Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

unien unettava maailma ja hopeareunus

Kirjoittanut: Mystification (Aktiivi)
  • #301
  • Arvo: Mahtigootti+
  • • Muokkasi: Mystification
  • Lähetetty: 25.07.2008 22:36
Tässäpä eräs uneni, jonka olen kirjoittanut phutaaksi muuallekin ja jonka näin ehkä kolmisen vk sitten:


Tapahtumapaikka oli jokin outo kaupunki, en tiedä ollenkaan missä, mutta ajankkohtana oli iltapäivä ja kesäaika. Sisareni kanssa kävelimme luultavasti paikan keskustassa, se muistutti kovin Lahtea, mutta oli monipuolisempi ja likaisempi, kadunvarsilla hyöri likaisia aasialaisen näköisiä kauppiaita, heillä jokaisella oli kärryt joissa kussakin oli eri myyntikamaa, aivan normaaleja kaloja, vihanneksia, kaatopaikkajätettä sekä ihmisen käsiä, joillain myös sorkkia tai muita käpäliä. Noh, käveltiin sisaren kanssa näiden kauppiaiden läpi ostamatta kuitenkaan mitään, katu oli pirun likainen, se lainehti tummaa vettä ja ympärillä olevat likaiset ihmiset saivat aikaan entistäkin likaisemman tunnelman. Poikettiin siitä sivukadulle, jossa oli venetsialaistyylinen vene sekä virta jossa se kellui. Minä menin veneeseen mutta sisar jäi maalle, vene liikkui itsestään, airoja tai muuta vastaavaa ei ollut. Yhtäkkiä olinkin vedessä, en enää sen likaisen kaupungin lähelläkään, vaan kellumassa Vesijärven kaltaisen järven rantavedessä. Tämä kävi siis aivan yhtäkkiä, sisareni oli kadonnut, eikä vedestä katsottuna näkynyt maata kuin pieni ranta edessäni, jossa oli mökki.

