Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Jouluhössötystä

Kirjoittanut: byron (Jäsen)
  • #121
  • Arvo: Mahtigootti
  • Lähetetty: 16.11.2010 20:53

Lainaus: BronzeRain

En tosin pidä tästä nykyajan muovaamasta punapukuisesta papasta paljonkaan niitä enkeleitä enempää.


joo, ja onhan se vähän härön näkönen ukko. Itse en opettaisi lapsilleni että sellaisten tuntemattomien isomahaisten ja parrakkaiden ukkojen syliin pitää mennä istumaan ja ottaa niiltä karkkia.
Kirjoittanut: Felicia (Virallinen sarjistaiteilija)
  • #122
  • Arvo: Mahtigootti
  • Lähetetty: 16.11.2010 20:58
Kyllä joulussa on parasta rauhallinen tunnelma, lapsuudenkodissa vietetty aika ja lahjojen saaminen ja näin aikuisella iällä vielä hauskempi lahjojen keksiminen/tekeminen/ostaminen ja antaminen. Jouluruoatkin on ihan jees, vaikka en syökään esim. laatikoita ollenkaan. Överikoristeet ja valot ärsyttää, tykkään semmosista perinteisistä olkipukeista ja vastaavista. Joulupukissa ei ole mielestäni mitään vikaa, lapsena oli joulun kohokohta just se kun pukki tuli ja jakoi lahjat. Sitä oli hemmetin jännää odotella, ja meillä kävi viel semmonen uskottavan näköinen pukki jolla oli aito parta, nahkanuttu ja kävelykeppi, ei mikään Coca-Cola-maskotti.
Kirjoittanut: Orthoxina (Jäsen)
  • #123
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 18.11.2010 16:29
Mä kammoan joulupukkia aivan kamalasti. Olin onnessani tässä välissä muutaman joulun joka vietettiin miehen kanssa pääsääntöisesti kahdestaan (mitä nyt käytiin vaan anoppilassa jouluaterialla ku omat porukat oli muualla joulun) ilman mitään pukkihössötyksiä. Tänä jouluna on eri sävelet, kun siskontyttö ja -poika on siskon myötä täällä, mutta kai se on pieni hinta perhejoulusta, johon kuuluu omat vanhemmat, sisko ja sen lapset sekä oma perhe (mies ja tytär). Oma jälkikasvu kun on vielä niin pieni, että tuskin kokisi jäävänsä paitsi jos joku omituinen partahemmo ei paikalle tulisi, vaan saisi repiä niitä pakettejaan ihan suoraan sieltä kuusen alta...

Joulupukin tapaaminen on ollut jotenkin kiusallinen tapahtuma aina jostain 11-vuotiaasta eteenpäin. Varsinkin kun suvun nuorimpiin kuulunu ja sillon vielä vietettiin isoja perhejouluja kaikkien sisarusten perheiden kanssa, ja itse joutui olemaan pukin apuna niiden lahjojen jakamisessa - kai se jätti jotki traumat... Tai se, kun olin kuus ja pukki pakotti mut laulamaan polvellaan istuen ennen lahjojen jakoa . Kamalaa.

No, onneksi omassa kodissaan voi sentäs asettaa ne lahjat sinne kuusen alle, se tunnelma on silloin jotain ihan omanlaistaan...

Ja täällä kammotaan kanssa niitä värillisiä jouluvaloja. Varsinkin vilkkuvia. Kynttilävalot kuusessa on must jo pelkän perinteen vaalimiseks (meidän perheessä kuusi+kynttilävalot on samanlainen yhtälö kuin kinkku+sinappihuntu). Muuten joulun valaistus on lähinnä kynttiläpainotteista, saas nähdä miten tänä jouluna kun jaloissa pyörii yksi itsetuhoinen pieni ihmistermiitti .

Muuten joulunodotus on ihanaa, olen tehnyt jo kasan kuusenkoristeita itse virkkaamalla lumihiutaleita ja ompelemalla pieniä täytettyjä huopasydämiä, mutta mun ranteet ei kestä touhua. Tällä hetkellä pitää käyttää hiirtäki vasemmalla ku menin käyttämään oikean ranteen loppuun :/. Äh. No, operaatio lahjojen suunnittelu jatkukoon... Kun ei niitä voi tällä ranteella just nyt tehdä.
Kirjoittanut: Iiriva (Miss Halloween 2006 & 2007)
  • Lähetetty: 18.11.2010 23:51
Joululahjojen väkerrys on alkanut! Minä olen niin persaukinen tänä vuonna, että kaikki perheenjäseneni saavat jotain itse tekemääni taidetta, halusivat tai eivät. Onneksi ihan jo koulun myötä olen saanut taidetta sen verran valmiiksi, että oikeastaan tarvitsee enää maalata kolme taulua. Mutta onhan siinäkin jo taas tekemistä.

