Mä ainakin aion mennä vuoden päästä, vaikken edes usko mihinkään Jumalaan tai muuhun

En mene siis todellakaan minkään lahjojen takia, vaan ihan sen takia että kavereitten ja siskon ja muiden mukaan se on ollut todella kivaa ja kaikille kiva kokemus. Sisko oli myös isosena tänä kesänä ja piti valtavasti, joten ihan vain kokemuksen takia sinne menen.
All the colours seem to fade away...
Riparin kävin, ei se nyt mitenkään sattunutkaan. Mitään aivopesukokemuksia ei ole, ainoat uskonnolliset jutut mitä käytiin läpi oli ne pakolliset käskyt yms. sekä koulun uskonnontunnin tapaiset tunnit, ja raamattutunti, jota isoset vetivät ihailtavan laiskasti. :D Pappikin oli aika naseva tyyppi, rento ja huumorintajuinen ainakin. Ja avoimesti iloinen siitä kuinka "muut papit alhaalla kadehti kun pääsin kerran hävittäjän kyytiin ilmasotakoulun vierailulla"....tekopyhä äijä!! >:DD
Ihan kivaa se oli niin kauan kuin sitä kesti, en tosin jaksanut jatkoilla käydä enkä todellakaan olisi halunnut olla siellä leirillä yhtään kauemmin. Mutta mitään älytöntä jeesustelua siellä ei ollut, ainakaan sellaista joka ei olisi mennyt aivan kevyesti ohi korvien.
"We may have years, we may have hours, but sooner or later, we push up flowers." - Membrillo, Grim Fandango
Tänään just tulin riparilta. Oli aika vaikee porukka. Ei niit voi sanoo oikeen ryhmäks. Jämäripari. Onneks parina viimisenä päivänä sit sai vähä näit pikkusiakin mukana. Niin.. olin koko leirin kipeä >.<
Mut nyt o iha jees fiilis.
Life sucks, and then you die.
Ensi kesänä.... Pitäisi mennä.Tottapuhuen ensin olin koko hommaa vastaan kahdesta syystä:
1, se maksaa enkä uskonut sen olevan kovin maailman rakkain kokemus
2, en vain usko Jumalaan. En usko sen takia että se olisi cool olla stnan palvoja tai muuten vain kaikkea vastaan. Ei ei. Voisin lukea raamatun kannesta kanteen ja pitää siitä, en sen henkilöllistämisen takia, vaan niiden opetusten. Teen eri kirjotuksia, hieman mielipidekirjotuksia, ja käytän niissä paljon vertauksia kristinuskoon, siis siihen sanomaan. Siinä on jotain mihin uskon.
Noo, sittenkun mietin konfirmaatiota ja niitäkivoja lahjoja joita saan.. :3 Hehe, päätin mennä riparille sittenkin.
Eli ensikesänä...