Gootti.net

Tule osaksi goottiyhteisöä. Liity jäseneksi!

Sullo Gootti.net kännykkääsi, laita osoite www.gootti.mobi kirjanmerkkeihisi!

Goottifoorumi: Yleiset korinat: Minkälaisia gootteja tunnette?

  • Vastaa
Minkälaisia gootteja te tunnette? Älkää nyt toisistanne kertoko vaan foorumin ulkopuolisista Minkälaisia ulkoisesti ja luonteelta? Mistä heidät tunnette jne..? Ovatko he "trueja" vai pahimman laatuisia wannabeitä? Katsotaan paljonko jaksatte vastailla

Believe in nothing. Trust no one.

  • Vastaa
voi voi, minä kun luulin että olisi olemassa gootteja, ja sellaisia jotka eivät ole. hmh.. ei pitäne takertua pikkuseikkoihin.
mutta joo, olen tutustunut niin monella tapaa kyseisiin henkilöihin että voisi olla helpoin sanoa internet/ulkona.
ja heistä yhtäkään en antaisi pois, saati muuttaisi millään tapaa, he ovat täydellisiä sellaisena kuin ovat.

amen..

  • Vastaa
Lainaus: MrLuckarin heistä yhtäkään en antaisi pois, saati muuttaisi millään tapaa, he ovat täydellisiä sellaisena kuin ovat.

Yhdyn näihin sanoihin. Kaikki gootti kaverini ovat omanlaisiaan kuten jokainen muukin.

Kun päätin kääntää elämässäni puhtaan sivun, se ei ollutkaan tyhjä. Joku oli kirjoittanut siihen sinun nimesi.

  • Vastaa
Lähes poikkeuksetta, ovat kaikki tuntemani gootit tavalla, jos toisella "epäonnistuneita" yksilöitä.

Gootit ovat vähemmistö ja kenties juuri se "alakulttuuri", joka koostuu lähes yksinomaa tykinruoasta.

Voisiko jokin edes etäisesti mahtava asia koskaan rakentua materian, pinnallisuuden, musiikin, tai ulkoisen estetiikan luomalle pohjalle? -Ei.

Forgive me,

-The Drinker of Mankind-

  • Vastaa
Var
Lainaus: Beheaded Lähes poikkeuksetta, ovat kaikki tuntemani gootit tavalla, jos toisella "epäonnistuneita" yksilöitä.


Rikkinäisestä perheestä, koulukiusattuja, fyysisesti normaalista poikkeavia? Eiköhän melkein jokaisessa ihmisryhmässä ole samanlainen ilmiö.

Lainaus: Beheaded Gootit ovat vähemmistö ja kenties juuri se "alakulttuuri", joka koostuu lähes yksinomaa tykinruoasta.


Ei välttämättä kovin huono tai negatiivinen asia.

Lainaus: Beheaded Voisiko jokin edes etäisesti mahtava asia koskaan rakentua materian, pinnallisuuden, musiikin, tai ulkoisen estetiikan luomalle pohjalle? -Ei.


Olen samaa mieltä. Väitänpä vielä, ettei kukaan nykyaikana voi saavuttaa mitään suurta tai mahtavaa -- ei voi valloittaa mahti-imperiumeja tai luoda kreivikuntia tai rakentaa pyramideja. Me olemme työntekijöitä ja kuluttajia.

Pulmatilanne? Lähetä viestiä foorumin valvojille.

  • Vastaa
Lainaus: kuopassa Väitänpä vielä, ettei kukaan nykyaikana voi saavuttaa mitään suurta tai mahtavaa -- ei voi valloittaa mahti-imperiumeja tai luoda kreivikuntia tai rakentaa pyramideja. Me olemme työntekijöitä ja kuluttajia.


Miksei voisi? Nykyajan saavutukset on ihan eri luokkaa kuin nuo mainitsemasi. Rakettien puskeminen avaruuteen, lääketieteen kehitys yms. ovat kaikki ihan yhtä suuria ja merkittäviä saavutuksia. Ehkä jopa suurempia.

Believe in nothing. Trust no one.

  • Muokkasi: kuopassa
  • Vastaa
No siksi. Siksi kun kansalaiset menevät töihin ja töistä päästessään eivät enää jaksa kalisuttaa miekkoja. Siksi kun kansalaiset on koulittu noudattamaan vallitsevaa yhteiskuntajärjestystä. Siksi kun televisiosta tulee "just nyt" hyvä ohjelma, niin ei jaksa "just nyt" lähteä luomaan tuhatvuotista valtakuntaa.

Raketit taivaalla eivät merkitse minulle mitään. Näin ollen ne ovat minulle mitättömiä saavutuksia. Gombie, mitä sinulle merkitsee se, kun tiedät, että taivaalla vaeltaa avaruusraketti?

Lääketiede taas kehittyy sairaalloiseen suuntaaan -- elävien olentojen elinten kloonaaminen tai lääkkeen kehittely HIV:tä vastaan on luonnotonta. Näin ollen lääketieteen saavutukset (etenkin tulevaisuudessa) ovat enemmänkin pelottavia kuin suuria tai mahtavia.

Edit: Kirjoitusvirheet pois.

Pulmatilanne? Lähetä viestiä foorumin valvojille.

  • Vastaa
"!¤"&%¤#

Maailma on ajettu nykyiseen tilaansa muutaman ihmisen toimesta.

Maailma voidaan ajaa pois nykyisestä tilasta, vain muutaman ihmisen toimesta.

Yksi päättää, kolme toimii.

-The Drinker of Mankind-

  • Vastaa
No onhan tuolla nyt merkitystä. Saadaan tietoa maapallosta. On se ihan kiva nähdä tv-ohjelmia, surffailla netissä, tietää huomisen sää jne. ja se kaikki tieto tulee tuolla taivahalla lentelevien satellittien kautta mikäli ette vielä tienneet x)

Believe in nothing. Trust no one.

  • Vastaa
Lainaus: Beheaded Lähes poikkeuksetta, ovat kaikki tuntemani gootit tavalla, jos toisella "epäonnistuneita" yksilöitä.


Hmm, tämähän keskustelu on ottanut mielenkiintoista tuulta alleen. Vaikken nyt itseäni gootiksi luokittelekaan, niin lisään lusikkani soopaan kuitenkin. Olen kohtalaisen varakkaasta, ehjästä perheestä ja vielä sen lisäksi hyvä koulussa ja aika ok ulkonäöltäni vaikken taskuihqlolitakokoa olekaan. Poikkeus joka vahvistaa säännön? Tuskin. En usko että lapsilla olisi varaa Morticia-vaatteisiin jos he olisivat epäonnistuneesta perheestä...

Lainaus: Beheaded Gootit ovat vähemmistö ja kenties juuri se "alakulttuuri", joka koostuu lähes yksinomaa tykinruoasta.


Niinpä niin. Olet sitten varmaan itse maailman paras olento ja luomakunnan huippu kerran on tuollaistakin varaa näppikseltään päästellä...? Jepjep.

"I reject your reality and substitute my own!" - Adam Savage

  • Vain yhteisön jäseneksi liittyneet käyttäjät voivat lähettää viestejä tänne. Ilmoita käyttäjätunnuksesi ja salasanasi ennen viestin lähettämistä, tai liity ensin jäseneksi.

  • Tälläkin hetkellä suurta suomalaista goottifoorumia selaa 8 vakoilijaa ja 2 goottiyhteisön jäsentä (darkAngel, Vampira80). Kävijäennätys koettiin 24.03.2008 23:23, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 87 henkeä!