Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Masentavatko vuodenajat?

Kirjoittanut: Not the nicest girl (Jäsen)
  • #61
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 17.09.2008 20:20
Ei oikeastaan, nautin pienistä syyssateista (siis tosiaan pienistä)
Ei vuodenajat oikeastaan ketuta, paitsi esimerkiksi tänään. Kun kaverit kävivät tupakalla ja menin mukaan ja kun aina tohelona unohdan takkini, niin tulee kylmä. Ja tänään palelsi koko matkan kotiin ja välillä ihan sisätiloissakin O.o
Mutta kun ottaa lämmintä teetä tai kahvia, niin heti tulee parempi olo. Ja kun saisi käpertyä vielä hyvän kirjan ääreen, mutta koetta kun pukkaa...anteeksi armaat, eksyin aiheesta.
Kesät on kivoja, talvet on kivoja (jos on lunta!!! Ja sitä harvoin etelässä on) ja keväät on hieman tympäiseviä, kun on vielä niin viileä, vaikka aurinko jo lämmittää ihoa mukavasti.
Kirjoittanut: Toxo (Jäsen)
  • Lähetetty: 17.09.2008 20:57
En oo varma tuleeks täs ny tuplaviestiä, ko netti temppuilee. Mutta kopioidaanpa äskeiset jorinat tähän näi:

Whoo, vihdoinki jaksan tänneki kirjottaa.
Itse olen ehdoton talven ystävä. Nytki on jo kauhia ikävä kunno talvea ja sitä aikaa, ko voi huoletta potkukelkalla pimeässä liikuskella ja päivisin laskea pulkkamäkiä. Voi niitä aikoja.
Syksyn viileys ja hämäryys on miust iha miellyttävä asia. Jos sataa monta viikkoo putkee, ni voi alkaa kyllästyttää, mut sumua ja sadetta siel sun tääl o iha hyvä juttu.
Kevät on ehkä inhottavin vuodenaika siin mieles, ettei oikei osaa valita pitääkkö lämmintä vai viileää päällä. Onhan se kevätkin kaunis vuodenaika ja merkki uudesta alusta ja elämästä, mutta jotain siinä asteitten hyppimisessä ärsyttää.
Kesän lapseksi jotkut vois mua luulla, ko heinäkuussa oon syntyny, mut en ole napero-kirmailun jälkee hirveesti kesästä välittäny. Jo +20 saa meikäläisen ryntäilemää varjoihin jäätyny vesipullo kainalossa ja viuhka toisessa. :P
Kirjoittanut: Heetteri (Ex-inkvisiittori & Miss Halloween 2008)
  • Lähetetty: 20.09.2008 11:45
Vuodenajat sinänsä eivät masenna, mutta usein tietyt stressinaiheet kerääntyvät tietyille vuodenajoille. Tällä hetkellä reipasta stressiahdistusmasennussaamattomuutta on kyllä havaittavissa.
Kirjoittanut: pikkumyy (Nimetön)
  • Lähetetty: 20.09.2008 11:58
Eivät minuakaan vuodenanjat masenna. Jokaisessa on hyviä ja huonoja puolia, ei pidä tuijottaa niihin huonoihin liikaa. Tai no, nämä Etelä-Suomen "talvet", kun vettä vaan sataa ja välillä tulee pakkasta sen verran et on liukasta. Tähän vielä lisätään pimeys, niin kyllä se vähän masentaakin, mut sit vaan kotiin lämpimään ja kynttilät palamaan.
Kirjoittanut: vermin (Jäsen)
  • #65
  • Arvo: Edistynyt
  • Lähetetty: 20.09.2008 14:21
Tulevaan ammattiini liittyen vuodenajat ja sesongit ovat aivan olennaisen tärkeitä, sekä luonnon kiertokulku. Ennen minuakin on ehkä ahdistanut joku vuodenaika, jolloin on tapahtunut jotain ikävää, tai on ollut erityisen stressaavaa. Nykyään sitä löytää hyviä puolia joka vuodenajasta, jopa kaikenlaisista keleistä. Puut ilman lehtiäkin ovat kauniita talvella, puhumattakaan kesällä tai syksyllä.
Vanha sananlasku: Jos haluat olla onnellinen päivän, juo itsesi humalaan, jos haluat olla onnellinen vuoden, mene naimisiin. Mutta jos haluat olla onnellinen lopun elämääsi niin ryhdy puutarhuriksi.
Kirjoittanut: Pahatuuli (Jäsen)
  • #66
  • Arvo: Tulokas
  • Lähetetty: 20.09.2008 22:27

Lainaus: Funereal Soul

Lainaus: Nocturne

Mutta kevät on raskas. Tulisin vallan hyvin toimeen ilman kevättä.


Jep, kevät on syvältä. sen vois kieltää. Kesä on tylsä jos joutuu junnaamaan kotona koko kesän, pikkukaupungissa ei ole mitään tekemistä. Syksy on kauhea, paitsi ukkosta rakastan! on tosi tunnelmallista istua sisällä hyvän kirjan kanssa kun ulkona ukkostaa talvessa parasta se että voi liikkua ulkona mummon potkurilla
Kirjoittanut: vampirequeen (Jäsen)
  • Lähetetty: 22.09.2008 11:51
Ei masenna ollenkaan. Olen vain onnellinen ja luonto on kaunis niin Syys-yöt mystiikkaa täynnä! Ja mieliala muutenkin pilvissä ;D
Kirjoittanut: Swanheart (Jäsen)
  • #68
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 24.09.2008 13:21
No masentaa tai sit se on vaan niiden vuodenaikojen mukaan tulevat deadlinet. Kesä on mukavinta aikaa, ku on valoisaa iltaan asti ja ehtii ulkona puuhastella
Kirjoittanut: Ania (Jäsen)
  • #69
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 24.09.2008 16:28
Periaatteessa ei masenna ollenkaan, ärsyttää vaan lähinnä nämä Etelä-Suomen versiot talvesta. Tulisi edes vähän lunta ja pakkasta, eikä sellaista +5, harmaata ja tihkusateista syksytalvitiesmitävuodenaikaa.
Mutta muuten on ihanaa, kun tulee taas syksy ja pimeät illat, voi polttaa kynttilöitä (kesällä se tuntuu niin turhalta) ja katsella tähtiä ja pomppia lehtikasoissa jaja..
Kirjoittanut: missEmily (Jäsen)
  • #70
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 24.09.2008 19:09
Kaikki vuodenajat on masentavia omalla tavallaan. (hyyyi miten angstinen lause ) No syksy ei masenna, sadetta on kiva kuunnella sisällä ja hörppiä teetä. On viileää ja saa laittaa vaatetta päälle ja luonto on kaunis.

Loska talvella on vähän pyllystä ja keväänkin loska on yök. Kesällä on liian kuuma (miten Suomessa voi olla liian kuuma?) välillä.
Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 24 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!