Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Facebook - naamakirja! ..Ja muita tarinoita.

Kirjoittanut: BronzeRain (Aktiivi)
  • #91
  • Arvo: Platinagootti+
  • Lähetetty: 24.02.2009 21:14

Lainaus: Piiskansiima


Liity kerhoon...

Eihän teillä ole jäsenmaksuja? Lompakko näyttää pelkästään valtavaa nippua kuitteja.

Haluaisiko joku vaihtaa vartaloita päiväksi. Voisit käyttää vastahakoista kroppaani siellä pirun verikokeissa, joihin minun on pitänyt mennä jo reilun viikon verran. Pirulauta, eikö näitä seurantakokeita voisi tehdä muuten kuin verikokeilla? terv. neuloja pelkäävä

Jep, kaukaa aiheen vierestä, vaihteeksi.
Kirjoittanut: Modnar (Jäsen)
  • #92
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 25.02.2009 02:11

Lainaus: Piiskansiima

Eikö teitä(facebookin käyttäjät) yhtään huoleta joskus kun lukee uutisistakin kun facebookissa sitä ja facebookissa tätä? O.O Eikös siellä ole nyt ollut näitä "identiteettivarkauksia" yms...

Mitäpä sitä murehtimaan olemattomia. Identiteetti voidaan "varastaa" ihan mistä tahansa muustakin yhteisöstä yksinkertaisesti vain esiintymällä jonain toisena. Enemmän harmittaisi jos oma profiili kaapattaisiin ihan mistä tahansa ja sitä taitaa tapahtua tuolla MySpacen puolella enemmän.

Lainaus: Gottero

Ai niin, se käyttöoikeushan siirtyy sitten samalla sille FB:lle...

Siihen asti kunnes poistaa käyttäjäprofiilinsa.
Kirjoittanut: Swanette (Nimetön)
  • Lähetetty: 27.02.2009 06:10

Lainaus: Modnar

Siihen asti kunnes poistaa käyttäjäprofiilinsa.

Kyllä se minusta jää ikuisesti Facebookille se käyttäjänoikeus, muistelisin jostain näin lukeneeni.
Kirjoittanut: Shelemenai (Jäsen)
  • #94
  • Arvo: Tulokas
  • Lähetetty: 27.02.2009 18:45
Kröhm. Tämä on nolo juttu. Mine siis olen periaatteesta facebookia vastaan. Kuin myös olin irc-galleriaa vastaan aikoinani. Ja miten kävi? Olen rekisteröityneenä kummassakin paikassa! Noloa. Galleriaa vastaan taistelin paljon kauemmin kuin naamakirjaa, ensin mainittu oli boikotissa jopa kolmen vuoden ajan. Naamakirjaan liityin puolen vuoden jälkeen.. Paha minä.
Boikotoin siis, ehdottomasti. Kaveriksi saa lisätä, yksärillä saa nimeni!
Myspacesta sentään olen pysynyt erossa näinkin pitkään, eikä kyllä ole mitään halua liittyäkään.
Kirjoittanut: Aural (Jäsen)
  • #95
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 27.02.2009 19:10

Lainaus: Swanette

Kyllä se minusta jää ikuisesti Facebookille se käyttäjänoikeus, muistelisin jostain näin lukeneeni.

Tiettävästi ei? Korjatkaa, jos olen väärässä, mutta mielestäni TOS-uudistuksen oli määrä tuoda voimaan tuollainen kohta, mutta suuren vastustuksen vuoksi palattiin vanhaan pykälään, jonka mukaan käyttöoikeus on Facebookilla vain niin kauan, kunnes käyttäjä poistaa profiilinsa.

