Gootti.net

Ajankohtaista 1/2020: Foorumi on toistaiseksi vain lukumoodissa. Uusien viestien tai viestiketjujen lähettäminen ei ole mahdollista. Jäseneksi liittyminen ei ole mahdollista. Vanhat jäsenet voivat kirjautua sisään ja lukea sekä vastaanottaa yksityisviestejä, sekä päivittää profiilinsa tietoja.

Hiukset (osa3)

Kirjoittanut: Mortale (Aktiivi)
  • Lähetetty: 15.01.2012 12:58

Lainaus: Piiskansiima

Hemmetin Hairstore pistää taas ärsyttämään, olisin halunnut ostaa puljusta vaalennusainetta koska sillä kuulemma lähtee väri kävelemään mukavasti. No, eipä ollut sitten liveputiikissa oikeanlaista hapetetta ja kassalla nyrpeänä lojunut solariumneekeri vaivautui vastaamaan että "ei meil oo, en tiiä koska tulee". Firman nettikaupasta tavaraa kyllä löytyisi, mutta toimitusaika on 14-21 päivää! Ei huhhuh, ihan kuin paketin kiikuttaminen postiin veisi noin kauan... Eipä ole tuokaan lafka turhaan ansainnut huonoa mainettaan, ikinä ei ole liikkeessä sitä mitä menit hakemaan ja auta armias jos pitää jotain kysyä. Ärh.

Mistä hairstoresta kävit kyselemässä? Mie kävin viikko takaperin riksun hairstoressa ja sieltä löyty ainakin 9% hapetetta ja vaalennusjauhetta. =)
Kirjoittanut: Usvatuuli (Jäsen)
  • #822
  • Arvo: Edistynyt
  • Lähetetty: 15.01.2012 13:01

Lainaus: Piiskansiima

Musta hennahan on juuri se tökötti, minkä kanssa saa olla tarkkana että se on todellakin vain kasvivärisekoitus eikä cocktail kaikenlaisia epämääräisiä pigmenttejä.

Just näin. Jokunen vuosi takaperin siitä oli enemmänkin kauhutarinoita liikkeellä, ett ihmiset saanu todella vakaviakin allergisia reaktioita. Mut ne olikin sit kuitenkin lähinnä jotain ulkomailla teetettyjä hennatatuointeja, eli oliko hennaa sit ollenkaan. Ett en usko että Suomeen kuiteskaan tuodaan mitään ihan epämääräsiä tököttejä. Mut kannattaa tosiaan tarkastaa asia huolella ennenkun päähänsä tai iholleen pistää
Kirjoittanut: BronzeRain (Aktiivi)
  • #823
  • Arvo: Platinagootti+
  • Lähetetty: 15.01.2012 13:46
Vaihtaa päräytin maanantaina pinkistä omenanvihreään, ja tykkään tajuttomasti. Samalla kertaa myös kyllästyin ylikasvaneeseen kampaukseen, ja näppäränä tyttönä leikkasin itselleni lyhyen polkan, jälleen kerran. Sopii tyrmäävän hyvin fiftarihenkisen meikin kanssa, erityisesti kirkkaan punaisten huulten. Harvoin vastaväriparit toimivat näin älyttömän hyvin. Tykkään, voi olla että jaksan katsella tätä väriä jopa kevääseen asti.
Kirjoittanut: Piiskansiima (Jäsen)
  • Lähetetty: 15.01.2012 15:03

Lainaus: Mortale

Mistä hairstoresta kävit kyselemässä?


Kampin. Olin liikenteessä Helsingissä muutenkin niin olisin halunnut napata tuon ohikulkumatkalla. Purkeille tulee nimittäin vähän liikaa hintaa jos niitä lähtee erikseen metsästelemään ympäriämpäri Etelä-Suomea.

Lainaus: Usvatuuli

en usko että Suomeen kuiteskaan tuodaan mitään ihan epämääräsiä tököttejä.


Vastahan Tukes on vetänyt värejä markkinoilta kun tutkivat että kaikki ei ollutkaan ihan kohdallaan, eli kyllä Suomessakin on myyty epämääräisiä tököttejä, enkä kyllä jaksa uskoa että haaviin jäivät aivan kaikki turvattomat tuotteet. Suurimmat riskit ovat ehkä jossain pienten etnisten kauppojen valikoimissa, joita ei välttämättä valvota ihan samalla tavalla (tai viranomaisten syynistä päästään lipsumaan jotenkin) ja jos tavaraa tuodaan ulkomailta jossain tyyliin auton takapaksissa.

Lainaus: BronzeRain

Vaihtaa päräytin maanantaina pinkistä omenanvihreään


Nyt on pakko sanoa että KUVIA!
Kirjoittanut: Usvatuuli (Jäsen)
  • #825
  • Arvo: Edistynyt
  • Lähetetty: 16.01.2012 15:54

Lainaus: Piiskansiima

Suurimmat riskit ovat ehkä jossain pienten etnisten kauppojen valikoimissa, joita ei välttämättä valvota ihan samalla tavalla (tai viranomaisten syynistä päästään lipsumaan jotenkin) ja jos tavaraa tuodaan ulkomailta jossain tyyliin auton takapaksissa.


