Lainaus: Transylvania
Eli, kuulin joskus jostain, että aito gootti ei koskaan mainosta olevansa gootti.(
Minä olen myös kuullut tuon lauseen, ja viimeksi tänään tulikin pohdittua juuri sitä.

Se kuulemma ainakin osittain liittyy siihen, että goottien sanotaan pitävän yksilöllisyyttä niin suuressa arvossa, etteivät halua tulla lokeroiduksi. Osittain tuo on varmaan ihan tottakin, en minä ainakaan pidä kovin sopivana huudella ihan joka paikassa "hei, olen aito gootti!"

Toisaalta en kyllä ihan allekirjoita sitä, että gootti ei saisi ikinä kutsua itseään gootiksi. Goottius kun pitkälti määräytyy minusta senkin perusteella, pitääkö ihminen itse itseään goottina vai ei, jolloin syntyisi pieni ristiriita. Ketä sitten enää voi pitää goottina, jos kaikki gootit sen jyrkästi kieltäisivät?

Ja jotkut gooteilta vaikuttavathan eivät oikeasti ole eikä halua olla gootteja, olisi ehkä vähän epäreilua alkaa tosissaan kutsua heitä gooteiksi.
"And in the sea there is a fish, a fish that has a secret
wish, a wish to be a big cactus
with a pink flower on it"