Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Unihalvaus

Kirjoittanut: mlrd (Aktiivi)
  • Lähetetty: 06.02.2008 00:48

Lainaus: Riwander

-Painetta tai painoa vartalon päällä (usein rinnalla)
-Leijumisen tunne (joskus yhdistetään ruumiistapoistumiskokemukseen)
-Putoamisen tunne
-Jatkuvasti voimistuva korkea ääni
-Tärinä


täysin tavallisia nuo ovat mun kohdalla, just ennenkuin nukahtaa.
pari kertaa viikossa ehtii tuollaisia havaita, varsinkin jos yrittää "väkisin" nukkua kun ei ole väsynyt. ääneen ja tärinään yleensä säpsähtää hereille, painoon ei välttämättä.

jos on väsynyt, vintti pimenee mulla jo ennen tyynyyn osumista, tai sitten nukkuu istuvillaan silmät auki sohvalla. emäntä ei tosin siitä tykkää...on joskus läimäissyt hädissään kun on huomannut. ei ole kuulemma kovin mukavan näköistä.
Kirjoittanut: nahkarotta (Jäsen)
  • #42
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 06.02.2008 09:49
joo no. yleensä krapulapäivän yönä tulee kärsittyä ns. liskojenyöstä.

eli siis unihalvaus, painajaiset ja jatkuva heräily tekee aika nihkeen kombinaation. ainakin seuraavana päivänä sit uni maistuu ihan normaalisti. paitsi uudenvuoden jälkeen oli 3 yötä sen jälkeen.

kirjotan yleensä nää liskojenyöt muistiin. vaikka nyt siitä mitään hyötyä ookkaan. ainakin jotain luettavaa jälkikäteen.
Kirjoittanut: Coraline (Jäsen)
  • #43
  • Arvo: Edistynyt
  • Lähetetty: 06.02.2008 10:50
Minulla on ollut unihalvauksia koko ikäni enkä muista yhtään, että koska sellaisesta olen ensimmäisen kerran kärsinyt tai mitä olen silloin ajatellut. Joskus on sellaisia jaksoja, että niitä tulee useammin ja joskus voi mennä vaikka kuukausi ilman yhtään. Yleensä unihalvaukseni liittyvät joko stressiin tai sitten väsymykseen. Minulla on myös muita nukkumiseen littyviä "ongelmia", kuten unissakävelyä ja -puhumista. Näen myös usein hallusinaatioita herätessäni keskellä yötä, kuten ihmisiä ja lentäviä esineitä.
Omiin unihalvauksiini ei yleensä sisälly aistiharhoja, vain uskomatonta ahdistusta, mutta olen kyllä niin tottunut, että yleensä, kun olen unihalvauksessa, keskitän kaiken energiani itseni herättämiseen. En ole ikinä yrittänyt vain olla paikallani, koska se lisää ahdistusta, joten en tiedä vaikuttaako yritykseni unihalvauksen loppumiseen mitenkään. Ilmiö on lähinnä ärsyttävä ja joskus käy niin, että yritän nukkua ja saan unihalvauksen ja herään ja sitten taas yrittäessäni nukkua sama tapahtuu uudelleen ja näin käy useita kertoja peräkkäin. Ennätys taitaa olla jotain seitsemän pintaan. Tämä on lähinnä ärsyttävää! Vain kun näin käy, sisältyy halvauksiin myös eräänlaista sireenin ääntä pääni sisällä. Sekin on ikävää...
Juuri tässä eräänä päivänä poikaystäväni todisti minut saamassa unihalvauksen ja se taisi olla ensimmäinen kerta, kun kukaan tajusi minulla olevan sellainen. Olin hyvin väsynyt ja menin päivällä nukkumaan sänkyyni, kun poikaystäväni jäi lukemaan viereeni. Juuri kun olin nukahtamassa, alkoi unihalvaus. Tiesin poikaystäväni olevan vierelläni ja ajattelin, että nyt tarvisi taas herätä. Yritin liikkua, kuten aina teen, ja luulinkin usein onnistuneeni kunnes tajusin sen olleen vain unta (myös näin käy usein). Kun poikaystäväni sitten herätti minut, keskustelimme asiasta ja hän kertoi, että silmäni olivat olleen puoliauki ja liikkuneet hyvin nopeasti. Hengitykseni oli myös ollut kiivasta. Sen tosin tiesin tekeväni, koska ajattelin, että niin saisin kiinnitettyä hänen huomionsa.
Tulipas taas pitkä juttu...
Kirjoittanut: Vampiric_ (Jäsen)
  • Lähetetty: 06.02.2008 15:01

