Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Lapsigootit? Onko ok?

Kirjoittanut: veeris (Jäsen)
  • #461
  • Arvo: Tulokas
  • Lähetetty: 03.02.2008 13:09
Tää nyt on varmaan nuorin tässä ketjussa... Mun kymmenen vuotias serkku oli aidon järkyttynyt kun se näki että mä söin hedelmäkarkkejä. Siis miten gootti voi syödä muuta kun mustia karkkeja!? Et siellä on kasvamassa oikein tosi puristi gootti Tää mun serkku haluais olla gootti enempi kuin mitään muuta mutta sen vanhemmat ei anna vielä pukeutua goottityyliin. Ymmärrän kyllä hyvin vielä tossa iässä. Vaikka toisaalta käy sääliks kun sille on luvattu että kun täyttää 14 niin sitten saa laittaa sellasia vaatteita kun huvittaa jos vielä kiinnostaa. Kun tossa iässä neljä vuotta on ikuisuus.
Kirjoittanut: Lady of sorrow (Jäsen)
  • #462
  • Arvo: Edistynyt
  • Lähetetty: 03.02.2008 19:03
Musta se on jokaisen ihan oma asia miten pukeutuu vaikka on mustakin aika paha nähä esim joku 10 vuotias tyttö korsetissa ja piikkikoroissa... mutta henk. kohtasesti mulla ei oo mitään lapsi gootteja vastaan
Kirjoittanut: Deadboy (Aktiivi)
  • Lähetetty: 03.02.2008 19:14
No kun ne lapsukaiset on ymmärtänyt sen koko goottijutun ihan väärin niin kuin aika moni täälläkin, eli kyse ei ole mistään pelkästä pukeutumisesta vaan myös musiikista, ja metallimusiikki on ihan eri asia kuin goottimusiikki. Sitähän ne ei tiedä ja joskus luulevat tietävänsä paremminkin mikä olisi sitä "goottimusiikkia". Niiden mielestä nyt vähän kaikki on muka jotain goottia jos on vähän kajaalia ja mustat vaatteet.
Monille se on todellakin vain ohimenevä vaihe, jonkun ajan päästä ollaan sitten kiinnostuneita jostain muusta jutusta. Aika moni niistä jotka nuorena on teini-gootteja/metallisteja/punkkareita ym. on sitten päälle 20-kymppisenä ihan samanlaisia kuin muutkin "tavikset" ja koko juttu on vaan joku nuoruusmuisto. Siksikään en suhtaudu aina ihan vakavasti...
Kirjoittanut: HepZusi (Mister Halloween 2007)
  • Lähetetty: 03.02.2008 19:34

Lainaus: Deadboy

metallimusiikki on ihan eri asia kuin goottimusiikki.

Huomaahan eron jo nimestäkin, vai kuinka? Musta tuntuu, että nykysin ainoa joka niputtaa metallin, industrialin, ymsyms ja minkä tahansa synkän musan goottiin on media.

Kyllä me nuoriso ollaan senverran viisaita, että osataan ottaa asioista selvää ja enemmän ne 25+ ikäryhmät luulee kaikkea synkkää gootiks. Mutta joo loppujenlopuks sehän on ihan yksilöllistä. Joitain ei edes kiinnosta ja siksi varmaan eivät pahemmin välitä mikä juttu kuuluu mihinkin.

