Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Koulukiusattuja?

Kirjoittanut: Vampira_666 (Aktiivi)
  • #131
  • Arvo: Mahtigootti1500
  • Lähetetty: 29.07.2007 17:47

Lainaus: darkAngel

sapahan paineet purettua. muakin on kuisattu koko sen ajan mitä kävin peruskoulua ja alkoi olla pinna niin kireällä että jos ois siellä vuodenkin joutunu viel olemaan niin olisi veriviholliseni saanut turpiinsa ja pahasti.


Itse 1-3 luokalla tirvaisin yhtä poikaa ala koukulla kun se ei antanut mulle jalkapalloa. Kaverilta rupesi vuotamaan verta nenästä. aijai kun se teki hyvää.
Kirjoittanut: Stuntgirl (Aktiivi)
  • #132
  • Arvo: Mahtigootti
  • Lähetetty: 17.09.2007 20:03
Kiusattu, mutta en kiusaaja.
Kirjoittanut: Deadboy (Aktiivi)
  • Lähetetty: 17.09.2007 20:24
Todella paljon näyttää siltä että ihmisiä on kiusattu ja joitakin aika pahastikin. Kuvittelin että nykyään se olisi vähentynyt kun ongelmaa alettiin tiedostaa eri tavalla suunnilleen 2000-luvun alussa ja tuli kaikenlaista kiusauksen vastaista kampanjaa ja muuta. Joskus yli 10-15 vuotta sitten ja aiemmin tuntui että sitä ei paljon pyritty ehkäisemään.

Mutta kiusaaminen ei näytä erityisemmin vähentyneen. Kumma että kouluissa ei pystytä asioihin puuttumaan tai haluta sitä tarpeeksi. Pitääkö tapahtua jotain sellaista että joku äärimmäisen pahoin kiusattu kostaa kiusaajilleen sillä tavalla että joltakin lähtee henki? Ainakin maailmalla sellaista on sattunut, muistaakseni Suomessakin joskus.

Lakikin velvoittaa koulun henkilökunnan turvaamaan kaikille turvallisen oppimisympäristön ja hyvinvoinnin. Ihmettelen ettei siinä ole tarpeeksi pontta kitkeä kiusaaminen pois.
Kirjoittanut: CybellaTraurig (Aktiivi)
  • #134
  • Arvo: Mahtigootti1500
  • Lähetetty: 17.09.2007 22:03

Lainaus: Deadboy

Kumma että kouluissa ei pystytä asioihin puuttumaan tai haluta sitä tarpeeksi.


Ite oon huomannu semmosta, että jos jotain kiusataan niin opettaja yrittää esittää ettei huomannut asiaa jottai ei tarvitsisi miettiä mitä täytyy tehdä.. Eli ei oo ammattitaitoo. Mutta kyllä suuri osa siihen puuttuukin hanakasti.
Kirjoittanut: Doucat (Nimetön)
  • Lähetetty: 18.09.2007 21:34
Minua kyllä välillä ärsytetään mutta se loppuu yleensä siihen kun miulta menee hermot ja nostan jonkuin melkeinpä kauluksesta seinälle ja uhkaan tirvasta ellei lopeta...En ole viellä luokkalaisiani pahoinpeidellyt mutta montekertaa lähellä on ollut...-.-
Kirjoittanut: Vampira_666 (Aktiivi)
  • #136
  • Arvo: Mahtigootti1500
  • Lähetetty: 22.09.2007 10:42

Lainaus: Deadboy

Mutta kiusaaminen ei näytä erityisemmin vähentyneen. Kumma että kouluissa ei pystytä asioihin puuttumaan tai haluta sitä tarpeeksi


Ei ainakaan minun kiusaamiselleni tehty mitään.
Kirjoittanut: Shadow Q (Jäsen)
  • #137
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 22.09.2007 10:53
Tässä pari viikkoa sitte tirvasin yhtä luokkakaveria turpiin ku nyki ketjuista. Mut ite en kiusaa muita ku markoa, joka kerjää verta nenästään koko ajan. Itteänikään ei paljoo kiusata.. Joskus huudellaan hevariks ja haukutaan ketjuja ja niittejä. Ja tota ketjuista repimistä on aika paljon. Nykyään vähentyny. Sit jos rupeen maalaamaa kynsiä ni sit ne taas rupee huutelemaan, mutta eipä sillä niin väliä.
Kirjoittanut: Lilith (Aktiivi)
  • #138
  • Arvo: Mahtigootti+
  • Lähetetty: 22.09.2007 11:14

Lainaus: CybellaTraurig

opettaja yrittää esittää ettei huomannut asiaa jottai ei tarvitsisi miettiä mitä täytyy tehdä..


Minulle on käynyt joskus aikoja sitten samoin. Ensimmäisellä yla asteella jaksoin touhua vähän aikaa mutta sitten menetin hermoni opettajien hyssyttelyyn ja siihen että ne esittivät etteivät huomaa. Lopulta menin koulukuraattorin puheille jonka seurauksena minut erottiin koulusta.

Toinen hieno ja ehkä hieman hupainen esimerkki jonka kertoi ammattikoulua käyvä kaverini. Kahdella tytöllä oli nyrkkitappelu koulun tupakkapaikalla ja sisältä tuleva opettaja vallan hyvin näki ja kuuli sen. Tämä opettaja kuitenkin vain poistui hiipien nurkan taakse ettei tarvi mennä väliin. Kaiken lisäksi opettaja oli mies ja vielä raavas sellainen.
Kirjoittanut: darkAngel (Aktiivi)
  • #139
  • Arvo: Platinagootti+
  • Lähetetty: 22.09.2007 11:23

Lainaus: Lilith

Minulle on käynyt joskus aikoja sitten samoin. Ensimmäisellä yla asteella jaksoin touhua vähän aikaa mutta sitten menetin hermoni opettajien hyssyttelyyn ja siihen että ne esittivät etteivät huomaa. Lopulta menin koulukuraattorin puheille jonka seurauksena minut erottiin koulusta.

Toinen hieno ja ehkä hieman hupainen esimerkki jonka kertoi ammattikoulua käyvä kaverini. Kahdella tytöllä oli nyrkkitappelu koulun tupakkapaikalla ja sisältä tuleva opettaja vallan hyvin näki ja kuuli sen. Tämä opettaja kuitenkin vain poistui hiipien nurkan taakse ettei tarvi mennä väliin. Kaiken lisäksi opettaja oli mies ja vielä raavas sellainen.

ei hemmetti. mihin helvettiin koulukiusatut oikeen joutuu. miua kiusattiin koko se yheksän vuotta minkä peruskoulua kävin ja se oli helvettiä kun opettajat ei välittäny. mutta tuo taitaa olla jo sarjassamme helvetin seitsemänteen rinkiin kuuluvia.
Kirjoittanut: SinofSatan (Nimetön)
  • Lähetetty: 22.09.2007 14:27
darkAngel

Eikö olekkin allekirjoituksesi Turmiön kätilöitten liitto-kappaleesta? Olin keikalla ;D
Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 7 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!