Tämän takia suosinkin noissa vähän suurempia suomalaisia luontaistuotekauppoja(joihin viittasin tossa lauseessani ettei ne ihan mitä tahansa ota valikoimiinsa), mielestäni niihin pystyy luottamaan hieman paremmin, tai ainakin henkilökunta osaa sanoa tarkemmin mistä mikäkin tökötti on peräisin ja mitä ne sisältää. Jos kaipassa ei osata noihin kysymyksiin vastata niin saattaa olla fiksumpi jättä ostamatta jos haluaa elää varman päälle. Tottahan on ettei ne kaikkea kerkee koskaan testaileen mitä tänne tuodaan, kun hakuammunnallahan ne valkkaa mitä eriä ja tuotteita päätyy testeihin.

Enkä siis oo mikään luomuintoilija, vaan tukkani on kyllä saanut jos jonkinnäköstä kemiallista käsittelyä vuosien myötä Mutta henna on pysynyt ihan nuoruudesta asti sellasena mitä tulee aika-ajoin käytettyä. En siis osaa kuvitella itseäni muuna kun punapäänä ja henna kun on hoitava puhdas luonnon tuote niin tekee välistä todella hyvää minun hennolle hiuslaadulleni. Eli lähinnä pidän henna kausia sellasina hoitojaksoina, kunnes sitten haluan taas jotain vähän räikeempää punasta sävyä, jolloin on mentävä teollisten kemikaalien puolelle.
Kirjoittanut: BronzeRain (Aktiivi)
  • #826
  • Arvo: Platinagootti+
  • Lähetetty: 17.01.2012 16:35

Lainaus: Piiskansiima

Nyt on pakko sanoa että KUVIA!

Meh, kun olisikin kamera että saisi kuvia. Ehkä viikonlopun jälken, kun kääisen pohojammaalla.
Kirjoittanut: Piiskansiima (Jäsen)
  • Lähetetty: 27.01.2012 18:08
Ihmeiden aika ei ole ohi kotivaalennuksessakaan. Yritän paraikaa pyristellä eroon tästä varsin sitkeästä oranssista, parin öljymuhituksen ja yhden vaalennuksen jälkeen lopputulos oli hieno neonoranssi kullanvaalealla tyvellä. Tänään sitten uhkarohkeana testasin netissä vastaan tullutta ohjetta jossa väriä haalistetaan c-vitamiinitableteilla, ja se ihan oikeasti toimii! Ihan kaikki väri ei vieläkään poistunut, tosin vaikutusaika mömmölle oli kovin lyhyt koska pelkäsin että koko karvasto tippuu kohta päästä, mutta väriä lähti poispestessä todella runsaasti ja nyt päässä on jälleen hieman vaaleampi tukka. Eipä se sitten ollutkaan niin typerä ohje kuin miltä kuulosti.
Kirjoittanut: Vampiric_ (Jäsen)
  • Lähetetty: 27.01.2012 22:10
^ Myöskin sitruunan mehu on todettu hyväks vaalennus aineeks, kaverini siinä uitti hiuksiaan niin vaalenivat ainakin mustasta huomattavasti ruskeaksi...
Kirjoittanut: Verity (Jäsen)
  • #829
  • Arvo: Mahtigootti
  • Lähetetty: 31.01.2012 19:32

Lainaus: Piiskansiima

No, eipä ollut sitten liveputiikissa oikeanlaista hapetetta ja kassalla nyrpeänä lojunut solariumneekeri vaivautui vastaamaan että "ei meil oo, en tiiä koska tulee"

Voihan Hairstore.. Eipä ole kyllä niiden asiakaspalvelussa paljoa kehuttavaa. Muutama vuosi sitten äitini kävi Jumbon toimipisteessä kosmetologilla eikä keksinyt mitään positiivista sanottavaa. Itse kävin tuossa Kampin myymälässä vähän aikaa sitten ostamassa tarjouksessa olevan Schwarzkopfin moisture kick -hoitosuihkeen. Myyjän reaktio kassalla oli "Ai, sä maksat käteisellä...!". Ei ihan oikeasti niin ylläripylläri juttu voi olla.
Kirjoittanut: Mortale (Aktiivi)
  • Lähetetty: 01.02.2012 10:28
Pistinpähän pitkästä aikaa mustat kuiturastat päähän. Oli kyllä outoa, kun ennen kuitujen laitto tarkoitti pidempiä hiuksia, mutta nyt sai letittää omat hiukset monesta kohtaa ihan kuitujen päähän. Tekisi mieli lisätä väriä johonkin kohtaan, mutta kun miulla on yksi kohta hiuksista joku viininpunaisen/violetin tms sävyinen ja sellaisia kuituja ei löydy. Ja kun nuo mustat on itsetehtyjä melko paksuja ja samanmoisia ei löydy kuin vaalean vihreänä ja sinisenä. Eikä nyt löydy niiden värisiä hiusvärejä =D Niinä ohuina valmisrastoina löytyisi kyllä punaista, valkoista, violettia, tumman vihreää ja turkoosia ainakin..
Tahtoisin kyllä pinkkejä rastoja. Mutta en valmis sellaisia.. Pitäisi kai kokeilla itse tehdä?
Vaihda maisemaa

Uutta! Nyt voit ahtaa Gootti.netin kännykkäänkin. Palvelun uusimmat uutiset ja suositun keskustelualueen tuoreimmat viestit löytyvät nyt myös kevytversiona mobiililaitteille suunnatussa Gootti.mobi-palvelussa.

  • Goottifoorumia selaa 10 vakoilijaa ja 0 jäsentä . Kävijäennätys tehtiin 04.01.2022 03:50, jolloin paikalla oli väkeä yhteensä 501 henkeä!