Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

eläimistä

Kirjoittanut: Morso (Jäsen)
  • #221
  • Arvo: Asiantuntija
  • Lähetetty: 29.10.2010 13:38
Olen kahden koiran ylpeä omistaja. Rodultaan herrat ovat beagle ja karjalankarhukoira. Akvaariokin ennen oli, mutta lopulta mielenkiintoni siihen vähän hiipui ja päätin antaa kalat pois. Pidän oikeastaan kaikista eläimistä, ainakaan vielä en ole törmännyt sellaiseen yksilöön, josta en olisi jollain tavalla pitänyt. Jo pidemmän aikaan olen halunnut viljakäärmettä, erityisesti pidän snow-värimuodosta. Näihin kauniisiin käärmeisiin olen tutustunut koulussani, sillä siellä on sellainen erityisluokka, jonne sen opettaja on tuonut kolme viljakäärmettään.
Kirjoittanut: Natassja (Jäsen)
  • #222
  • Arvo: Mahtigootti+
  • Lähetetty: 05.11.2010 13:46
Nyt jännittää aika lailla, kun vien kolmeksi kissani steriloitavaksi. Se on hänen parhaakseen, mutta silti huolestuttaa miten ilta ja yö sujuu pikku potilaan kanssa. Olen hankkinut hänelle jo herkkuja, joita saa kun pystyy syömään: naudan paistisuikaleita, broileria, seitifileetä ja katkarapuja. Eläinkaupasta hain lisäksi hänen lempiruokaansa. Voi toista rassukkaa.
Kirjoittanut: Giffirt (Jäsen)
  • #223
  • Arvo: Mahtigootti+
  • Lähetetty: 05.11.2010 14:49

Lainaus: Natassja

Nyt jännittää aika lailla, kun vien kolmeksi kissani steriloitavaksi.

Uros vai naaras? Oma uroskissa oli aika sitkeä sissi. Herra oli jo saman päivän iltana aika normaali oma itsensä ja seuraavana päivänä oli jo kuin mitään ei olisi tapahtunutkaan. Meni suorastaan hämmentävän hyvin kaikki. Naarailla tosin kuulemani mukaan vaikeampi operaatio ja toipuminenkin vähän pidempää.
Kirjoittanut: Funereal Soul (Inkvisiittori)
  • #224
  • Arvo: Platinagootti+
  • Lähetetty: 05.11.2010 15:51
Hui hui, kun jännittää. Koirani saa pentuja 2 - 5 vuorokauden sisään. Vatsa on raasulla jo niin suuri, että saisivat vatsamönkijäiset jo maailmaan putkahtaa. Paljon uutta asiaa on taas joutunut opetella ja ajatella. Kaikkea sitä voikin vielä oppia. Ja pentujakin on varattu jo enempi, kuin niitä varmaan syntyy.
Mutta lisää Käyttölinjaisia malinoisseja maailmaan!
Kirjoittanut: Natassja (Jäsen)
  • #225
  • Arvo: Mahtigootti+
  • Lähetetty: 05.11.2010 21:16
Giffirt: Naaras on kyseessä. Kissa on nyt niin aktiivinen, että joudun vahtimaan sitä koko ajan. Kulkee koko ajan edestakaisin eteisestä olohuoneeseen, ei pysy hetkeäkään paikoillaan. On vielä lääkkehuuruissa. Parka sai "kinkkuverkon" ympärilleen ja alkoi repiä sitä heti, kun pääsi kuljetuslaukustaan ulos. Jouduin tekemään paidan hihasta näpsäkän asun sen ylle. Nyt se ei revi enää mutta saa nähdä huomenna, kun on tolkuissaan.

Kaiken huipuksi kissalla todettiin astmaoireita. Sai hengitysmaskin, (sellaisen astmaatikkolaitteen jota lapsillakin käytetään,) hengitysteitä avaavaa lääkettä ja kortisonia. Niitä joudun antamaan sille joka aamu ja ilta, ainakin kuukauden ajan. Verikokeet tms otettu, viikon päästä saa tietää mikä kaveria vaivaa. Joku juttu on selvästi, koska anestesiassakin piti antaa koko ajan lisähappea. Poloinen. Eläinlääkärilasku oli älyttömän iso, mutta saan onneksi eläinvakuutuksesta jotain takaisinkin. Maksakoon mitä vaan, pikku potilaan tila on selvitettävä.

jaaha, taas on mentävä perässä kun se hiippasi eteiseen. Voi kun se nukahtaisi, niin minäkin voisin sammua uupumuksesta. Hoh...huh.
Kirjoittanut: Piiskansiima (Jäsen)
  • Lähetetty: 05.11.2010 21:42
Voimia pöllykissan hoitoon. Varsinkin juomista kannattaa vahtia, ruokaahan ei kannata tarjoilla ennen kuin on pää selvinnyt. Sukkapukua saa olla korjailemassa 1234567 kertaa päivässä koko paranemisajan (ja meillä tuo oli vielä kertaa kaksi ) ja hyppelyä kannattaa yrittää ainakin aluksi rajoittaa. Sterilointo on loppujen lopuksi aika iisi juttu, sen sijaan nuo hengitysongelmat kuulostavat pahalta.