Liityin Facebookiin täysin mukisematta ja oikeastaan sen kummemmin vielä tietämättä, millainen ilmiö siitä tulisi. Ainakin omassa kaveripiirissäni olin ensimmäisten joukossa siellä... En kuitenkaan halua jaella sisältöäni koko maailmalle, tämän takia profiilinikin näkyy vain ystäville. Huomattavin turvatoimeni on ehkä kuitenkin se, etten toistaiseksi ole käyttänyt siellä oikeaa nimeäni (tosin kutsumanimeä ja oikeaa sukunimeä, en mitään nimimerkkiä kuitenkaan). Olen tosin harkinnun oikean nimen käyttämistä sikäli, kun en siellä mitään kovin henkilökohtaisia tietoja muutenkaan jaa. Facebookin kautta on kivaa pitää yhteyttä ystäviin, ja nimenomaan ystävien randomit status-päivitykset ja muut häröilyt saattavat kiinnostaakin, toisin kuin yläasteaikaisten rinnakkaisluokkalaisten, joiden elämästä ei enää tiedä mitään. :| Sen sijaan en tykkää lähetellä kavereille virtuaalikaljoja sen paremmin kuin virtuaalihalejakaan.
Kirjoittanut: Und3ad (Aktiivi)
  • Lähetetty: 27.02.2009 20:20

Lainaus: Aural

TOS-uudistuksen oli määrä tuoda voimaan tuollainen kohta, mutta suuren vastustuksen vuoksi palattiin vanhaan pykälään, jonka mukaan käyttöoikeus on Facebookilla vain niin kauan, kunnes käyttäjä poistaa profiilinsa.

joo, mäkin kuulin että näin kävi, enkä ihmettele että tuli valituksia

Lainaus: Shelemenai

Kröhm. Tämä on nolo juttu. Mine siis olen periaatteesta facebookia vastaan. Kuin myös olin irc-galleriaa vastaan aikoinani. Ja miten kävi? Olen rekisteröityneenä kummassakin paikassa! Noloa.

hehe, mä oon kans jonkun verran niitä vastaan, (ei niin ettei muut sais käyttää, mulle on ihan sama mitä muut ihmiset tekee elämillään) naamakirjasta ja myspacesta oon onnistunu pysymään erossa ja ihq-galtzusta poistan tilini piakkoin
Kirjoittanut: P-M (Jäsen)
  • Lähetetty: 16.04.2009 14:13
Pitkään olin sitä mieltä, etten facebookin rekisteröidy. Irc-galleria sai riittää. Vähän aikaa sitten kävi toisin ja onpa minullakin nyt omat naamakirjatunnukset. Se on ihan mukava keksintö, paitsi barbabojen ja muiden otusten lähettely, kavereiden virtuaalitökkiminen yms. ärsyttävät. Sekin on rasittavaa kun joka ikisestä tapahtumasta tulee sähköpostiin ilmoitus. Hiukan sekavalta vaikutti aluksi systeemit, mutta alan tottua jo. Gootti.netin ryhmästä löydyn sielläkin.
Kirjoittanut: Blackrat (Jäsen)
  • #98
  • Arvo: Mahtigootti
  • Lähetetty: 16.04.2009 14:17

Lainaus: P-M

Sekin on rasittavaa kun joka ikisestä tapahtumasta tulee sähköpostiin ilmoitus.

Eikö tätä tosiaan pysty kytkemään pois päältä? Noh, sainpahan uuden syyn olla liittymättä jos näin on...
Kirjoittanut: Heetteri (Ex-inkvisiittori & Miss Halloween 2008)
  • Lähetetty: 16.04.2009 14:19

Lainaus: Blackrat

Eikö tätä tosiaan pysty kytkemään pois päältä? Noh, sainpahan uuden syyn olla liittymättä jos näin on...


Pystyy ne, eikä se ole edes vaikeaa..
Kirjoittanut: Blackrat (Jäsen)
  • #100
  • Arvo: Mahtigootti
  • Lähetetty: 16.04.2009 14:20

Lainaus: Heetteri

Pystyy ne, eikä se ole edes vaikeaa..

Pahus... Nyt alkaa näyttämään siltä että minun syyt pysytellä poissa murenee päivä päivältä...
Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 11 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!