Joulukortteja en ole lähetellyt ikinä kellekään - milloinkohan minäkin höpsähdän ja alan niitä lähetellä?

Ja tuosta joulupukista tuli mieleeni, että minun uskoni loppui kun olin ehkä 8 - joulupukilla kun oli samanlaista kynsilakkaa kuin isosiskolla!
Kirjoittanut: Heetteri (Ex-inkvisiittori & Miss Halloween 2008)
  • Lähetetty: 19.11.2010 08:42

Lainaus: Iiriva

Ja tuosta joulupukista tuli mieleeni, että minun uskoni loppui kun olin ehkä 8 - joulupukilla kun oli samanlaista kynsilakkaa kuin isosiskolla!


"It was an experimental time for old Kris Kringle - although Mrs Santa was quite convinced all of those metrosexual make-over shows on telly were to blame. Poor Rudolph wouldn't even leave the stall without moisturizer and lip-gloss, and of course it was the red-nosed reindeer's continuous peeve that he didn't really have lips."
Kirjoittanut: BronzeRain (Aktiivi)
  • #126
  • Arvo: Platinagootti+
  • Lähetetty: 19.11.2010 22:21
Kiitos Heetteri, nyt minulla on teetä näppäimistöllä ja pöydällä. Ja nenässä.
Kirjoittanut: Heetteri (Ex-inkvisiittori & Miss Halloween 2008)
  • Lähetetty: 19.11.2010 22:28

Lainaus: BronzeRain

Kiitos Heetteri, nyt minulla on teetä näppäimistöllä ja pöydällä. Ja nenässä.


No kiva jos pieni hölmöyspurskaukseni aiheutti ilonpurskauksen!
Kirjoittanut: Embize (Jäsen)
  • Lähetetty: 22.11.2010 11:01
En ole ostanut vielä yhtään lahjaa. Paniikki iskee vaikka jouluun on vielä aikaa. Enkä oikein tiedä mitä ostaisi. Voisihan sitä joitain lahjoja vaikka tehdä itse Rautalangasta on mukavaa väännellä vaikkapa semmosia jalallisia tuikkukippoja. Tai voihan niissä muutakin pitää kuin tuikkuja.
Toinen mistä voisi väkerrellä lahjoja on huovutusvilla Huovuttaminen on rentouttavaa ja mukavan helppoa.
Ihanaa kun tulee joulu Vaikka en olekkaan yhtään lahjaa vielä ostanut.
Kirjoittanut: Orthoxina (Jäsen)
  • #129
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 22.11.2010 12:41
Tadah! Ensimmäinen joululahjatilaus tehty eilen illalla, ylihuomenna lähtee helmitavara- ja askartelutavaratilaukset. Sitten korvakoruja, kaulakoruja ja muita väkertelemään lahjaksi, ja askartelemaan lisää joulukoristeita.

Harmi vaan että jännetupentulehduksen omaava ranne, tenniskyynärpää sen yläpuolella ja muuten vain v***uileva olkapää roikkuvat tuossa oikealla puolella kehoa lähes käyttökelvottomina. Ois ihan kiva saada ne kuntoon, ne kun on aika olennaiset mun joulunlaiton kannalta, kun viimeistään ensimmäinen päivä tulee olla jouluverhot ikkunassa ja koristeet kaivettu laatikoista etsimään paikkojaan :>.

Ai miten niin ihan tonttu, jouluun höpsähtänyt omituinen menninkäinen? Nöööy, en tietenkään...

Ja muuten komp huovutusvillaan, ja rautalangan tilalle alumiinilankaa, mun tapauksessa kullanväristä. Siihen pujottaa helmiä, vaik kymmenen-kahdenkymmenen sentin välein, sit pyöräyttää sitä ympäri nelisen kertaa et se jää sinne 'lukkoon' ja siihen muodostuu sellain pien jalka, ja kieputtaa tällä tavalla tehtyä köynnöstä esimerkiksi kynttiläasetelman ympärille, niin avot, on hienoa. Punaisia lasihelmiä ja metallilankaa odotellessa sormet syyhyten...
Kirjoittanut: Giffirt (Jäsen)
  • #130
  • Arvo: Mahtigootti+
  • Lähetetty: 22.11.2010 18:48
Ei näin.

Vasta vähän aikaa sitten kehuin täälläkin, miten Turussa on näteimmät jouluvalot joita olen nähnyt. Nyt ne on vaihdettu. Ja nuo uudet ovat kammottavat.

Sinisiä ja keltaisia kiemuroita ja keskellä jokin hämähäkin, tähden ja ripsipiirakan risteytys, joka VILKKUU. En löytänyt valokuvaa netistä näin äkkiseltään, mutta ette jää paljosta paitsi kun en turmele verkkokalvojanne tällä näyllä.
Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 18 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!