Meidän kateilla todettiin tänään sellainen hassu pikku hammasongelma joka tuhoaa hampaan sisältäpäin kokonaan. Syytä ei tiedetä ja hoitoa ei ole paitsi ontoksi menneen hampaan poisto, tosikivajee... Näitä on kuulemma noin 75%:lla kateista että kissanomistajien kannattaa varautua tällaiseenkin omituisuuteen.
Kirjoittanut: Natassja (Jäsen)
  • #227
  • Arvo: Mahtigootti+
  • Lähetetty: 05.11.2010 22:40

Lainaus: Piiskansiima

hassu pikku hammasongelma

Vai tällaisia hassutuksia voi olla luvassa. 75% kissoista on aika iso prosenttiosuus, hyvänen aika.

Eläinlääkäri sanoi, että ruokaa voi antaa vaikka heti joten annoin, tosin hyvin pienissä erissä. Lääkäreillä ilmeisesti hyvin erilaisiakin neuvoja, tai kai se riippuu millä on nukutettu. Minun kissa oli heräämössä ja sai jonkin herätyspiikin, eli en tuonut nukkuvana kotiin kuten aiempien kissojen kanssa on ollut. Hyvin se voi, on turhankin energinen, ei hoipu eikä oksentele. Pupillit on lautasen kokoiset, joten jossain kamoissa se vielä on. Kissa haluaisi syödä lisää koko ajan. Annan niitä sille varattuja herkkuja vasta huomenna, nyt ehkö helpommin sulavaa penturuokaa.
Kirjoittanut: Piiskansiima (Jäsen)
  • Lähetetty: 05.11.2010 23:30

Lainaus: Natassja

75% kissoista on aika iso prosenttiosuus, hyvänen aika.


Lauseestani puuttui vahingossa sana "jopa", eli tuo prosenttimäärä ei siis ole kait mitään ekstaktia tietoa ja googletiedolla löydetyt määrät vaihtelivat kolmestakymmenestä prosentista tuohon seiskaviiteen. Eläinlääkärin suusta kuitenkin on tuo suoraan eli ei varmasti kuitenkaan ihan hömppää.

Piikillä avustetun heräämisen kanssa taitaa tosiaan tuo ruokintasuositus olla erilainen, kissa kun tietenkin toipuu nukutuksesta eri lailla. Pisti kyllä vähän hihityttämään tuo että katti on pöllyssä ja sen tekee mieli ruokaa.
Kirjoittanut: Natassja (Jäsen)
  • #229
  • Arvo: Mahtigootti+
  • Lähetetty: 06.11.2010 16:37
Oli aika levoton yö, kissa vaelteli ja kärtti ruokaa aamu kolmeen asti . Sen jälkeen se nukahti viereeni, pää tyynylle. Nukuttiin kuitenkin vaan kymmeneen asti. Toivottavasti ensi yö menee paremmin. Nestemäisen kipulääkkeenkin potilas otti sovinnolla, kun tarjoilin sen "kastikkeena" broilerin kanssa. Kissa haluaa olla koko ajan lähellä, pyrkii syliin torkkumaan. Siinä se sitten huokailee syvään. Rapsutan kaulasta verkkopuvun alta, josta se tykkää kovasti. Onneksi kisa ei ole enää yrittänyt repiä pukuaan, vaan on tyytynyt siihen. Voi pientä.
Kirjoittanut: Kedira (Nimetön)
  • Lähetetty: 06.11.2010 22:17

Lainaus: Piiskansiima

Meidän kateilla todettiin tänään sellainen hassu pikku hammasongelma joka tuhoaa hampaan sisältäpäin kokonaan. Syytä ei tiedetä ja hoitoa ei ole paitsi ontoksi menneen hampaan poisto, tosikivajee... Näitä on kuulemma noin 75%:lla kateista että kissanomistajien kannattaa varautua tällaiseenkin omituisuuteen.


Yksi keino, jolla eri hammasongelmia voi ehkäistä, on luiden syöttäminen kissoille. Meillä syödään nyt kanan kauloja kokonaisina vähintään parikertaa viikossa, joten se ainakin hidastaa hammasongelmien kehittymistä. Moisia saa sieltä murren murkinasta ... Meillä sanoi eläinlääkäri moista, kun tuo musta käväisi siellä omien hengitysongelmiensa tähden.
Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 21 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!