Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Goottikampaamot

Kirjoittanut: Emily (Jäsen)
  • #11
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 17.02.2009 09:17
^Laitoin tupsuja n. 15 kpl, joten niiden yksittäinen hinta oli 90 euroa. Koko lysti maksoi muistaakseni kaksi sataa.
Kirjoittanut: Swanette (Nimetön)
  • #12
  • • Muokkasi: Swanette
  • Lähetetty: 17.02.2009 19:00
Shaggy Head:n voisi kai luokitella myös jollainlailla gootahtavaksi kampaamoksi. En tosin tiedä siitä Helsingin liikkeestä kun en ole sitä nähnyt, mutta Klaukkalan liikettä olen ulkoapäin katsellut ja siellä näkyy jos jonkinmoista kuitua, shokkiväriä ja muuta härpäkettä löytyvän. Olisin jo käynyt jommassakummassa liikkessä jos kukkaro sallisi.

Villi Vaniljassa haluaisin myös käydä. Olen saanut sellaisen käsityksen että Shaggy Headissa ja Villi Vaniljassa olisi joskus työskennellyt samoja työntekijöitä.
Kirjoittanut: SnowWhite- (Jäsen)
  • #13
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 18.02.2009 20:54
Olen kyllä ihan tyytyväinen tuohon käyntiini Villissä Vaniljassa, vaikka kukkarolle kävikin. Sain juuri sellaiset värit, mitä toivoinkin. Nyt sitten vaan kasvattelen lettiä, jotta saan ne hiustenpidennykset, toivottavasti ennen Tuskaa.
Kirjoittanut: Ms. Cyanide (Jäsen)
  • #14
  • Arvo: Asiantuntija
  • • Muokkasi: Ms. Cyanide
  • Lähetetty: 22.02.2009 10:29
Kiva ois kans taas saada violetit pidennykset takas, olivat aivan ihanat! hatuttaa vaan kun työn puolesta pitäs olla niin pirun normaalin näkönen että joutuu näitä unelmia toppuuttelemaan, pitäs aina olla vaa väliaikasta pääs et sitte taas kun työ kutsuu ni ollaa "yhteiskuntakelposia" , ikävää ja ennen kaikkea ahdistavaa kun joutuu tätäkin tekemään mutta laskut on maksettava...*kirous* sitte ei oo paksua lettiä annettu ni ei voi kasvattaa omaakaan kun näyttäs vaan niin groteskilta..en sentää ihan vaa pitkien hiusten takia ala kulkemaan rumassa ohuessa siimassa, kyllä sen kaunis pitää olla. Tuuhennoksia tietyst vois kokeilla, mut..Oon nyt suht hyvän mallin löytäny vaikka aika lyhyt letti onkin, tosin sisälläni asuu se pitkähiuksinen tyttö joka kirkuu päästä ulos.ehkä vaan haistatan pitkät vanhoillisille kurpille, joita työnantajiksi kutsutaan ja laitan ne ihanaiset violetit päähäni takaisin, silloin olin oma itseni ja ah, niin onnellinen! *vaipuu haaveisiin...* minkäslaisia kokemuksia teillä on kuiturastoista tai vastaavista? tietenkin tekijästä kiinni, mutta kestikö ja tuliko mitään puhtaanapito ongelmia? esim. alkoiko päänahka kutista tai muuten reagoida? paljon maksoi? itse jos ottaisin, haluisin aika ohuet, en pidä mistää hk:n blöön paksusista pötköistä
Kirjoittanut: SnowWhite- (Jäsen)
  • #15
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 22.02.2009 11:19
Mulla on taas se ongelma, että vaikka hiukset on paksut, niin ne ei kasva kuin maksimissaan tohon rinnan korkeudelle. Haluan kunnon pitkät hiukset, joten eikun sitten pidennyksiä päähän. Välillä oon myös miettiny sitä, että onko rajoituksia työn puolesta näille mun hiuskokeilulle, mutta eipä ole tullut sanomista, vaikka nyt onkin mustanvioletit hiukset ja kirkkaanvioletteja kuituraitoja. Olisin kyllä odottanut, että työpaikoilla ollaan konservatiivisempia, tietyt ennakkoluulot kun istuu aika lujassa. Mutta kaipa se on muuttumaan päin, monella kun kuitenkin alkaa olla esimerkiksi tatskoja sun muita.
Kirjoittanut: Dark Soul (Jäsen)
  • #16
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 22.02.2009 12:52
Missäs Ms.Cyanide on töissä? Kiinnostaa vaan että itse pakoilen semmoisia työpaikkoja, päästyäni työmarkkinoille. Minulla ei onneksi ole ongelmaa liian ohuista hiirulanhäntä hiuksista. Joskus nuorempana olen kyllä kironnut näitä paksuja hiuksia, mutta nyt olen oppinut hoitamaan näitä ja olen pelkästään ylpeä hiuksistani. Ja vielä kun tupeeraan näitä vähän niin saan niin tuuhean näköiset hiukset että hiuslisäkkeitä ei välttämättä edes tarvitsisi. Harmi vain että tämmöiset shokkivärit ei pysy omissa hiuksissa yhtä hyvin kuin valmiiksi värjätyissä lisäkkeissä.
Kirjoittanut: Tyhjäpää (Jäsen)
  • Lähetetty: 22.02.2009 23:32
Itse en missään erityisessä goottikampaamssa käy, mutta kampaajani osaa kyllä leikata ihan kivan näköisiä pehkoja. Myös värejä löytyy laidasta laitaan, mutta kuiturastoja he eivät laita..
Itselläni on haaveissa työpaikka missä on aika rankat naamarajat, että sitten pitää kyllä miettiä tarkkaan mitä uskaltaa hiuksilleen tehdä. Mutta onneksi on vielä piiiitkä opiskelu kausi edessä milloin saa näyttää just siltä kuin huvittaa, ennen kuin on ruvettava hillitsemään ulkonäöllä koreilua.
Kirjoittanut: Lacy gloom (Aktiivi)
  • #18
  • Arvo: Mahtigootti+
  • Lähetetty: 23.02.2009 08:19

Lainaus: Tyhjäpää

opiskelu kausi edessä milloin saa näyttää just siltä kuin huvittaa

Kaikilla aloilla ei edes opiskeluaikana saa näyttää miltä haluaa. Esim. elintarvikealalla on lävistykset kiellettyjä. Tai ainakin ennen oli.
Kirjoittanut: Tyhjäpää (Jäsen)
  • Lähetetty: 23.02.2009 21:21

Lainaus: Lacy gloom

Kaikilla aloilla ei edes opiskeluaikana saa näyttää miltä haluaa. Esim. elintarvikealalla on lävistykset kiellettyjä. Tai ainakin ennen oli.

Mööh! No toivotaan ettei sitten kun johonkin kouluun 30 vuotiaana pääsen, ole kovin pahat rajoitukset -.-
Kirjoittanut: groomeri (Aktiivi)
  • #20
  • Arvo: Mahtigootti+
  • Lähetetty: 23.02.2009 23:19
Ja meillä on sellainen kirjoittamaton sääntö, että kouluun tullaan sen näköisenä kuin mitä mentäisiin töihin. Eli ei mielellään kauheasti meikkiä, ei kynsilakkaa, ei niittejä, ei liikkumista haittaavia vaatteita (kuten korsetteja) yms. Ei siitä kukaan mitään suoraan sano jos jotakin näistä on, kysilakkaa on aika monellakin. Joskus joku opettaja saattaa jotain huomauttaa ja kaikki korostavat että ei mielellään edellä lueteltuja.
Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 47 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!