Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Paras koskaan lukemasi kirja?

Kirjoittanut: DeadlyNightshade (Aktiivi)
  • #71
  • Arvo: Mahtigootti1500
  • Lähetetty: 07.12.2007 17:57
Itse pidän Ursula K. Le Guinin Maameren tarinoista, Artemis Fowleista, Redwallin taruista, Pottereista, Abarat-sarjasta, Universumien Tomu-sarjasta ja tulen sitten kertomaan lisää kun muistan
Kirjoittanut: Dark Eyes (Inkvisiittori)
  • #72
  • Arvo: Mahtigootti+
  • Lähetetty: 07.12.2007 17:59
Aikoinaan tuli ahmittua Tolkienin Keskeneräisten Tarujen Kirja, joka tässä taannoin on kyllä julkaistu uusiksi jollain toisella nimellä..

Vieläkin varmaan se The Kirja. Jokin siinä kolisi.
Kirjoittanut: Heetteri (Ex-inkvisiittori & Miss Halloween 2008)
  • Lähetetty: 08.12.2007 15:02
Jaa-as. Kirjoja on tullut luettua aika liuta, mutta kärkeen nousevat tietyt niteet, joista täissä pintaraapaisuna osa;

JiiKoo Rowlingin Harri Pottanen - sarja
Jokin siinä vain kiehtoo. Myös se, että se jakaa jengin niin selkeästi kahteen kastiin, joista toisella puolella ovat ne ihmiset, jotka intohimoisesti inhoavat Harry Potteria jostain mega-obscuresyistä.

Charles Dickens - Loistava tulevaisuus (Great Expectations)
Iki-ihana klassikko, täynnä kerta kaikkiaan vinksahtaneita ja pinnallisia hahmoja.

Emily Brontë - Humiseva Harju (Wuthering heights)
Toinen klassikko, täynnä pinnan alla kuplivaa tunnetta intohimon ja hulluuden välimaastosta.

Astrid Lindgren - Veljeni Leijonamieli / Mio, poikani Mio / Ronja ryövärintytär
Lastenkirjojen parhaimmistoa, eikä vähiten Lindgrenin lämpimästä huumorista johtuen.

Michael Endé - Tarina vailla loppua
Kirja, jonka lukee uudelleen ja uudelleen. Ikävästi suurelle yleisölle hieman tuntemattomaksi jäänyt opus satufantasiagenrestä - kyseessä on todella kekseliäs ja mukaansatempaava lävyskä.
Kirjoittanut: Zeitgeist (Jäsen)
  • #74
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 08.12.2007 16:34
Humiseva Harju tosiaan. Tuskin maltoin pitää näppini irti siitä kirjasta, kun olin sen aloittanut. Kertakaikkisen upea teos.

Kirjailijoista suosikkini on pienestä saakka ollut Edgar Allan Poe, no yllätys.
Keväällä innostuin myös Rosa Liksomin teoksista.

Harmittaa, kun nykyään tulee enää niin vähän luettua. Pitäisi ottaa itseäni niskasta kiinni ja ruveta lukemaan enemmän.
Kirjoittanut: Heetteri (Ex-inkvisiittori & Miss Halloween 2008)
  • Lähetetty: 08.12.2007 16:46

Lainaus: Zeitgeist

Humiseva Harju tosiaan. Tuskin maltoin pitää näppini irti siitä kirjasta, kun olin sen aloittanut. Kertakaikkisen upea teos.


Ihanaa, joku muukin siitä pitää - on se sen verran vangitseva ja visuaalinen, että huhhelis huu.
Kirjoittanut: Rose Mary (Jäsen)
  • #76
  • Arvo: Edistynyt
  • Lähetetty: 08.12.2007 16:55
Oma lempikirja on: Vampyyri siskot. Aivan mahtava kirja!
Kirjoittanut: Riddler (Aktiivi)
  • #77
  • Arvo: Mahtigootti
  • Lähetetty: 08.12.2007 17:08
Ylläri pylläri, Taru sormusten herrasta ja Hobitti alkusoittona. On se trilogia sellanen eskapismin kotimaa ettei vertaistaan ole löytynyt, ja erittäin vaikean ellei mahdottoman vastuksen antaakin.

Toinen yllätys on Potterit, jotka tässä vähän aikaa sitten luin ties monennenko kerran peräkkäin yhtenäisenä tarinana (lukematta muita teoksia siinä välissä) ja pohdiskelin että onpas hemmetin kekseliäästi Rowling luonut fantasiamaailman tänä aikana, jolloin minusta ainakin tuntuu kaiken jo keksittäneen.

Minusta Tuntematon sotilas on sellainen kirja, jonka jokaisen suomalaisen tulisi lukea kerran elämässään ajatuken kanssa. Se kosketti minua hyvin syvältä, ja auttaa ymmärtämään, mitä tämän maan vapauden eteen on jouduttu kärsimään, vaikka lottien ja kotirintaman osuutta ei paljoa teoksessa mainita. Tai sitten mä olen vain normaalia enemmän sodista kiinnostunut yksilö.

Louisa M. Alcottin Pikku naisia on jo klassikko sekä erittäin opettavainen kirja, vaikkei minun tapaan uskonnollinen olisikaan.


Lainaus: Heetteri

Astrid Lindgren - Veljeni Leijonamieli / Mio, poikani Mio / Ronja ryövärintytär
Lastenkirjojen parhaimmistoa, eikä vähiten Lindgrenin lämpimästä huumorista johtuen.


Kyllä, juuri näin, varsinkin Bröderna Lejonhjärta Pepistä en oo ikänä tykänny.
Kirjoittanut: Heetteri (Ex-inkvisiittori & Miss Halloween 2008)
  • Lähetetty: 08.12.2007 17:13

Lainaus: Riddler

Kyllä, juuri näin, varsinkin Bröderna Lejonhjärta Pepistä en oo ikänä tykänny.


Nimenomaan. Minusta Peppi -elokuvat olivat ihan hyviä, mutta ne kirjat eivät koskaan jaksaneet viihdyttää. Sama oli Katto-Kassisen kanssa, ihan plääh. Mikäköhän mahtoi sitten olla se, mikä teki Korpusta ja Leijonamielestä jotenkin paremman..? Ehkä se oli se fantasiaelementti sitten. Nangijala Sama juttu Ronjassa ja hieman sadunomaisessa Miossa.
Kirjoittanut: kalmakalle (Aktiivi)
  • Lähetetty: 08.12.2007 17:19

Lainaus: Riddler

Minusta Tuntematon sotilas on sellainen kirja, jonka jokaisen suomalaisen tulisi lukea kerran elämässään ajatuken kanssa.


aivan ja se odottelee hyllyssä ihan oikeaa aikaa jos työ ja perhe kiireiltä ehtii. Aina kun olen täällä olen samalla töissäkin, näin sittää aikaa tähän.
Kirjoittanut: Piiskansiima (Jäsen)
  • Lähetetty: 08.12.2007 17:20

Lainaus: Riddler

Louisa M. Alcottin Pikku naisia on jo klassikko sekä erittäin opettavainen kirja, vaikkei minun tapaan uskonnollinen olisikaan.


Itse pidän enemmän toisesta saman aikakuden kirjailijasta, Lucy M. Montgomerystä, jonka kirjoittamat Emilia-kirjat pitää vielä näin isompanakin lukea säännöllisin väliajoin. Anna-kirjat eivät niinkään iske, vaikka olen nekin kahlannut läpi joskus. Jotenkin nuo kirjat ovat herttaisen vanhanaikaisia.
Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 47 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!