Lainaus: Lady of sorrow

nähä esim joku 10 vuotias tyttö korsetissa ja piikkikoroissa

Tällaista en halua koskaan nähdä juu. Minusta on tosi upee juttu jos jo tuon ikäsenä alkaa jonkinlainen taipumus alakulttuureihin noin musiikillisesti, mutta goottikulttuurissa se pukeutuminen on kieltämättä ajoittain semmosta, että ei ole toivottavaa nähä jotain murrosiän alussa olevaa lasta semmosissa kuteissa.
Kirjoittanut: Und3ad (Aktiivi)
  • Lähetetty: 03.02.2008 19:49
mun mielestä kauheen nuorena ei ees pitäis ottaa mitään tyyliä vielä ainakaa sillai vakavasti, mäki olin joskus skidinä ihan sillai "jee räppiä!" mut sit mun aivot kehitty ja mä tajusin millasta p*skaa se on (sori räpin kuuntelijat, toi oli vaan mun mielipide ja kaikkia ei voi aina miellyttää)
enkä vieläkään etsi vaatteita jotka ovat mahdollisimman "gootti" tyylisiä vaan sellaisia mitkä on mun tyylisiä, yleensä hieman nuoremmilla se vaatetus menee vähän enemmän sen tyylin mukaan (HUOM sanoin YLEENSÄ en AINA)
Kirjoittanut: Deadboy (Aktiivi)
  • Lähetetty: 03.02.2008 19:55

Lainaus: HepZusi

Musta tuntuu, että nykysin ainoa joka niputtaa metallin, industrialin, ymsyms ja minkä tahansa synkän musan goottiin on media.

Lainaus: HepZusi

enemmän ne 25+ ikäryhmät luulee kaikkea synkkää gootiks


Molemmat pitää paikkansa. Medioiden kautta ne käsitykset varmaan välittyykin niille about peruskouluikäisille ja kun monilla niillä ei ole sitä kriittistä lukutaitoa medioista niin sitäkin helpommin.
Teinit seuraavat pääosin noita valtavirran medioita sekä nuorille suunnattuja juttuja ja ne jutut gooteista on niissä yleensä aika asiantuntemattomasti kirjoitettuja.
Suurin osa ei myöskään paljon musiikkia tunne ja yleensä ne artistit mitkä ovat paljon julkisuudessa on niitä mitä teinit fanittaa. Se varsinainen goottikulttuuri on aina ollut jonkin verran undergroundia joten ei ne siitä ihan ymmärrettävästikään oikein ole perillä.
Kirjoittanut: HepZusi (Mister Halloween 2007)
  • Lähetetty: 03.02.2008 20:12

Lainaus: Deadboy

monilla niillä ei ole sitä kriittistä lukutaitoa medioista niin sitäkin helpommin.

Jea tää on huono juttu kyl. Mun käsittääkseni nyt ylä-asteilla on alkanu tulee pakolliseks joku mediatiedon kurssi ja itellä oli lukion ekalla pakollinen kurssi mikä liittyy täysin median kriittiseen käsittelyyn ja analysointiin.
Kirjoittanut: Vampiric_ (Jäsen)
  • Lähetetty: 04.02.2008 10:00
Se riippuu paljon siitä pää nupista että onko se ''lapsigootteus'' ok.
Mikäli tämä nuorempi henkilö, on se sitten 14 tai 16 tai jotain muuta, on myös sisältään omistautunut tälle puolelle, eikä ole mikään hihhuli hei mä ny vähä muutan tyyliä ku en jaksa enää pillifarkkui, vaihan si takas joskus.

Itsekään en ole vielä 18, ja tiedän kuitenkin, että mulla ei ole tarvetta muuttua miksikään, ja tunnen olevani ''hyvä'' tässä olemuksessa mitä olen.
Kirjoittanut: Stuntgirl (Aktiivi)
  • #469
  • Arvo: Mahtigootti
  • • Muokkasi: Stuntgirl
  • Lähetetty: 04.02.2008 16:11
En ole itsekkään kahdeksantoista, niin hyvä tietää että "lapsi/teini-ikäiset gootit" ovat ihan ok. En kylä itsekkään aijo ostaa korsettia vielä, vasta sittenkun olen kehittynyt enemmän. Jos te tiedätte mitä tarkoitan
Kirjoittanut: HepZusi (Mister Halloween 2007)
  • Lähetetty: 04.02.2008 16:41

Lainaus: Vampiric_

eikä ole mikään hihhuli hei mä ny vähä muutan tyyliä ku en jaksa enää pillifarkkui, vaihan si takas joskus.


Hei ei saa yleistää tolleen! Allekirjottanu omaa kuudet pillifarkut.
Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 31 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!