Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Stereotypiat ja kliseet, joita inhoat/rakastat?

Kirjoittanut: sheetghost (Jäsen)
  • #101
  • Arvo: Tulokas
  • Lähetetty: 24.10.2008 20:05
Musta huulipuna saa naaman näyttämään kummalliselta. Pidän vahvasti meikatuista silmistä, mutta itse en yleisesti tunge omiin huuliini mitään vahvaa väriä.

Itseäni ärsyttää ainakin se, että jos jokin itsessä liittyy gootti-kulttuuriin niin täytyy sitten kaiken liittyä. Joidenkin mielestä täytyy koko elämän sitten pyöriä sen mukaan. mitään muuta musiikkia ei saa vahingossakaan kuulla, kaikkien vaatteiden täytyy olla mustia ja minnekään ei saa mennä ilman meikkiä
Kirjoittanut: Faith Black (Aktiivi)
  • #102
  • Arvo: Mahtigootti++
  • Lähetetty: 25.10.2008 20:00

Lainaus: SirMarylee

No kiitosta vaan >
Ei minusta voi sanoa, että yhtärumia on silti kaikki, koska joillekin sopii ja joillekin vaan ei. Ehkä olet tavannut liikaa näitä: Ei sovi sinulle -ihmisiä.

Älä ota sitä niin henk.koht . Piilokaljut eivät ole rumia niin kauan kun ne ovat nimensä mukaisesti piilossa. Sivukaljut ovat taasen asia erikseen (joista niistäkin on minulla mielipiteeni, joka on luettavissa edellisiltä sivuilta).
Kirjoittanut: UndyingDreams (Mister Halloween 2008)
  • #103
  • Arvo: Mahtigootti
  • Lähetetty: 26.10.2008 20:29

Lainaus: Faith Black

Itseäni ärsyttää ainakin se, että jos jokin itsessä liittyy gootti-kulttuuriin niin täytyy sitten kaiken liittyä. Joidenkin mielestä täytyy koko elämän sitten pyöriä sen mukaan. mitään muuta musiikkia ei saa vahingossakaan kuulla, kaikkien vaatteiden täytyy olla mustia ja minnekään ei saa mennä ilman meikkiä


Mmm totta. Ja vaikka todella monet asiat itsessä liittyis goottikulttuuriin niin ei silti kaikkien asioiden tarvi liittyä. Kyse on ehkä enemmänkin siitä, että millaiseksi profiloi itsensä tai että mikä on kaikista eniten se "oma juttu".
Kirjoittanut: Heetteri (Ex-inkvisiittori & Miss Halloween 2008)
  • Lähetetty: 28.10.2008 10:19
Hupaisaa sinänsä - minulla oli viime lauantaina mustaa huulipunaa tumman silmämeikin kanssa, eikä se näyttänyt lainkaan hullummalta. O_o Otan siis snadisti takapakkia mielipiteessäni.
Kirjoittanut: Polyunsaturated Doll Blood (Aktiivi)
  • #105
  • Arvo: Mahtigootti+
  • Lähetetty: 29.10.2008 13:00

Lainaus: UndyingDreams

"mistä vitusta toi tohon ilmesty?"

Tämä ei ole kenellekään tarkoitettu pahalla, ihmettelen vaan että miksei tuossa lauseessa ole * -merkkiä kirosanan tilalla?
Kirjoittanut: Swanette (Nimetön)
  • #106
  • • Muokkasi: Swanette
  • Lähetetty: 29.10.2008 14:16

Lainaus: Polyunsaturated Doll Blood

ihmettelen vaan että miksei tuossa lauseessa ole * -merkkiä kirosanan tilalla?

Johtuu varmaan siitä että se sana on taivutettu. En ala nyt testaamaan, mutta luulisin että tuon lisäksi ainakin genetiivimuoto v-sanasta säilyy sensuroimattomina jos sitä käyttää.
Kirjoittanut: mystinjection (Jäsen)
  • #107
  • Arvo: Edistynyt
  • Lähetetty: 29.10.2008 19:16

Lainaus: neo_shaman

Yksi vihaamistani stereotypioista on pääkallo.

Olen todellakin samaa mieltä! Pakko tosin myöntää, että kun niinkin loistavan bändin kuin Misfits,tunnus on pääkallo,niin tulee joskus omissa asusteissa (laukussa) ko.kuviota kannettua. Mutta tosiaan VAIN tätä Misfits-pääkalloa,toisinaan tosin ärsyttää kun asiaan vihkiytymättömät 'tavikset' näkee laukussani vain pääkallon,ei bändin tunnusta,ja näinollen päättelevät minun pitävän ko.kuosista. -.-
Kirjoittanut: Polyunsaturated Doll Blood (Aktiivi)
  • #108
  • Arvo: Mahtigootti+
  • Lähetetty: 30.10.2008 14:20
Mahtavia kommentteja, joita olen saanut usein kuulla "ethän sä voi olla gootti kun sulla ei oo mustat hiukset/naamasi ei ole vitivalkoinen/et näytä yhtään gootilta" jnejnejne. Tuon musta-hiuskommentin sain kuulla usein kun olin blondi ja tuon vitivalkoinen naama -läpän kun asuin enklannissa. Ärsyttää siis että pitää näyttää gootilta jotta voi olla sitä. En mä hei jaksa aina meikata >:F
Kirjoittanut: werewolfette (Jäsen)
  • #109
  • Arvo: Edistynyt
  • Lähetetty: 01.11.2008 03:55
Goottiskene pursuaa sekä inhoamiani että rakastamiani kliseitä. Erityisesti inhokkeja.

Ykkösenä tulee elitismi. "Olen enempi tr00 kuin sinä koska olen ollut gootti kauemmin ja korsettini ei ole Morticiasta vaan Belle Modestelta." No onneksi olkoon. Tähän liitän vielä gooteille tyypillisen uniikkiuden tavoittelun. "En voi ostaa tätä ihanaa hametta koska näin yhdellä tytöllä netissä samanlaisen, yhyy."

Hieman lievempi hmtutuksen aihe on materiaalien kummallinen yhdistely. Pvc:tä ja nahkaa en suin surminkaan käyttäisi yhtäaikaisesti. Enkä ruutua/raitaa/pilkkua. Hirveitä väriyhdistelmiä löytyy etenkin kuiturastapehkoista.

Plus hieman tuoreempi stereotypia/ilmiö: monilla (etenkin näillä vanhemmilla elitistigooteila) esiintyvä ilmiö on niin sanotut ylilyönnit. Pukeutumisesta katoaa tyylikkyys, kun vaatetuksen pitää olla niin uniikki/erilainen/innovatiivinen.
Kirjoittanut: MissAnnThrope (Aktiivi)
  • #110
  • Arvo: Mahtigootti+
  • Lähetetty: 02.11.2008 13:29

Lainaus: Polyunsaturated Doll Blood

Mahtavia kommentteja, joita olen saanut usein kuulla "ethän sä voi olla gootti kun sulla ei oo mustat hiukset/naamasi ei ole vitivalkoinen/et näytä yhtään gootilta" jnejnejne.


ärsyttävän monta kertaa olen mäkin saanut kuulla tuota "miten sä muka voit olla gootti? sullahan on vaaleat hiukset!" kommentointia. Niinkuin se olisi joku ehdoton laki, että gootilla voi olla vain ja ainoastaan mustat hiukset .

En pidä myöskään jo kliseeksi tulleesta tavasta, jota näkyy erityisesti cybergoottien keskuudessa, että puetaan kaikki roinat päälle kerralla ja näytetään sitten neonväriseltä joulukuuselta.
Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 46 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!