Takanani oli veden päällä saakelin suuri sakennus, se oli tajuttoman korkea, ei kuitenkaan kovin leveä, tumma ja joka paikasta kurotteli ihmisten käsiä. Rakennuksesta kuului kamala melu, kuitenkin iloinen, vähän samanlainen kuin täydessä kapakassa tai ennen bändin aloittamista festariyleisön seassa. Rakennus oli uhkaava ja aloin uimaan edessä olevaa rantaa päin, takaani rakennuksesta lähti pieni laiva soutaen itteäni päin, näin että laivassa oli kaksi miestä, toisella lyhyet vaaleat hiukset, toisella vaaleat rastat. Muistin että nämä ja muutamat toiset miehet olivat joskus aiemmin jossain määrin jahdanneet itseäni. En käsitä miten, mitään sellaista ei ollut aiemmin unessa tapahtunut. Jotenkin vaan tiesin sen. Lähdin uimaan pakokauhuisena nopeammin, mutta totta kai kävi se että yrittää niin vimmatusti pyrkiä eteenpäin mutta se on mielettömän raskasta eikä etene lainkaan. Tunne oli aivan kamala. Etenin kuitenkin ja pääsin aivan rantaan, jonka reunalla oli se pieni mökki. Mökin sisältä kuitenkin kurkisti kaksi muuta vaaleatukkaista miestä. En ollu tarpeeksi kaukana mökistä jotta olisin voinut perääntyä takaa tulevan veneen luo. Miehet nostivat mut pois vedestä ja alkoivat nauraa, sanoivat vihdoin ja viimein yhyttäneensä mut. He siis todella olivat joskus aiemmin jahdanneet itteäni.
Olin täysin kaoottisessa tilassa, kaksi muuta miestä veneestä nousivat mökin luo rantaan ja tulivat lähemmäs. Aloin tietysti kysellä mitä he tahtovat ja yritin huutaa, se vaan ei onnistunut. Kaksi mökissä valmiiksi ollutta miestä yrittivät käpälöidä itseäni mutta laivassa ollut rastapäinen mies tuli väliin. Hän alkoi selittää että hän kumppaneineen oli kuullut että multa voisi ostaa tiettyjä palveluja. Hah hah. Nyt hänkin oli aikeissa alkaa lääppimään, mutta sain taas ääneni kuuluviin ja raivostuen huusin heille mistä he olivat moista kuulleet. Kaikki näyttivät hieman hämmentyvän, sillä kielsin täysin kaiken minkä he sanoivat. Rastapäinen mies yritti selittää että he kyllä maksaisivat. -Melko pöyrityttävä kokemus tuollainen, vaikka vaan unessa tapahtuikin- Kysyin edelleen keneltä he olivat kuulleet sellaista ja sain aika hämmentävän vastauksen. En nyt ala tässä kertomaan kuka se oli ollut, koska henkilö aivan hyvin tietää mut, ja kyseessä on vaan uni. Miehet jatkoivat kertomustaan että tälle kyseiselle hekilölle oli muodostunut pakkomielle musta, sen koti oli täynnä "suurennettuja kasvokuvia musta (Tän kohdan muistan kaikista tarkimmin koko unesta, enkä siinä tilanteessa edes tajunnut että se oli vaan unta.) ja se kuulemma sanoi kaikille meidän olevan pari, mutta kuitenkin että multa voisi ostaa tiettyjä palveluja. Tässä vaiheessa olin itse aivan pyörällä päästäni, ja tahdoin vaan mennä murhaamaan, kyllä vaan, kyseisen henkilön joka tällaisia valheita oli näille neljälle miehelle kertonut.
Tässä vaiheessa rastapäinen mies alkoi raahata mua rannalta lähtevää rinnettä ylös, ja taas tapahtui yhtäkkinen maisemanvaihdos, olinkin nyt kahdestaan rastapäisen miehen kanssa sellaisessa SuperSeaCatissa, Ibizalla. Varmaan joo kulkevatkin jonnekin Ibizalle.
Olimme lähteneet jostain syystä pakoon, en tiedä mitä, mutta olin kuitenkin nyt jo ilmeisesti tämän rastapäisen miehen morsian. Että silleen. -Sanoinhan että on tapahtumarikas uni-
Elimme Ibizalla aikamme, kaikki siellä oli jotenkin keltaisempaa. Aloin tottua tilanteeseen, kunnes taas tapahtui maisemanvaihdos.
Tzp vaan ja olinkin Mukkulan ostareilla yksin, rastapäinen mies oli kadonnut. Missään ei näkynyt ihmisiä, mutta jatkoin urheilukentälle päin. Urheilukentän vieressä on koulu, oppilaille jaettiin joulutodistuksia, vaikka olikin kesä, katselin urheilukentältä iloisia oppilaita jotka lähtivät todistus kädessä koulusta. Yhtäkkiä olin itse ala-asteen ulko-ovien edessä. Näin lasin läpi kuinka koulun ex-rehtori liimasi eteeni lasisiin oviin hirveän suuren lapun, oikeastaan julisteen, joissa ilmoitettiin kokeita jotka minulta oli muka jäänyt tekemättä, niitä oli ainakin metrin pitkä lista pienellä käsialalla. Lisäksi julisteessa luki että oma nimeni ja sen alapuolelle kirjoitettuna kissan kokoisin kirjaimin sana "Mielenterveyshäiriö" ja toinen jokin vieras latinalaistyyppinen sana.
-Tyylillä takaisin ala-asteelle, vaikka olinkin aivan tämänhetkisessä ruumiissa ja iässä-
Olin aivan paniikissa ja häpesin kyseistä julistetta, lähdin pois koululta. Olin ohittanut urheilukentän ja päässyt sen viereiselle pellolle, jossa joka puolella kulki kädessään todistusta kantavia pieniä lapsia, ei taatusti edes kouluikäisiä. Yhtäkkiä olin alasti, kyllä, alasti. Hiukseni olivat märät ja aivan saippuassa, saippuavaahtoa oli reilu kerros vartaloni ympärillä, onneksi, ajattelin. Kuitenkin joka askeleella vaahtokerros oheni ja valui päältäni, olin ottanut päämääräkseni kotini, äkkiä sinne. Jatkoin alasti vaahtoa päälläni pellon läpi, ympärilläni kymmeniä pieniä lapsia, jotka eivät onneksi näyttäneet välittävän itsestäni. Eräs pieni edessäni kävelevä tyttö lauloi, en todellakaan muista mitä, mutta ainakin suomen kieltä. Hänelläkin oli kädessään todistus. Kävelin ripeästi tytön ohi, mutta samalla aloin huutaa hänelle, huusin rumia sanoja ja jotakin ei-niin-kohteliasta hänen laulustaan. Tyttö ei välittänyt ollenkaan, lauloi vaan. Nyt aloin juosta, kotiin ei olisi pitkä matka. Ikävä kyllä, kun olin päässyt pellolta, joukko tuttujani käveli läheisellä tiellä, heillä näytti olevan sama suunta kuin itselläni. Vaahtokerrosta ei ollut päälläni enää kovinkaan paljon.
Samassa olin jo turvallisella kotitiellä, tie kuitenkin oli suora, eikä juoksustani tullut mitään, se oli mielettömän raskas, enkä taaskaan edennyt paljoakaan. n. 200m päähän taakseni ilmestyi sama joukko tuttujani. Kirosin tien suoruutta, jos se olisi ollut mutkainen, en olisi ehkä näkynyt heille niin paljon. En edes tiennyt olivatko he huomanneet mua, ja varsin viuhahtelijamaista olemustani. Pääsin jonkin ajan kuluttua aivan lähelle kotiani, tuttu nurmi ja pensasaita oli jo lähellä. Joukkio tuttujani oli kuitenkin enää muutaman kymmenen metrin päässä. Heittäydyin tieltä kotinurmelleni ja katkaisin vierelläni olevasta koristekuusesta oksan, se saisi olla riittävän peittävä. En kuitenkaan lähtenyt juoksemaan sisälle kotiini, vaan aloin ryömimään, yrittäen samalla peitellä itseäni kuusen varvulla.