Lainaus: AuroraBorealis

Juu, siis monesti on tullut justiin tuota että olen tippumassa ja herään sitten siihen että muka tipun :/


Mulla kans välillä tuota..
Kirjoittanut: Geistig (Jäsen)
  • #45
  • Arvo: Edistynyt
  • Lähetetty: 13.02.2008 02:45
Unihalvaukset ovat ihania! Niistä on niin helppo ponnahtaa vaikka OBE-tilaan. Kokeilkaa ihmeessä jotka kärsitte..
Kirjoittanut: Anna (Aktiivi)
  • Lähetetty: 13.02.2008 20:35
Hitsit kuulostaa kyl aika karseelta
En ole onneksi kokenut tuommoisia..
Kirjoittanut: Miss Angel (Aktiivi)
  • #47
  • Arvo: Mahtigootti
  • Lähetetty: 14.02.2008 15:39
Mulle ei ole koskaan käynyt syvästä unesta herättyä tätä, mutta parikin kertaa kun olen ollut nukahtamassa. Juuri ennen sitä hetkeä kun nukahtaa, olen kokenut jonkinlaista painottomuuden ja putoamisen tunnetta joka jatkuu ja jatkuu, sitten kun tuntee taas patjan kropan alla on muutaman sekunnin ajan mahdotonta liikkua. Pari kertaa kun tämä on tapahtunut, olen säpsähtänyt tuosta tilasta taas normaaliin valvetilaan. Jälkeenpäin olo on ollut niin omituinen, että olen luullut kuvitelleeni koko asian.
Kirjoittanut: CipeTheLucifer (Jäsen)
  • #48
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 14.02.2008 16:39
En yleensä (tai no joo ehkeepä paristi) on ollut unihalvaus enkä ole pystynyt tekemään mitään. Noista tippumisista pystyn yleensä selviytymään... yleensä unessa painan jotain höyhenen verran ja pystyn liitämään jotenkin gravitaatiovuorovaikutuksen ansiosta. Sen jälkeen tulee sellanen horros jossa ei tunne mitään ja sitten minuuttien päästä uni vaihtuu tai sit herää.
Kirjoittanut: Arawyn (Jäsen)
  • #49
  • Arvo: Mahtigootti
  • Lähetetty: 24.02.2008 11:03

Lainaus: Vampiric_

Lainaus: AuroraBorealis
Juu, siis monesti on tullut justiin tuota että olen tippumassa ja herään sitten siihen että muka tipun :/


Mulla kans välillä tuota..


Sama juttu Vähän kuin tippuisin unesta siihen sänkyyni. Itse asiassa pidän siitä tippumisen tunteesta, se tuntuu suunnilleen joltain vuoristoradalta Ja herään siis aina heti.
Kirjoittanut: delicatez (Jäsen)
  • #50
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 28.02.2008 17:43
Itse kärsin ja kärsin tuosta unihalvauksesta melko usein ja ne eivät tunnu mukavalta.
Tuntuu siltä iä myötä ne ovat vaan lisääntyneet rutkasti.
Teininä moisia ongelmia ei ollut.
Vanhuus ja hulluus ei tule yksinään...
Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 119 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!