Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Tupakkalaki

Kirjoittanut: poison (Organisaattori)
  • #11
  • Arvo: Platinagootti+
  • Lähetetty: 04.06.2007 18:54

Lainaus: mayfair

en ole hiljattain baarissa ollu, mutta voin kuvitella miten ärsyttävää tulee olemaan rampata sisään ja ulos.

Joo, on ärsyttävää. Tulehan taas mukaan joku kerta
Kirjoittanut: mayfair (Jäsen)
  • #12
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 04.06.2007 19:02

Lainaus: poison

Joo, on ärsyttävää. Tulehan taas mukaan joku kerta



kiva kun pyysit mukaan saattashan sitä. tuskassa viimestään.
Kirjoittanut: nocturnal_chimaira (Nimetön)
  • Lähetetty: 04.06.2007 19:20
itse en pidä tupakasta muutenkaan
Kirjoittanut: darkAngel (Aktiivi)
  • #14
  • Arvo: Platinagootti+
  • Lähetetty: 04.06.2007 19:25

Lainaus: nocturnal_chimaira

itse en pidä tupakasta muutenkaan

en muuten minäkään. mä yläasteella päätin olla koskaan aloittamatta tupakointia kun jotkut vanhat luokkatoverit sortuivat.
Kirjoittanut: Cata (Aktiivi)
  • #15
  • Arvo: Mahtigootti++
  • Lähetetty: 04.06.2007 19:26

Lainaus: Iiriva

Ja eipähän tosiaan hiukset ja vaatteet haise ihan kamalalta baari-iltojen jälkeen.


totta. Hiuslisäkkeitä myöten.

Musta tässä laissa ei oo mitään mätää, syynähän on lähinnä se ettei ravintola-/baarityöntekijöiden tarvitse altistua tupakan savulle. Mitä väärää siinä on, häh? Mieluusti mä käyn pihalla tupakalla tai siellä pikkuruisessa kopissa. ja tosiaan, pääsee löpisemään ihmisten kanssa. (:
Kirjoittanut: Liisa Peililasimaassa (Jäsen)
  • #16
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 04.06.2007 19:26
Tupakoitsija olen, eikä yhtään harmittanut kun labyrintissä istuttiin. Ilma oli raikkaampaa ja selkeämpää. Nyt kesällä ei haitanne ulos meneminen, pitää kattoa uudestaan asennoitumista ilmojen viiletessä.
Ehkä jopa saisi huonon tavan kitkettyä poies.
Kirjoittanut: Transylvania (Aktiivi)
  • #17
  • Arvo: Mahtigootti
  • Lähetetty: 04.06.2007 21:25

Lainaus: Cata

Mieluusti mä käyn pihalla tupakalla tai siellä pikkuruisessa kopissa.


Lauantaina käytiin yhessä paikallisessa rokki-baarissa, joka on yökerho. Eipä siellä ollut mitään koppeja. Eikun ulos vaan röökille ja pokella oli ihan älytön homma seurata, että ketkä on maksanu ja ketkä ei. Miks eivät oo tehneet sitä koppia, ko tässähän on tiietty vaik kuin kauan et tää laki astuu voimaan?
Kirjoittanut: Und3ad (Aktiivi)
  • Lähetetty: 04.06.2007 21:30
itse en tupakoi enkä aio tupakoida tulevaisuudessa (menneisyydessä taas...) mun puolesta kyl sais olla vaikka savuton ja savullinen puoli ravintoloissa sun muissa paikois, ei tarvii mitään ihme erillisiä koppeja olla tai mitää kunhan vaa vähän etäisyyttä
Kirjoittanut: Ximmo (Aktiivi)
  • #19
  • Arvo: Mahtigootti1500
  • Lähetetty: 04.06.2007 21:37
Loistava laki. Kerrankin jotain järkeä. Teille tupakoitsijoille tiedoksi, että vielä joskus 1980-luvun alussa kyssättiin röökiä mm. toimistotiloissa ja muutenkin työpaikoilla, hieman aiemmin röökiä kärytettiin jäähalleissa matsien aikana jne. Muutaman vuoden kuluttua tämäkin natina on unohdettu ja nuorempi polvi ihmettelee, miten joskus on muka saanut polttaa baareissa.

Siis lakihan on silkkaa asiaa. Kenties rööki on nautintoaine, mutta kun siitä on välittömiä haittoja myös muille paikalla olijoille. Jos vedän kahvia tai alkoholia, niin vain mun sisuskalut kärsii, röökistä tulee ongelmia muillekin. Kyllä se varmaan on surkeaa, kun ei saa tehdä just mitä haluaa välittämättä pätkääkään muista. Asia nyt vaan on niin, että on hämmästyttävää, miten röökin poltto ylipäätään on ollut noinkin hyväksytty fakta näin kauan. Tupakkatehtaiden lobbaus ja (mainos)rahat ovat tehneet tehtävänsä.

Kaliforniassa baareissa polttaminen oli kiellettyä jo joskus kymmenen vuotta sitten. Sentään jossain asiassa USA on järjissään.

Lainaus: Lilith

Enemmän puisto/koti bileitä.


Jaa, poltatte siis sisällä kämpässänne. No, kukin tyylillään.

Lainaus: Piiskansiima

Juomien kanssa ei saa ulkoilla, paitsi tietääkseni terasseilla joihin kyseinen laki ei taida ulottua.


Juomat saa viedä pihalle klo 22 asti, jolloin terassit pitää sulkea. Jaa meinaat, että poket laittaa tyrmäystippoja? No foliohattua päähän, kyllähän hallitus lukee ajatuksiakin.
Kirjoittanut: Iiriva (Miss Halloween 2006 & 2007)
  • Lähetetty: 04.06.2007 21:38

Lainaus: Cata

totta. Hiuslisäkkeitä myöten.


äläpä.

edit: ja varsinkin kun useimpia vaatteita ei voi pestä pesukoneesta, yritä sitten saada hyvää jälkeä nyrkkipyykillä ja tuulettamalla.

Tämä aihe on suljettu. Et voi lähettää tähän aiheeseen vastausta. Aihe on todennäköisimmin suljettu siksi, että siinä käsiteltävä asia on puitu perinpohjaisesti ja ns. kaluttu loppuun, tai sitten aihe ei ole enää ajankohtainen (jos viestiketjussa on käsitelty esimerkiksi festivaalia tai konserttia), tai sitten samasta aiheesta on ollut keskustelua jo aikaisemmin. Goottifoorumilla on myös tapana sulkea sellaiset viestiketjut, jotka sisältävät sata (100) sivua, ja avata uusi viestiketju samasta aiheesta toisaalla. Voit halutessasi kysyä foorumin valvojilta tai ylläpidolta syytä tämän viestiketjun sulkemisen syistä.

Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 79 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!