Tämän tahdon muistaa kymmenenkin vuoden päästä.
Tarjoan pullakahvit sille, joka on jaksanut lukea kokonaan tämän litanian.
Kirjoittanut: Piiskansiima (Jäsen)
  • Lähetetty: 26.07.2008 11:39
Näin jotain ihan ihme unta, jossa yhdistyivät shoppailu (ahdistaa kun pitäisi ostaa arkivaatteita muttei ole rahaa), goottinettimiitti (jäiköhän Lintsistä traumoja ) sekä loistava elokuva Wild Wild West, joka näkyi unessa niin, että ylläpitäjämme Kuopassa paljastuikin vain puolikkaaksi ihmiseksi joka liikkui pyörillä, aivan kuten tohtori Loveless leffassa!
Kirjoittanut: Iiriva (Miss Halloween 2006 & 2007)
  • Lähetetty: 28.07.2008 22:50
Näin outoa unta.

Olin alusvaateliikkeessä. Kaikkialla oli mustapunaisia korseletteja yms. mutta kaikki tietenkin liian isoja minulle. Jostain syystä nostin suurta, keltaista ja pyöreää viemärikantta sen alusvaateliikkeen lattiassa. Sen alta tuli valkeaa savua, mutta menin silti sinne. Yhtäkkiä huomasinkin seisovani kivisellä hiekkarannalla. Joka puolella oli valkeita, murskaantuneita marmoripatsaiden osia. Jokin sanoi minulle, että tämä oli se mitä oli kuoleman jälkeen. Meri tyrskysi pitkin kivikkoja, kun kuljin yksin pitkin rantaa, ja tulin lopulta muutamien ihmisten luo, jotka eivät edes katsoneet minuun.

Jonkin aikaa haahuiltuani ja katseltuani ihmisiä, menin lahoavan laiturin luo. Siellä oli suuri säkki kuin unohdettuna, ja sen sisällä oli iso pino kauniita, suuria kirjekuoria. Ne olivat postia kuolleille, joita kukaan ei ollut jakanut. Minä siis otin säkin aikeenani lähteä jakelemaan niitä, ja yhdessä luki erittäin selvästi "groomeri". O___o En sitten tiedä mitä olisi tapahtunut, sillä herätyskello soi
Kirjoittanut: kuopassa (Ylläpitäjä)
  • Lähetetty: 29.07.2008 03:36

Lainaus: Mystification

[...] olinkin nyt kahdestaan rastapäisen miehen kanssa sellaisessa SuperSeaCatissa, Ibizalla.

