteisempää satiinista alushametta? Mielestäni molempia voi kyllä kantaa tyylikkäästi ihan päällysvaatteenakin, tyllistä ehkä huomattavasti helpommin tosin. Käyttäväthän gootit korsettiakin päällivaatteena, vaikka se on melko monen mielestä alusvaate.
Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 29 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!