Tämä kuuluu omituisten huomioiden sarjaan: Mainitset tässä piiiitkässä kirjoituksessa useasti meren ja veneellä kulkemisen. Muistan lukeneeni sinun aikaisemmin maininneen laivalla reissaamisen ja merten vieneen sydämesi. Sana "sydämesi" on nimenomaan oikea tässä yhteydessä, koska jos näet siitä öisinkin unta niin ne taitavat olla paljon ajatuksissasi.

Lainaus: Piiskansiima

[...] sekä loistava elokuva Wild Wild West, joka näkyi unessa niin, että ylläpitäjämme Kuopassa paljastuikin vain puolikkaaksi ihmiseksi joka liikkui pyörillä, aivan kuten tohtori Loveless leffassa!

Kiitos nyt tästäkin, mutta kuulethan tyttönen nauravainen, ma oikeasti rampa jamppa en oo. Olet kuitenkin oikeassa unissasikin siitä, että istun todella paljon ahterillani enkä käytä jalkojani niin paljon kuin olisi syytä terveyden kannalta ajateltuna.
Kirjoittanut: mlrd (Aktiivi)
  • Lähetetty: 29.07.2008 09:49
oli taas aika outoa unta...
istuskeltiin kaverin saunan kuistilla, otettiin olutta ja katseltiin kun varusveijari vartiossa ollessaan yritti ampua mig21:stä alas räkäpäillä, lopulta vinttasi rynkyn migin kuomuun. joku hemmetin tutka-asemahan siinä rantaviivassa oli, helevetinmoinen masto.

naurettiin siinä kippurassa mokomaa sähläystä katsellessa, heräsinkin vaihteeksi hyvällä tuulella.

mitähän hittoa taas on tullut syötyä kun moisia unia näkee?
Kirjoittanut: BronzeRain (Aktiivi)
  • #306
  • Arvo: Platinagootti+
  • Lähetetty: 29.07.2008 18:53
Näin unta jossa eräs ukkoni vanha koulukaveri, 24/7 nettipelejä pelaava maalaistollero iski Heetterin. Menetin uskoni maailmaan kun Heetteri lyllersi valtava raskausmaha pystyssä ysärituulipuku päällään Nivalan Halpa-Hallista ulos.

Heetteri, uskoni elämään riippuu sinusta.
Kirjoittanut: Heetteri (Ex-inkvisiittori & Miss Halloween 2008)
  • Lähetetty: 29.07.2008 18:56

Lainaus: BronzeRain

Heetteri, uskoni elämään riippuu sinusta.

Herrajumala mä repesin. Älä huoli, tuollaisesta ei todellakaan ole vaaraa. :'DDDDD
Kirjoittanut: Tiragen (Nimetön)
  • #308
  • • Muokkasi: Tiragen
  • Lähetetty: 29.07.2008 19:19
Mä näin tässä joku aika sitten jotain aivan häröä unta (Ja se uni tosissaan oli aivan sekopäinen ja outo, believe me) jossa oli mukana joitain täällä goottifoorumilla pyöriviä henkilöitä, joita en edes tunne. Onkohan tullut pyörittyä vähän liikaa täällä...
Kirjoittanut: Mystification (Aktiivi)
  • #309
  • Arvo: Mahtigootti+
  • Lähetetty: 29.07.2008 19:56

Lainaus: kuopassa

Muistan lukeneeni sinun aikaisemmin maininneen laivalla reissaamisen ja merten vieneen sydämesi. Sana "sydämesi" on nimenomaan oikea tässä yhteydessä, koska jos näet siitä öisinkin unta niin ne taitavat olla paljon ajatuksissasi.


Voisin uskaltautua sanomaan olevani sukupolveni eniten Suomi-Tallinna ja Suomi-Tukholma - laivareissuja läpi käynyt. Toki Vikingin yrjöpurtiloissa on aina sama meininki, mutta merellä olemisesta nauttii aina. Oli kyllä taatusti pisin viesti tuo unestani kertova, jonka koskaan olen tänne naputtanut.
Haaveilen kai omasta saaresta keskellä merta jossain kannibalismin ja alkuasukkaiden tuolla puolen.
Kirjoittanut: BronzeRain (Aktiivi)
  • #310
  • Arvo: Platinagootti+
  • Lähetetty: 29.07.2008 21:14

Lainaus: Heetteri

Älä huoli, tuollaisesta ei todellakaan ole vaaraa.

Pidäkin huoli ettei. *mulkaisu*
Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 21 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!